Թուրքիայի վարչապետը կարգադրել է քանդել Կարսում գտնվող հայ-թուրքական բարեկամության հուշարձանը
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Կարս իր այցելության ժամանակ պահանջել է քանդել Կարսում գտնվող հայ-թուրքական բարեկամության հուշարձանը, այդպիսով, խոչընդոտելով հայ-թուրքական սահմանի բացմանը և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը:
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Կարս իր այցելության ժամանակ պահանջել է քանդել Կարսում գտնվող հայ-թուրքական բարեկամության հուշարձանը, այդպիսով, խոչընդոտելով հայ-թուրքական սահմանի բացմանը և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: Ինչպես հաղորդում է The Wall Street Journal-ը, Էրդողանը հուշարձանն անվանել է «տարօրինակություն» և կարգադրել է Կարսի քաղաքապետին քանդել հուշարձանը մինչ իր հաջորդ այցելությունը և տեղում այգի հիմնել:
Էրդողանի որոշմանը արագ արձագանքել է թուրքական ընդդիմությունը: «Հուշարձանը տարօրինակ կամ տգեղ չէ»,-ասել է Թուրքիայի մշակույթի նախկին նախարար, Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության ներկայացուցիչ Էրկան Կարակասը: Նա հուշարձանը համարում է արվեստի գործ և կոչ է արել Թուրքիայի վարչապետին վերանայել իր որոշումը:

Премьер-министр Турции приказал разрушить памятник армяно-турецкой дружбе в Карсе
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ходе своего визита в Карс потребовал снести установленный в городе памятник армяно-турецкой дружбе, таким образом, препятствуя попыткам открытия армяно-турецкой границы и нормализации армяно-турецких отношений.
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ходе своего визита в Карс потребовал снести установленный в городе памятник армяно-турецкой дружбе, таким образом, препятствуя попыткам открытия армяно-турецкой границы и нормализации армяно-турецких отношений. Как сообщает The Wall Street Journal, Эрдоган назвал памятник “чудачеством” и приказал мэру Карса до его следующего визита снести памятник и на его месте разбить парк.
На решение Эрдогана быстро отреагировали представители турецкой оппозиции. «Статуя не является странной или безобразной”, – сказал экс-министр культуры Турции, представитель Республиканской народной партии (CHP) Эркан Каракас. Он посчитал памятник произведением искусства и призвал премьера Турции пересмотреть свое решение.