Հայտնաբերվել են Այվազովսկու և Պոլենովի գողացված կտավները
Կալուգայի երկու բնակիչ ձերբակալվել են ՌԴ Տարուսա քաղաքի պատկերասրահից Հովհաննես Այվազովսկու և Վասիլի Պոլենովի կտավները գողանալու կասկածանքով: Այս մասին ըստ Panorama.am-ի՝ գրում է Ռիա Նովոստին:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 9-ին երկու անհայտ անձ սև դիմակներով մտել են պատկերասրահ, ատրճանակի նման առարկայով սպառնացել պատկերասրահի տնօրենին և արվեստաբանին, նրանց կապել: Դրանից հետո պատկերասրահից գողացել են Այվազովկսու և Պոլենովի կտավները, ևս մեկ նկար, որի հեղինակն անհայտ է: Հասցված վնասը կազմում էր ավելի քան 7,5 միլիոն ռուբլի:
Օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների արդյունքում ձերբակալվել են Կալուգայի երկու բնակիչ՝ 31-ամյա և 33-ամյա տղամարդիկ, որոնցից մեկը նախկինում դատապարտված է եղել: Նրանցից առգրավվել են Այվազովկսու և Պոլենովի կտավները, իսկ անհայտ նկարչի աշխատանքը ոստիկանները հայտնաբերել են մայրաքաղաքի գրավատներից մեկում:

Найдена похищенная из музея Таруса картина Айвазовского
Полиция нашла похищенные из музея в Тарусе картины �?вана Айвазовского и Василия Поленова, сообщает МВД России.
Задержаны 31-летний и 33-летний мужчины — жители города Калуги, один из которых — ранее судимый. У них изъяты картины �?.К. Айвазовского «Море у острова Капри» и В.Д. Поленова «Голова иерусалимского еврея». Третью картину — полотно неизвестного художника «Распятие с предстоящими и святым Франциском Ассизским» — полицейские обнаружили в одном из московских ломбардов, сообщает Р�?А Новости.
Работы находились в расположенной в Тарусе картинной галерее. Мужчины в масках и солнцезащитных очках 9 июля проникли в помещение, угрожая предметом, похожим на пистолет, директору и искусствоведу галереи, злоумышленники связали их скотчем и похитили картины.