Հայոց ցեղասպանության մասին՝ նոր լեզվով
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառոտնի շրջանակներում այս օրերին ցուցադրվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «1915» ֆիլմը, որն արդեն ցուցադրեվել է Միացյալ նահանգներում և Ռուսաստանում: Հոգեբանական թրիլլերի ռեժիսորներն են Ալեք Մուհիբյանը և «Գերդաստան ստվերաց» գրքի հեղինակ Կարին Հովհաննիսյանը: «Այս ֆիլմի միջոցով մենք փորձել ենք պատմել ցեղասպանության մասին նոր լեզվով և նոր մոտեցմամբ»,-armradio.am-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպամանն ասել են երիտասարդ արվեստագետները:
«Հայոց ցեղասպանությունից ուղիղ հարյուր տարի անց ոմն խորհրդավոր ռեժիսոր Լոս Անջելեսի թատրոնում մի ամբողջ դար մոռացված ու մերժված այդ ոճրագործության զոհերի հիշատակին նվիրված ներկայացում է բեմադրում: Երբ բողոքավորները ներկայացումից առաջ շրջափակում են թատրոնն ու տարօրինակ միջոցներով ահաբեկում են դերասաններին ու պրոդյուսերին, պարզվում է, որ գլխավոր հերոսի՝ Սիմոնի առաքելությունն ավելի վտանգավոր է , քան կարելի էր ենթադրել, իսկ անցյալի ուրվականներն ամենուր են»:
Կարին Հովհաննիսյանի և Ալեք Մուհիբյանի հեղինակած «1915» ֆիլմը հոգեբանական թրիլլեր է: «Ֆիլմը իրականում ժխտման մասին է, այն մասին, թե ինչպես ենք փորձում ազատվել պատմությունից, իսկ այն մեզ շարունակ հետապնդում է: Կարին Հովհաննիսյանի բնորոշմամբ՝ ֆիլմը անցյալի ուրվականների հետ առերեսվելու անհրաժեշտության մասին է.« Նման ֆիլմերը դատապարտված են տապալվելու, որովհետև ծանր բեռ են կրում»:
«Ֆիլմը ծանր բեռ ունի և ոչ բոլորն են պատրաստ կրելու այդ բեռը: Այդուհանդերձ մենք ունենք պատմություն և այդ պատմության ծառաներն ենք: 1915 –ն էր մեր թեման և այդ թեման ընտրել էինք, որովհետև գիտեինք՝ այդ մասին կարող ենք խոսել այնպես, ինչպես չեն կարող խոսել ուրիշները»,-ասում է Կարին Հովհաննիսյանը:
Ի դեպ, ֆիլմի երաժշտության հեղինակը Սերժ Թանգյանն է:
Ինչպես արդեն նշվեց, ֆիլմի համահեղինակը Ալեք Մուհիբյանն է. գրող, կատակերգու և վերջերս ասպարեզ իջած «Բոըժեք Ամերիկան» վավերագրական ֆիլմի հերոսներից մեկը: Bloodvine Media-ի հիմնադիրներ Կարին Հովհաննիսյանն ու Ալեք Մուհիբյանն ավելի քան տասը տարի համագործակցում են կինոյի և գրականության ոլորտներում: «1915»-ը նրանց առաջին լիամետրաժ ֆիլմն է:

Film about the Armenian Genocide in a new language
The film “1915”, which is dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, is being shown as part of the Golden Apricot International Film Festival after having been shown in Russia and the United States of America. The psychological thriller was produced by Alec Mouhibian and author of the book “Family of Shadows” Garin Hovannisian. “With this film, we tried to tell the story about the Armenian Genocide in a new language and with a new approach,” the young artists said during a press conference, reports armradio.am.
“Exactly 100 years after the Armenian Genocide, a mysterious director is staging a play at the Los Angeles Theater to commemorate the victims of that crime, forgotten and denied for an entire century. But as protesters surround the theater before showtime, and a series of strange accidents spread terror among his actors and producer, it appears that Simon’s mission is more dangerous than we think-and the ghosts of the past are everywhere.”
The film by Garin Hovannisian and Alec Mouhibian is a psychological thriller. “The film is actually about denial and how we try to leave the history behind us, while it continues to follow us,” says Garin Hovannisian, who believes the film is about the need to confront the ghosts of the past. “Such films are doomed to fail because the burden is heavy.”
“The burden in this film is heavy, and not everyone is ready to lift that burden. Nevertheless, we have a story to tell. The year 1915 is our topic, and we chose that topic because we knew we could talk about it like no one else could,” says Garin Hovannisian.
The music for the film is by Serj Tankian.
As already mentioned, one of the film’s creators is Alec Mouhibian, who is a writer, comedian and one of the main characters in the documentary film “Heal America”, which was released recently. Founders of Bloodvine Media Garin Hovannisian and Alec Mouhibian have been collaborating in the fields of cinema and literature for more than a decade, and the film “1915” is their first full-length film.