Հայրենաճանաչողության օր «Սփյուռք ամառային դպրոցում»
Հուլիսի 27-ին ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը «Սփյուռք ամառային դպրոց»-2013թ ծրագրի մասնակիցների համար հայրենաճանաչողության օր էր կազմակերպել:
Առավոտյան մասնակիցները Ծաղկաձորից մեկնեցին Օշական:
Սփյուռքահայ մասնակիցներին դիմավորեց և ողջունեց Օշականի սբ. Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու հոգևոր սպասավոր Տ. Զորայր քահանա Կարապետյանը:
Այնուհետև «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրի մասնակիցներն ուղևորվեցին Էջմիածին:
Մայր տաճարում դասընթացների մասնակիցներին դիմավորեց Ս Էջմիածնի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն հայր Վարդան վարդապետ Նավասարդյանը և ծանոթացրեց Մայր տաճարի պատմությանը:
Հայր Վարդանը մասնակիցներին հորդորեց հավատարիմ մնալ Հայ Եկեղեցու օրենքներին, մայրենի լեզվին ու մշակույթին: Միայն այդ ամենը որպես վահան ունենալով՝ հնարավոր է դիմագրավել ձուլման և ինքնության կորստի վտանգներին:
Էջմիածնից մասնակիցները մեկնեցին Եռաբլուր, որտեղ հանգչում են մեր նորօրյա հերոսները, որոնց շարքերում քիչ չեն նաև սփյուռքահայերը, ովքեր վտանգի պահին Հայրենիքի կողքին եղան և իրենց կյանքը նվիրեցին մեր բոլորիս Հայրենիքին:
Օրն ավարտվեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելությամբ, որտեղ մասնակիցները խնկարկեցին Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:

День познания Родины в «Летней школе Спюрк»
27 июля для участников программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа Спюрк» был организован день познания Родины.
Утром участники отбыли из Цахкадзора в Ошакан, где их встретил и приветствовал иерей церкви Св. Месроп Мащтоц.
Затем участники программы «Летняя школа Спюрк» отбыли в Эчмиадзин, где в Кафедральном соборе их встретил директор центра Христианского воспитания Святого Эчмиадзина вардапет Вардан Навасардян, ознакомивший с историей кафедрального собора.
Отец Вардан призвал участников хранить верность канонам Армянской Церкви, родному языку и культуре. Только имея все это, в качестве щита, возможно противостоять ассимиляции и угрозе утери идентичности.
�?з Эчмиадзина участники направились в Ераблур, где покоятся наши современные герои, среди которых немало армян из Диаспоры, в грозный час оказавшихся рядом с Родиной и посвятивших свои жизни нашей общей Отчизне.
Завершился же день посещением Цицернакабердского комплекса, где участники почтили память жертв Геноцида армян.