Ավարտվեց ՀՀ վարչապետի գլխավորած պատվիրակության այցը Ֆրանսիա. լուսանկարներ
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի ավարտին պատվիրակության անդամների հետ այցելել է Փարիզի Երևանյան պուրակ, ծաղկեպսակ է դրել Կոմիտասի արձանին՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի: Այս մասին հայտնում են Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Այնուհետև վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Փարիզի Հայ Առաքելական եկեղեցի և Ֆրանսիայում և Եվրոպայում Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդարան, որտեղ նրանց դիմավորել է Ֆրանսիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը:
Առաջնորդարանում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Նա իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին, արտաքին քաղաքականությանը, տնտեսական քաղաքականությանը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, պատասխանել է մեր հայրենակիցներին հուզող բազմաթիվ հարցերի:
Հովիկ Աբրահամյանը առանձնահատուկ կարևորել է հայապահպանության, հայոց լեզվի ուսուցման հարցերը: Վարչապետն ընդգծել է, որ մատաղ սերնդին հայերեն ուսուցանելու համար պատրաստ է ցանկացած աջակցության: Նա իր խոսքում առանձնացրել է հատկապես այն հանգամանքը, որ զարգացնելով հայերենի իմացությունը, այն նախ և առաջ կօգնի նոր սերնդին մնալ հայ՝ օտար ափերում պահպանելով հայի ինքնությունը: Վարչապետը գոհունակությամբ նշել է, որ Ֆրանսիայի հայ համայնքը ծավալած հասարակական, տնտեսական, մշակութային գործունեությամբ բարձր է պահում հայ ժողովրդի հեղինակությունը և մեծ ներդրում ունի Ֆրանսիայի զարգացման գործում:

Завершился рабочий визит Овика Абраамяна во Францию
Премьер-министр РА Овик Абраамян в конце рабочего визита во Францию с членами делегации посетил Ереванский сквер Парижа, возложил венок к памятнику Комитасу – в память о жертвах Геноцида армян.
Затем возглавляемая Премьер-министром делегация посетила Армянскую Апостольскую церковь Парижа и епархию Армянской Апостольской Церкви во Франции и Европе, где их встретил предводитель Армянской епархии Франции, Его Преосвященство епископ Ваган Ованнисян.
В епархии Премьер-министр Овик Абраамян встретился с представителями армянской общины Франции. В своей речи он коснулся внутриполитической ситуации в Армении, ее внешней политики, экономической политики, процесса урегулирования карабахской проблемы, ответил на многочисленные вопросы, интересующие наших соотечественников. Овик Абраамян отметил особую важность сохранения армянства, изучения армянского языка. Премьер-министр подчеркнул, что готов на любую поддержку обучения подрастающего поколения армянскому языку.
Он в своей речи особо коснулся того обстоятельства, что развивая знание армянского языка, оно прежде всего поможет молодому поколению остаться армянами, сохранив армянскую самобытность за рубежом. Премьер-министр с удовлетворением отметил, что армянская община Франции своей общественной, экономической, культурной деятельностью высоко держит авторитет армянского народа и вносит большой вклад в дело развития Франции.