Հանդիպում «Սփյուռքի համայնքային գործի կազմակերպիչներ» դասընթացի մասնակիցների հետ
Օգոստոսի 1-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի «Սփյուռքի համայնքային գործի կազմակերպիչներ» դասընթացի մասնակիցներին:
Դասընթացին, որի նպատակն է աջակցել Սփյուռքի համայնքային կառույցների կայացմանը, հայապահպանական ծրագրերի արդյունավետության բարձրացմանը, համայնքներում ինքնակառավարման նոր գործընթացների ներդրմանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերի տեղայնացմանը և համայնքային գործի կազմակերպիչների պատրաստվածության մակարդակի բարձրացմանը, մասնակցում էին ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Բուլղարիայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Էստոնիայի, Ռուսաստանի Դաշնության տարբեր մարզերի հայ համայնքի ղեկավարներ և գործուն անդամներ:
Ողջունելով դասընթացի մասնակիցներին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց համայնքային գործի ճիշտ և նպատակային կազմակերպումը՝ որպես ազգային ինքնության պահպանման և զարգացման առանցքային գործոն և կոչ արեց աշխատանքները կազմակերպել նախարարության որդեգրած «ճանաչել, վստահել և գործակցել» սկզբունքով, որպեսզի հնարավոր լինի ընդլայնել հայրենակիցների հետ տարվող աշխատանքների շրջանակները: «Մեր աշխատանքների նպատակակետը, առանցքը հայապահպանությունն է», – նշեց նախարարը՝ ավելացնելով, որ այս հարցում առաջին սկզբունքը հայերեն խոսելն է և ազգային մշակույթին ու ավանդույթներին կապված լինելը: Նախարարը կարևորեց համայնքային գործի կազմակերպիչների անձնական օրինակը, ինչը մեծապես կնպաստի նրանց հանդեպ հավատի և վստահության ամրապնդմանը, հետևաբար և գործի հաջողությանը:
Այնուհետև դասընթացի մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց համայնքային կառույցների, մշակութային և կրթական կազմակերպությունների, ակնառու ձեռնարկների մասին մանրամասն տեղեկություններ` խոսելով նաև առկա խնդիրների և դժվարությունների մասին:
Մասնակիցները նաև իրենց տպավորությունները հայտնեցին դասընթացի վերաբերյալ՝ անելով նաև մի շարք գործնական առաջարկներ, որոնք հիմնականում վերաբերում էին կառավարչական հմտությունների կատարելագործմանը նպաստող դասախոսությունների ընդլայնմանը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մանրակրկիտ անդրադառնալով մասնակիցներից յուրաքանչյուրի հաղորդումներին և ցանկություններին՝ հավաստիացրեց, որ դրանք առաջիկայում լուծումներ կստանան:
Համայնքային աշխատանքներն ավելի նպատակային կազմակերպելու համար նախարարն արեց նաև մի շարք գործնական առաջարկներ` մասնավորապես հորդորելով, որ պահպանեն և զարգացնեն իրենց ծանոթությունը, անընդմեջ կապի մեջ լինեն և լավագույն փորձը հաղորդեն միմյանց: Նա նաև խոսեց ներկայումս հայությանը խորապես մտահոգող սիրիահայության վտանգված ճակատագրի մասին և առաջարկեց համայնքներում քննարկել սիրիահայությանը որևէ կերպ աջակցելու հնարավորությունները:
Խոր երախտագիտություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը այս կարևոր և օգտաշատ ծրագրի իրականացման համար՝ համայնքային գործի կազմակերպիչները հավաստիացրեցին, որ Հայաստանում ձեռք բերված գիտելիքներն ու փորձն առաջիկայում ակնհայտ կդրսևորվեն աշխատանքում:

Встреча с участниками курсов «Организаторы общинного дела Диаспоры»
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 1 августа встретилась с участниками курсов «Организаторы общинного дела Диаспоры» «Летней школы «Спюрк».
В курсах, целью которых является содействие становлению общинных структур Диаспоры, повышению эффективности программ сохранения армянства, внедрению новых процессов самоуправления в общинах, внедрению на местах программ Министерства Диаспоры РА и переподготовке организаторов общинного дела участвовали руководители и деятельные участники армянских общин США, Канады, Болгарии, Грузии, Украины, Беларуси , Эстонии, различных краев и областей Российской Федерации.
Приветствовав участников курсов, министр Грануш Акопян отметила важность верной и целенаправленной организации общинного дела – как важнейшего фактора сохранения и развития национальной идентичности, и призвала организовывать работу под взятым на вооружение Министерством девизом «Знать, доверятьт и взаимодействовать», дабы иметь возможность расширить рамки работы, ведущейся с соотечественниками. «Целью, стержнем нашей работы является сохранение армянства», – подчеркнула министр, добавив, что первый принцип в этом вопросе – говорить по-армянски, быть привязанными к национальной культуре и традициям. Министр подчеркнула важность личного примера организаторов общинного дела, что в большой мере будет способствовать укреплению веры и доверия к ним, соответственно, и успеху дела.
Затем участники курсов представили подробные сведения о своих общинных структурах, культурных и образовательных организациях, очевидных достижениях, говоря также об имеющихся проблемах и трудностях.
ЦУчастники высказали также свои впечатления о курсах, внеся также ряд практических предложений, в основном касавшихся расширения лекций, содействующих совершенствованию управленческих навыков.
Министр Грануш Акопян подробно коснулась сообщений и пожеланий каждого из участников, заверив, что они в ближайшее время будут решены.
С целью более целенаправленной организации общинного дела министр также высказала ряд практических предложений, в частности, призвав сохранить и развить знакомство, постоянно поддерживать связи и делиться друг с другом опытом. Она также говорила о глубоко волнующей всех судьбе сирийского армянства, оказавшегося под угрозой, и предложила обсудить в общинах возможность оказания содействия сирийским армянам.
Выразив глубокую признательность Министерству Диаспоры РА за реализацию этой важной и очень полезной программы, организаторы общинного дела заверили, что приобретенные в Армении знания и опыт в ближайшее время наглядно проявят в своей работе.