Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում վառվեց հերթական խարույկը
Օգոստոսի 14-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 6-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, նախարարության աշխատակիցներ, հյուրեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը փոխանցելով արիտունցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը մասնավորապես նշեց. «Սիրելի՛ երիտասարդներ, համոզված եմ, որ այս 14 օրերը ձեզ համար անցան անչափ հետաքրքիր, հագեցած և բազմաբովանդակ: Այս օրերի ընթացքում դուք հնարավորություն ունեցաք առավել լավ ծանոթանալ Հայաստանի պատմությանը, տեսարժան վայրերին, հայկական մշակույթին ու ավադույթներին: Հուսով եմ, որ կկարոտեք ձեր հայրենիքը և կրկին կվերադառնաք: Մենք միշտ սպասում ենք ձեզ: Ցանկանում եմ, որ աշխարհի, որ անկյունում էլ լինեք, հայ մնաք, չմոռանաք 100 տարի առաջ տեղի ունեցածը և պահանջատեր լինեք: Բարո՛վ էիք եկել Հայրենիք»:
Արիտունցիները հանդես եկան ազգային երգի ու պարի գեղեցիկ կատարումներով, որը պատրաստել էին ճամբարային օրերի ընթացքում: Իրենց ելույթներով մասնակիցներին ողջունեցին մեներգչուհի Անահիտ Սահակյանը և Գեղարքունիքի մարզի Ալաշկերտ ազգային երգի -պարի համույթը:
«Արի տուն» ծրագրի 6-րդ փուլն ավարտվեց հրաժեշտի ավանդական խարույկով:
Նշենք, որ ծրագրի վեցերորդ փուլին մասնակցում էր 197 երիտասարդ 17 երկրից՝ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Թուրքմենստանից, Ղրղզստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Պորտուգալիայից, Բելգիայից, Նիդերլանդներից, Իսպանիայից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Արգենտինայից, Սիրիայից, Լիբանանից, Իրանից, Թուրքիայից:

В Цахкадзорском лагере «Ари тун» зажжен очередной костер
В Цахкадзорском лагере «Ари тун» 14 августа состоялась торжественная церемония закрытия 6-го этапа программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун», на которой присутствовали заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, сотрудники Министерства, гости.
Передав аритунцам приветственное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян, заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян в частности сказал: «Дорогая молодежь, убежден, что эти 14 дней прошли для вас очень интересно, насыщенно и содержательно. В течение этих дней вы имели возможность еще лучше узнать историю Армении, познакомиться с ее достопримечательностями, армянской историей и традициями. Надеюсь, вы будете скучать по своей родине и снова вернетесь. Мы всегда ждем вас. Желаю, чтобы вы, в каком бы уголке мира ни были, оставались армянами, не забывали события столетней давности и были требовательны».
Аритунцы выступили с прекрасным исполнением национальных песен и танцев, которые подготовили за дни пребывания в лагере. Своим исполнением аритунцев приветствовали солистка Анаит Саакян и ансамбль народной песни и танца «Алашкерт» Гегаркуникской области.
Завершился 6-й этап программы «Ари тун» традиционным прощальным костром.
Отметим, что в 6-м этапе программы участвовали 197 молодых людей из 17 стран – России, Украины, Туркменистана, Кыргызстана, Великобритании, Португалии, Бельгии, Нидерландов, �?спании, Германии, Франции, США, Аргентины, Сирии, Ливана, �?рана, Турции.