Թուրքական շաբաթ. մեջլիսի խոսնակից մինչև Պոլսո նոր պատրիարքի ընտրություն
Թուրքիայի ներքաղաքական կյանքում քննարկումներն ու զարգացումները կոալիցիոն կառավարություն կազմելու վերաբերյալ հասել են եզրագծին:
Արդեն առաջիկա շաբաթվա ընթացքում մեջլիսի խոսնակի ընտրությամբ պայմանավորված կառավարական կոալիցիայի պատկերը կսկսվի շատ ավելի հստակ ուրվագծվել: Մինչ այդ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողով անցած կուսակցություններն առաջադրել են մեջլիսի խոսնակի պաշտոնում իրենց թեկնածուներին:
«Արմենպրես»­-ը հետևել է անցնող շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձություններին և ներկայացնում է դրանցից ամենաուշագրավները: Անցնող շաբաթվա ընթացքում Թուրքիայի մեջլիս անցած կուսակցությունների պատգամավորները երդման արարողությամբ պաշտոնապես ստանձնեցին իրենց նոր պաշտոնները: Արարողությունը տևեց 10 ժամ: Նիստը նախագահեց ընտրված խորհրդարանի ամենատարեց անդամ, քեմալական Հանրապետական ժողովրական կուսակցության (ՀԺԿ) նախկին ղեկավար, նույն կուսակցությունից Անթալիայից ընտրված պատգամավոր Դենիզ Բայկալը: Երդմնակալության արարողութունից հետո խորհրդարան մտած կուսակցությունները հստակեցրեցին նախագահի իրենց թեկնածուի անունները:
ՀԺԿ­ն խոսնակի պաշտոնի համար առաջադրեց Դենիզ Բայկալի, քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը (ԺԴԿ) ` Դենգիր Միր Մեհմեթ Ֆըրաթի, իսկ «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունը (ԱՇԿ)՝ Էքմելեդդին Իհսանօղլուի թեկնածությունը: Իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) թեկնածու առաջադրվեց Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Իսմեթ Յըլմազը: Այս շաբաթ ևս խոսակցությունները հնարավոր կոալիցիայի կազմման շուրջ չդադարեցին: Թուրքիայի քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն հերթական հայտարարությունն արեց այս առնչությամբ: Նա հերթական անգամ հայտնեց, որ հավանական չի համարում իշխող ԱԶԿ­ի հետ ՀԺԿ­ի կոալիցիա կազմելու տարբերակը:
Հունիսի 23-­ից Թուրքիայում մեկնարկեց հայ անվանի ջազ­դաշնակահար Տիգրան Համասյանի և Երևանի պետական կամերային երգչախմբի կողմից իրականացվող «Լոյս ի լուսոյ» համերգաշարը: Առաջին համերը տեղի ունեցավ պատմական հայկական մայրաքաղաք Անիում, ապա Վանի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցու դիմաց, իսկ հետո Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցում:
Համասյանի համերգաշարերից հետո Թուրքիայի ազգայնական «Իդեալիստների օջախներ» կազմակերպության Կարսի մասնաճյուղի ղեկավար Թոլգա Ադըգյուզելը սադրիչ հայտարարություն արեց՝ մեղադրելով բոլոր նրանց, ովքեր Թուրքիայի ներսում աջակցել են և նպաստել հայ երաժշտի համերգի կայացմանը: Նա սպառնաց Կարսի փողոցներում դուրս գալ «հայերի որսի»: Այս հայտարարությունից անմիջապես հետո համապատասխան արձագանք տվեց Կարսում քեմալական Հանրապետական ժողովրդականկուսակցության ղեկավար Օզֆեր Քոչաքը, ով պահանջեց քրեական պատիժ սահմանել ռասիստական հայտարարության համար՝ համաձայն Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 216­-րդ հոդվածի:
Այս շաբաթ Պոլսո Հայոց պատրիարքական ընդհանուր փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը նոր պատրիարքի ընտրություն անցկացնելու դիմում ներկայացրեց Ստամբուլի նահանգապետ Վասիփ Շահինին:

Турецкая неделя: от спикера меджлиса до избрания нового Константинопольского патриарха
Дебаты и развития по поводу формирования коалиционного правительства во внутриполитической жизни Турции достигли апогея.
Уже на ближайшей неделе, обусловленный выборами спикера меджлиса, облик правительственной коалиции начнет очерчиваться намного более четко. До того партии, прошедшие в Великое Народное Собрание Турции, выдвинули своих кандидатов на пост спикера меджлиса.
«Арменпресс» отслеживал события минувшей недели и представляет наиболее любопытные из них. В течение минувшей недели депутаты партий, прошедших в меджлис Турции, церемонией присяги официально вступили в свои новые должности. Церемония продлилась 10 часов. На заседании председательствовал самый старый член парламента, экс-лидер кемалистской Республиканской Народной партии Дениз Байкал. После церемонии присяги прошедшие в парламент партии уточнили с президентом имена своих кандидатов.
РНП выдвинула на пост спикера Дениза Байкала, курдская ДНП – Денгира Мир Мехмет Фэрата, а партия «Националистической движение» – Экмеледдина �?хсаноглу. Кандидатом от правящей партии «Справедливость и развитие» выдвинут исполняющий обязанности министра национальной обороны Турции �?смет Йелмаз.
На этом неделе разговоры и возможном формировании коалиции не смолкли. Лидер кемалистской Республиканской народной партии Кемал Кэлчдароглу в этой связи сделал очередное заявление, заявив, что не считает вероятным вариант формирования коалиции с правящей ПСР.
23 июня в Турции стартовал цикл концертов «Свет свету» известного армянского джазового пианиста Тиграна Амасяна с Государственным камерным хором Еревана. Первый концерт состоялся в исторической армянской столице Ани, затем у церкви Сурб Хач на Ванском острове Ахтамар, затем в армянской церкви Сурб Коракос Диарбекира.
После цикла концертов Амасяна глава Карского филиала Турецкой националистической организации «Очаги идеалистов» Толга Адгюзель выступил с провокационным заявлением, обвинив всех, кто внутри Турции содействовал реализации концерта армянского музыканта. Он пригрозил начать «охоту на армян» на улицах Карса. Сразу после этого заявления с соответствующим заявлением выступил лидер Карского отделения кемалистской Республиканской народной партии Озфер Кочак, потребовавший привлечь к уголовной ответственности за расистские заявления согласно ст.216 Уголовного кодекса Турции.
На этой неделе общий викарий Армянского патриаршества Константинополя архиепископ Арам Аттешян представил губернатору Стамбула Васипу Шахину заявку на проведение выборов нового Патриарха.