Հանդիպում «Սփյուռքի համայնքային գործի կազմակերպիչներ» դասընթացի մասնակիցների հետ
Օգոստոսի 1-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի «Սփյուռքի համայնքային գործի կազմակերպիչներ» դասընթացի մասնակիցներին:
Դասընթացին, որի նպատակն է աջակցել Սփյուռքի համայնքային կառույցների կայացմանը, հայապահպանական ծրագրերի արդյունավետության բարձրացմանը, համայնքներում ինքնակառավարման նոր գործընթացների ներդրմանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերի տեղայնացմանը և համայնքային գործի կազմակերպիչների պատրաստվածության մակարդակի բարձրացմանը, մասնակցում էին ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Բուլղարիայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Էստոնիայի, Ռուսաստանի Դաշնության տարբեր մարզերի հայ համայնքի ղեկավարներ և գործուն անդամներ:
Ողջունելով դասընթացի մասնակիցներին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց համայնքային գործի ճիշտ և նպատակային կազմակերպումը՝ որպես ազգային ինքնության պահպանման և զարգացման առանցքային գործոն և կոչ արեց աշխատանքները կազմակերպել նախարարության որդեգրած «ճանաչել, վստահել և գործակցել» սկզբունքով, որպեսզի հնարավոր լինի ընդլայնել հայրենակիցների հետ տարվող աշխատանքների շրջանակները: «Մեր աշխատանքների նպատակակետը, առանցքը հայապահպանությունն է», – նշեց նախարարը՝ ավելացնելով, որ այս հարցում առաջին սկզբունքը հայերեն խոսելն է և ազգային մշակույթին ու ավանդույթներին կապված լինելը: Նախարարը կարևորեց համայնքային գործի կազմակերպիչների անձնական օրինակը, ինչը մեծապես կնպաստի նրանց հանդեպ հավատի և վստահության ամրապնդմանը, հետևաբար և գործի հաջողությանը:
Այնուհետև դասընթացի մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց համայնքային կառույցների, մշակութային և կրթական կազմակերպությունների, ակնառու ձեռնարկների մասին մանրամասն տեղեկություններ` խոսելով նաև առկա խնդիրների և դժվարությունների մասին:
Մասնակիցները նաև իրենց տպավորությունները հայտնեցին դասընթացի վերաբերյալ՝ անելով նաև մի շարք գործնական առաջարկներ, որոնք հիմնականում վերաբերում էին կառավարչական հմտությունների կատարելագործմանը նպաստող դասախոսությունների ընդլայնմանը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մանրակրկիտ անդրադառնալով մասնակիցներից յուրաքանչյուրի հաղորդումներին և ցանկություններին՝ հավաստիացրեց, որ դրանք առաջիկայում լուծումներ կստանան:
Համայնքային աշխատանքներն ավելի նպատակային կազմակերպելու համար նախարարն արեց նաև մի շարք գործնական առաջարկներ` մասնավորապես հորդորելով, որ պահպանեն և զարգացնեն իրենց ծանոթությունը, անընդմեջ կապի մեջ լինեն և լավագույն փորձը հաղորդեն միմյանց: Նա նաև խոսեց ներկայումս հայությանը խորապես մտահոգող սիրիահայության վտանգված ճակատագրի մասին և առաջարկեց համայնքներում քննարկել սիրիահայությանը որևէ կերպ աջակցելու հնարավորությունները:
Խոր երախտագիտություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը այս կարևոր և օգտաշատ ծրագրի իրականացման համար՝ համայնքային գործի կազմակերպիչները հավաստիացրեցին, որ Հայաստանում ձեռք բերված գիտելիքներն ու փորձն առաջիկայում ակնհայտ կդրսևորվեն աշխատանքում:

Meeting with participants of the Course for Leaders of Armenian Communities of the Diaspora
On August 1, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan had a meeting with the participants of the Course for Leaders of Armenian Communities of the Diaspora, which was held as part of the “Diaspora” Summer School Program of the RA Ministry of Diaspora.
The course was aimed at contributing to the functioning of Armenian community organizations, raising the level of efficiency of programs promoting preservation of the Armenian identity, introducing new procedures for self-governance, localizing the programs of the RA Ministry of Diaspora within the Armenian communities and raising the level of readiness of community leaders. The course gathered leaders and active members of Armenian communities of the USA, Canada, Bulgaria, Georgia, Ukraine, Belarus, Estonia and different regions of the Russian Federation.
Greeting the participants of the course, Minister Hranush Hakobyan said it was important for the leaders of communities to organize events the right way and organize goal-oriented events, adding that this served as an essential factor for the preservation and development of the national identity and calling on the community leaders to organize their activities with the principle “Know, Trust and Cooperate” adopted by the RA Ministry of Diaspora in order to expand the scopes of activities carried out with the members of the respective community. “The target and pivot of our efforts is preservation of the Armenian identity,” the minister mentioned, adding that the first principle in this regard must be to speak Armenian and preserve the Armenian culture and traditions. The minister attached importance to the personal examples of the community leaders, which will help them reinforce faith and confidence in them and lead to success.
Afterwards, the participants of the course shared detailed information about their respective community structures, cultural and educational organizations and their outstanding achievements, as well as their current problems and difficulties.
The participants also shared their impressions of the course, making several proposals that were mainly related to the increase in the number of lectures that would help improve their skills in governance.
Minister Hranush Hakobyan meticulously touched upon the issues raised and the wishes made by all the participants and assured that the issues would be solved and the wishes would come true soon.
To make the community’s activities more goal-oriented, the minister also made several proposals and particularly called on the community leaders to maintain and enhance their contacts, stay in touch and share their best experiences with each other. She also talked about the risk and fate of the Syrian-Armenians, which is matter of concern for all Armenians, and suggested discussing within the communities the opportunities to do anything possible to support the Syrian-Armenians.
Expressing deep gratitude to the RA Ministry of Diaspora for implementing this major and helpful program, the leaders of the communities assured that they would use the knowledge and experience that they gained in Armenia in their future activities.