ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Սալոնիկի քաղաքապետ Յանիս Բուտարիսի գլխավորած պատվիրակությանը
Հուլիսի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքի քաղաքապետ Յանիս Բուտարիսի գլխավորած պատվիրակությանը: Քաղաքապետը Հայաստան է ժամանել Սալոնիկի քույր քաղաք Գյումրիի հետ առավել սերտ շփումներ և ակտիվ հարաբերություններ հաստատելու նպատակով: Առաջիկայում նրանք 250-300 հայ երիտասարդների կհրավիրեն Սալոնիկ՝ մասնակցելու տարբեր միջոցառումների, փոխադարձ կապեր հաստատելու իրենց հասակակիցների հետ:
Հրանուշ Հակոբյանը ողջունեց ներկաներին և իր խոսքում նշեց. «Ուրախ եմ, որ Ձեր ծրագրերում շեշտը դնում եք երիտասարդության վրա. նրանք մեծ ուժ են և մեր ապագան: Մեր ժողովուրդների բարեկամությունն ունի հազարամյակների պատմություն, և մենք պետք է մեր առջև ծառացած մարտահրավերները համատեղ ուժերով հաղթահարենք: Մենք ունենք տնտեսական, կրթական, մշակութային, տուրիզմի և այլ ոլորտները զարգացնելու հզոր ներուժ»:
Սալոնիկի քաղաքապետը մասնավորապես ասաց. «Սալոնիկի հայ համայնքը կարևոր տեղ է զբաղեցնում քաղաքի հասարակական կյանքում: Ձեր հայրենակիցները շատ խելացի ու աշխատասեր մարդիկ են: Այս հարաբերությունները նման բարձր մակարդակի վրա դնելն ու զարգացնելն իմ երազանքներից մեկն է, որը, հուսով եմ, կիրականանա»:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan receives delegation led by Mayor of Thessaloniki Yiannis Boutaris
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan on 16 July received the delegation led by Mayor of Thessaloniki Yiannis Boutaris. The mayor is in Armenia to establish closer contacts and strengthen relations with Thessaloniki’s sister city Gyumri. Greece will be inviting 250-300 Armenian youth to Thessaloniki to participate in different events and establish contacts with their Greek peers.
Hranush Hakobyan greeted the delegates and particularly mentioned: “It gives me pleasure to see that you place emphasis on the youth as you develop your programs. The youth are a great force and our future. The friendship between our nations traces back to centuries, and we will overcome all the challenges facing us through combined efforts. We have great potential to develop the economy, education, culture, tourism and other spheres of our countries.”
The mayor of Thessaloniki particularly said: “The Armenian community of Thessaloniki plays an important role in social life. Your compatriots are very smart and hard-working people. It has always been my dream to see these relations at a high level and develop them, and I hope my dream turns into a reality.”