Ավարտվեց ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության այցը Ֆրանսիա. լուսանկարներ
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի ավարտին պատվիրակության անդամների հետ այցելել է Փարիզի Երևանյան պուրակ, ծաղկեպսակ է դրել Կոմիտասի արձանին՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի: Այս մասին հայտնում են Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Այնուհետև վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Փարիզի Հայ Առաքելական եկեղեցի և Ֆրանսիայում և Եվրոպայում Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդարան, որտեղ նրանց դիմավորել է Ֆրանսիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը:
Առաջնորդարանում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Նա իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին, արտաքին քաղաքականությանը, տնտեսական քաղաքականությանը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, պատասխանել է մեր հայրենակիցներին հուզող բազմաթիվ հարցերի:
Հովիկ Աբրահամյանը առանձնահատուկ կարևորել է հայապահպանության, հայոց լեզվի ուսուցման հարցերը: Վարչապետն ընդգծել է, որ մատաղ սերնդին հայերեն ուսուցանելու համար պատրաստ է ցանկացած աջակցության: Նա իր խոսքում առանձնացրել է հատկապես այն հանգամանքը, որ զարգացնելով հայերենի իմացությունը, այն նախ և առաջ կօգնի նոր սերնդին մնալ հայ՝ օտար ափերում պահպանելով հայի ինքնությունը: Վարչապետը գոհունակությամբ նշել է, որ Ֆրանսիայի հայ համայնքը ծավալած հասարակական, տնտեսական, մշակութային գործունեությամբ բարձր է պահում հայ ժողովրդի հեղինակությունը և մեծ ներդրում ունի Ֆրանսիայի զարգացման գործում:

In conclusion of their working visit to France, the Prime Minister-led government delegation visited Yerevan Park in Paris to lay a wreath at the monument to Komitas in commemoration of the Armenian Genocide victims.
Later the Prime Minister and his delegation visited the Armenian Apostolic Church in Paris and the Prelacy of the Armenian Apostolic Church in France and Europe, where they were greeted by Primate of the Armenian Diocese in France, His Grace Bishop Vahan Hovhannisyan.
While in Prelacy, Prime Minister Hovik Abrahamyan met with the representatives of the Armenian community. In his speech, the Premier dwelt on Armenia’s home and foreign policies, the Government’s economic program, the settlement of the Karabakh conflict and answered numerous questions of interest to our compatriots.
Hovik Abrahamyan made a point of identity preservation efforts and Armenian studies. He said to be prepared to provide all necessary assistance to advance Armenian language teaching for the rising generation. The Head of Government highlighted the fact that the knowledge of the Armenian language will first and foremost help the younger generation preserve their Armenian identity abroad.
The Prime Minister noted that with extensive civic, economic and cultural activities, the Armenian community of France upholds the nation’s image, making a significant contribution to the development of France.