Կայացավ «Սփյուռք» ամառային դպրոց – 2015» ծրագրի բացման հանդիսավոր արարողությունը
Հուլիսի 10-ին ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց – 2015» ծրագրի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ամառային դպրոցը մեկնարկեց հայոց լեզվի արագացված ուսուցման դասընթացներով, որին մասնակցում է 126 սփյուռքահայ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Վրաստանից, Լիբանանից, ԱՄՆ-ից, Ռումինիայից, Իտալիայից, Իսպանիայից և Չեխիայից:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Շնորհակալություն հայտնելով ԵՊՀ ղեկավարությանը «Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագիրը համատեղ իրականացնելու նախորդ տարիների ջանքերի համար՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց. «2015թ. ծրագիրն առանձնահատուկ է նրանով, որ այս տարի համայն հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Արդեն 4 տարվա պատմություն ունեցող «Սփյուռք» ամառային դպրոցի բոլոր դասընթացներում տեղ են գտել Ցեղասպանությանը վերաբերող թեմաներ: Ամառային դպրոցը ստեղծվել է Սփյուռքի պահանջով. սփյուռքահայերի ազգային ինքնության, հայերենի կորստի հարաճուն ընթացքը կասեցնելու համազգային խնդրի լուծմանն աջակցելու, համայնքներում հայապահպանության ծրագրերին նպաստելու պահանջով: Վաղուց հասունացել էր Սփյուռքի ուսուցիչների, մյուս ոլորտների մասնագետների վերապատրաստման բոլոր դասընթացները մեկ կենտրոնում համատեղելու հարցը: Սփյուռքում տարեցտարի մեծանում է բոլոր ուղղություններով դասընթացներին մասնակցել ցանկացողների թիվը, դպրոցը դառնում է Սփյուռքի կողմից, թերևս, ամենապահանջված   ծրագրերից մեկը և արդեն կայացած կառույց»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ասաց, որ գերատեսչության այս տարվա գործունեության գերակա խնդիրներից է «Հայոց լեզվի տարածումը և հայ երիտասարդության շրջանում  հայերենի իմացության մակարդակի բարձրացումը, այդ թվում՝ նորարարական մեխանիզմների կիրառմամբ», որի լուծման համար իրականացվում են բազմաթիվ այլ ծրագրեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը բարի երթ մաղթեց ծրագրի մասնակիցներին՝ համոզմունք հայտնելով, որ վերջիններս իրենց ձեռքբերած գիտելիքներն ու փորձը կծառայեցնեն Սփյուռքում հայապահպանությանը, Հայաստան-Սփյուռք կապերի մերձեցմանը և իրենց մտավոր կարողությունները կներդնեն Հայրենիքի շենացման, հզորացման գործին:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ռեկտոր Ա. Սիմոնյանը: Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ դպրոցի ծրագիրն համատեղ անցկացնելու հարցում մայր բուհին վստահելու համար՝ Արամ Սիմոնյանը նշեց. «Այս տարի եւս մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայի՝ Սփյուռքի մանկավարժներին, երեխաներին ու երիտասարդներին, երիտասարդ առաջնորդներին վերապատրաստելու, մայրենիի դասընթացները հավուր պատշաճի անցկացնելու համար»:
Մասնակիցներին երաժշտական կատարումներով ողջունեցին  ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի սաները:
Դպրոցում դասընթացներն իրականացվելու են վեց ուղղություններով.
