Վալերի Բուայե. 1915թ.-ից հետո պատմությունը չպետք է կրկնվի
1915թ.-ից հետո պատմությունը չպետք է կրկնվի։ Այս մասին իր բլոգում գրել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Բուայեն։
«Իմ պահանջով Արեւելքի քրիստոնյաներին աջակցության ուղերձը տեղադրվել էր Մարսելի 11-12-րդ ենթաշրջանի վարչակազմի ճակատամասին՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի պաստառի կողքին։
Որպես պատգամավոր՝ ես առաջինն էի, որ դեռեւս մեկ տարի առաջ՝ 2014թ. հուլիսի 23-ին, կառավարությանը հարց ուղղեցի Արեւելքի քրիստոնյաների վիճակի մասին եւ օգտագործեցի «ցեղասպանություն» եզրը։ Իսկ 2014թ. սեպտեմբերին ես կազմակերպեցի Արեւելքի քրիստոնյաների աջակցության երեկո։
Թույլ չենք տա, որպեսզի 100 տարի անց պատմությունը կրկնվի։ 2 տարի անց տարածաշրջանը լքել են գրեթե բոլոր քրիստոնյաները, որպեսզի խուսափեն հետեւանքներից։
Քրիստոնյա փոքրամասնությունը պայքարում է, իսկ նրա պայքարը համընդհանուր պայքար է հալածանքների դեմ, դա մեր քաղաքակրթության պայքարն է։

Валери Буайе: После 1915 г история не должна повториться
После 1915 года история не должна повториться. Об этом написала депутат Национального Собрания Франции Валери Буайе. В своём блоге она, в частности, отметила:
«По моему требованию, послание поддержки христианам Востока было размещено на фасаде администрации 11-12-го аррондисманов Марселя, рядом с плакатом памяти Геноцида армян.
Как депутат, я была первой, кто ещё год назад, 23 июля 2014 г, направила правительству вопрос о состоянии христиан Востока, и применила слово «геноцид». А в сентябре 2014 г я организовала вечер поддержки христиан Востока.
Не будем позволять, чтобы сто лет спустя история повторилась. За два с небольшим года регион покинули почти все христиане, чтоб избежать преследований.
Христианское меньшинство борется, и его борьба – это всеобщая борьба против угнетения, борьба нашей цивилизации.