Բացվել է «Հայաստանը եւ հայերը Առաջին համաշխարհային պատերազմում» վիրտուալ թանգարանը
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների և Ֆրանսիայի դեսպանության «Ռոտոնդյան հանդիպումների» շրջանակներում, հունիսի 29-ին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը տեղի է ունեցել «Հայաստանը և հայերը Առաջին համաշխարհային պատերազմում» վիրտուալ թանգարանի պաշտոնական ներկայացումը։ Մասնավորապես ներկայացվել են  Ցեղասպանությանը նվիրված ցուցասրահները, գրում է News.am-ը:
Թանգարանը, որի ստեղծման գաղափարն առաջացել է 2014 թվականին՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմի հարյուրամյակի առիթով և 2015թվականին հարստացվել Ցեղասպանության մասին փաստաթղթերով, արդյունքն է Հայաստանի Ազգային արխիվի և Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարության Արխիվի գործընկերության:
Վիրտուալ թանգարանը նպատակ ունի ինչպես հանրության լայն շրջանակներին՝ Հայաստանում և սփյուռքում, այնպես էլ գիտնականներին առավել հանգամանորեն ծանոթացնել Առաջին համաշխարհային պատերազմում Հայաստանի տեղի, պատմական, դիվանագիտական ասպեկտների, Ցեղասպանության հետևանքով մարդկային ողբերգության մասին, ինչպես նաև այն մասին, թե ինչպես Հայաստանը կարողացավ դիմակայել, ոտքի կանգնել և այս անասելի փորձությունը դարձնել ուժ՝ իր ապագան կերտելու համար:
Վիրտուալ թանգարանն ունի 4 գործող ցուցասրահ.
«Ֆրանսիան և Հայաստանը» սրահը, որը ներկայացնում է ֆրանս-հայկական հարաբերությունների ընդհանուր համայնապատկերը,
«Կովկասի մուտքը պատերազմ» սրահը, որը ներկայացնում է հայկական հարցը միջազգային և ռազմական գործողությունների ֆոնի վրա,
«Հայ ռազմիկները բոլոր ճակատներում» Կովկասում, Ֆրանսիայում, Արևելքում և Կիլիկիայում,
«Ցեղասպանությունը՝ հանցանք մարդկության և քաղաքակրթության դեմ», որտեղ ներկայացված է պատմական շրջանակները, վկայություններ ջարդերի մասին, հզոր տերությունների արձագանքը, տուժածներին ցուցաբերված օգնությունը։
Համալրվելով նորանոր բացահայտումներով, այս ցուցասրահները ներառում են Հայաստանի և Ֆրանսիայի արխիվներից ստացված փաստաթղթերի, տեքստերի, լուսանկարների, ֆիլմերի մի ընդարձակ շտեմարան՝ տարբեր լեզուներով:
Մյուս երկու ցուցասրահները աստիճանաբար կհամալրվեն, հնարավորություն տալով թանգարանին ներկայացնել նաև նոր պատմությունը։
Ցուցասրահներում զետեղված մեկնաբանությունները շուտով կթարգմանվեն հայերեն և անգլերեն: Ներկայացված փաստաթղթերի հիման վրա, ըստ ցանկության կառաջարկվեն թվային ցուցահանդեսներ ասոցիացիաների, դպրոցների համար:

Открылся виртуальный музей «Армения и армяне в Первой мировой войне»
В посольстве Франции в Армении 29 июня состоялась официальная презентация виртуального музея «Армения и армяне в Первой мировой войне».
Были представлены выставочные залы виртуального музея, с которыми можно ознакомиться на сайте. �?дея создания виртуального музея, возникшая в 2014 году в связи со 100-летием Первой мировой войны и в 2015 году обогащенная документами о Геноциде армян, является результатом сотрудничества Национального архива Армении и Архива Министерства иностранных дел Франции.
По словам Чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Жана-Франсуа Шарпантье, открытие сайта – это логическое продолжение соглашения, подписанного в мае прошлого года в ходе государственного визита президента Франции Франсуа Олланда в Ереван.
В настоящее время виртуальный музей состоит из 4 действующих выставочных залов: «Франция и Армения», который представляет общую картину французско-армянских отношений; «Вступление Кавказа в войну», который представляет Армянский вопрос на фоне международных и военных действий; «Армянские военные на всех фронтах»: на Кавказе, во Франции, на Востоке и в Киликии; «Геноцид как преступление против человечности и цивилизации», который представляет исторические свидетельства о погромах, отклик великих держав, оказанную пострадавшим помощь. Остальные два выставочных зала  «Окончание войны» и «С советского периода до нашего времени» – постепенно будут пополняться.
Комментарии, размещенные в выставочных залах, в скором времени будут переведены на армянский и английский языки.
Директор Национального архива Министерства территориального управления и чрезвычайных ситуаций Армении Аматуни Вирабян отметил, что программа продолжится до 2018 года.