1.Հայոց լեզվի արագացված ուսուցում (հուլիսի 9 – օգոստոսի 1),
2.Կրթօջախների հայոց լեզվի ուսուցիչների, կրթական գործի կազմակերպիչների  վերապատրաստում (հուլիսի 14 – օգոստոսի 1),
3.Սփյուռքի լրագրողների դասընթաց (հուլիսի 21 – օգոստոսի 1),
4.Ազգային երգի ու պարի խմբավարների, պարուսույցների վարպետության դասընթացներ (հուլիսի 21 – օգոստոսի 1),
5.Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթաց (հուլիսի 21 – օգոստոսի 1),
6.Սփյուռքում համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթաց (հուլիսի 26 – օգոստոսի 1):
2015թ. նախատեսված է 250 սփյուռքահայի մասնակցություն, սակայն հայտեր են ստացվել ավել քան 340 սփյուռքահայից՝ հաստատված է 293-ի մասնակցությունը՝ 22 երկրից:
2012 թվականին նախատեսված 70 մասնակցի փոխարեն  Ամառային դպրոցն ընդունել է 131 մասնակից՝ 15 երկրից, ապա 2013 թվականին նախատեսված 100-ի դիմաց մասնակցել է 201 սփյուռքահայ՝ 20 երկրից, 2014թ. նախատեսված 100-ի դիմաց՝ 222 սփյուռքահայ, աշխարհի 21 երկրից:

Состоялась торжественная церемония открытия программы «Летняя школа «Спюрк»
В центре культуры ЕГУ 10 июля состоялась торжественная церемония открытия программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа «Спюрк»-2015».
Летняя школа стартовала ускоренными курсами армянского языка, в которых участвуют 126 армян Диаспоры из России, Украины, Грузии, Ливана, США, Румынии, �?талии, �?спании и Чехии.
Со вступительной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Выразив благодарность руководству ЕГУ за усилия минувших лет по совместной реализации программы «Летняя школа «Спюрк»», Министр Диаспоры РА отметила: «Программа 2015 года отличается тем, что в этом году армянство отмечает 100-летие Геноцида армян. На всех курсах «Летней школы «Спюрк», имеющей уже четырехлетнюю историю, нашли место темы, касающиеся Геноцида. Летняя школа была создана по требованию Диаспоры: для сохранения национальной идентичности армян Диаспоры, решения общенациональной проблемы предотвращения нарастающих темпов утраты армянского языка, содействия общинным программам сохранения армянства. Вопрос объединения в едином центре всех курсов переподготовки учителей Диаспоры, специалистов других сфер назрел давно. Число желающих участвовать в курсах по всем направлениям в Диаспоре растет год от года, Школа становится, пожалуй, одной из самых востребованных Диаспорой программ и уже состоявшейся структурой».
Министр Грануш Акопян сказала, что одной из приоритетных задач деятельности ведомства в нынешнем году является «распространение армянского языка и повышение уровня его знания среди армянской молодежи, в том числе с применением новаторских механизмов», для решения которой осуществляются многочисленные иные программы.
Министр Диаспоры РА пожелала доброго пути участникам программы, выразив уверенность, что приобретенные знания и опыт последние поставят на службу сохранения армянства в Диаспоре, сближения связей Армения-Диаспора и задействуют свой интеллектуальный потенциал для благоустройства и повышения могущества Родины.
С приветственной речью выступил ректор ЕГУ А.Симонян. Выразив благодарность Министерству Диаспоры РА за доверие главному вузу страны в вопросе совместной реализации программы, Арам Симонян отметил: «В этом году мы также не пожалеем сил и энергии для того, чтобы на должном уровне провести курсы переподготовки педагогов, детей и молодежи, молодых лидеров Диаспоры».
Музыкальным исполнением приветствовали участников воспитанники Центра культуры ЕГУ.
Курсы в школе будут проводиться по шести направлениям:
1.Ускоренное обучение армянскому языку (9 июля – 1 августа);
2.Переподготовка учителей армянского языка очагов образования, организаторов образовательного дела (14 июля – 1 августа);
3.Курсы журналистов Диаспоры (21 июля – 1 августа);
4.Курсы мастерства хормейстеров, хореографов национальной песни и танца (21 июля – 1 августа);
5.Курсы молодых лидеров армянской Диаспоры (21 июля – 1 августа);
6.Курсы организаторов общинного дела в Диаспоре (26 июля – 1 августа).
В 2015 году предусмотрено участие 250 армян Диаспоры, однако заявки поступили от более 340 человек, утверждено участие 293 человек из 22 стран.
В 2012 году взамен 70 участников Летняя школа приняла 131 из 15 стран, в 2013-м – взамен предусмотренных 100 участвовал 201 армянин Диаспоры из 20 стран, в 2014 году взамен предусмотренных 100 участвовали 222 человека из 21 страны мира.