Ջահերով վերելք դեպի Արարատ և Յարխուշտա՝ բիբլիական լեռան գագաթին. տեսանյութ
Հուլիսի 26-ին «Ջահերով վերելք Արարատ լեռան գագաթ» նախագծի անդամները բարձրացել են Արարատ լեռան գագաթը, պարել յարխուշտա, ծածանել 100 մետր երկարությամբ եռագույն դրոշը՝ հաղթահարելով մի շարք դժվարություններ: Վերելքը նվիրվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը:
Ջահերով վերելքին է միացել նաև «Կարին» ազգագրական երգի-պարի համույթը՝ գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանի գլխավորությամբ:
Նախագծի կազմակերպիչը և ջահերով վերելքի մտահաղացումը պատկանում է ամուսիններ Հովհաննես Մարտիրոսյանին և Անուշիկ Սիմոնյանին:
«Վերելքը սկսել է հուլիսի 26-ին, և հուլիսի 29-ին արդեն Արարատ լեռան գագաթին ենք եղել»,-լրագրողների հետ զրույցում պատմելով անցած ճանապարհի մասին, ասաց Հովհաննես Մարտիրոսյանը, նշելով, որ արդեն 14-րդ անգամն է բարձրանում Արարատի գագաթը:
«Հերթական վերելքների ժամանակ մենք ունեցանք բարենպաստ պայմաններ, և այդ ժամանակ գաղափարը ծնվեց, և որոշեցինք, որ այս տարի, երբ նշվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, անպայման պետք է բարձրանանք»,- նշեց Հովհաննես Մարտիրոսյանը՝ տեղեկացնելով, որ 35 հոգով շուրջ 3 օրում բարձրացել են դեպի Արարատի գագաթը:
Հիմնական խոչընդոտն, ըստ լեռնագնացների, եղել է այն, որ թուրքերի ու քրդերի փոխադարձ կրակոցներից խուսափելու համար ստիպված են եղել այլ ճանապարհներով բարձրանալ:
Լեռան գագաթը ջահերով բարձրանալու մտահաղացման հեղինակ Անուշիկ Սիմոնյան էլ ասաց, թե քանի որ տարիներ շարունակ ապրիլի 23-ին ջահերով են գնում դեպի Ցեղասպանության հուշահամալիր, որոշել են, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին էլ պետք է շարունակել և ջահերով երթը հասցնել Արարատի գագաթին:
«Կարին» համույթի ղեկավար Գագիկ Գինոսյանն ասաց, թե ձեռք-ձեռքի տված հաղթահարել են բոլոր դժվարությունները և հենց Արարատի գագաթին Յարխուշտա պարել:
«Մեր խանդավառությունը, երգն ու պարն ավելի տոկունություն էր տալիս այդ գաղափարին»,-ասաց Գագիկ Գինոսյանը՝ շարունակելով. «Կուզենայի, որ Գևորգ Էմինը կենդանի լիներ և խմբագրեր բանաստեղծությունը, որովհետև այնտեղ ասվում է, թե Մասիս լեռան լանջին պարենք, այնինչ, մենք Արարատի գագաթին պարեցինք»:

Факельное восхождение на Арарат и «Ярхушта» на вершине библейской горы (видеоматериал)
Члены проекта «Факельное восхождение на вершину Арарата» 26 июля, преодолев ряд трудностей, поднялись на вершину горы Арарат, танцевали «Ярхушта», подняли 100-метровый Триколор. Восхождение было посвящено 100-летию Геноцида армян. Об этом сообщает Tert.am.
В факельном восхождении участвовал также ансамбль этнографической песни и танца «Карин» во главе с художественным руководителем Гагиком Гиносяном.
Организация проекта и идея факельного восхождения принадлежат супругам Ованесу Мартиросяну и Анушик Симонян.
«Восхождение началось 26 июля, а 29 июля были уже на вершине горы Арарат!», – рассказывая в беседе с журналистами о пройденном пути, сказал Ованес Мартиросян, отметив, что уже в 14-й раз поднимается на вершину Арарата.
«Во время очередных восхождений условия были благоприятными, и тогда то родилась идея, решили в этом году, когда отмечается 100-летие Геноцида армян, непременно подняться вновь», – отметил он, сообщив, что группой в 35 человек почти за 3 дня поднялись на вершину Арарата.
Основным препятствием, по словам альпинистов, было то, что, стремясь уклониться от перестрелок между курдами и турками, вынуждены были подниматься другими путями.
Автор идеи восхождения на вершину горы с факелами Анушик Симонян сказала, что поскольку многие годы 23 апреля совершается факельное шествие к мемориальному комплексу Геноцида армян, решили в год 100-летия продолжить традицию и совершить факельное восхождение на вершину Арарата.
Руководитель ансамбля «Карин» Гагик Гиносян сказал, что рука об руку преодолели все трудности и на вершине Арарата станцевали «Ярхушта».
«Наши воодушевление, песни и танцы придали больше стойкости этой идее. Хотел бы, чтобы жив был Геворг Эмин и отредактировал стихотворение, потому что там говорится о танце на склоне горы Масис, а мы танцевали на вершине Арарата», – сказал Гагик Гиносян.