ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Սալոնիկի քաղաքապետ Յանիս Բուտարիսի գլխավորած պատվիրակությանը
Հուլիսի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքի քաղաքապետ Յանիս Բուտարիսի գլխավորած պատվիրակությանը: Քաղաքապետը Հայաստան է ժամանել Սալոնիկի քույր քաղաք Գյումրիի հետ առավել սերտ շփումներ և ակտիվ հարաբերություններ հաստատելու նպատակով: Առաջիկայում նրանք 250-300 հայ երիտասարդների կհրավիրեն Սալոնիկ՝ մասնակցելու տարբեր միջոցառումների, փոխադարձ կապեր հաստատելու իրենց հասակակիցների հետ:
Հրանուշ Հակոբյանը ողջունեց ներկաներին և իր խոսքում նշեց. «Ուրախ եմ, որ Ձեր ծրագրերում շեշտը դնում եք երիտասարդության վրա. նրանք մեծ ուժ են և մեր ապագան: Մեր ժողովուրդների բարեկամությունն ունի հազարամյակների պատմություն, և մենք պետք է մեր առջև ծառացած մարտահրավերները համատեղ ուժերով հաղթահարենք: Մենք ունենք տնտեսական, կրթական, մշակութային, տուրիզմի և այլ ոլորտները զարգացնելու հզոր ներուժ»:
Սալոնիկի քաղաքապետը մասնավորապես ասաց. «Սալոնիկի հայ համայնքը կարևոր տեղ է զբաղեցնում քաղաքի հասարակական կյանքում: Ձեր հայրենակիցները շատ խելացի ու աշխատասեր մարդիկ են: Այս հարաբերությունները նման բարձր մակարդակի վրա դնելն ու զարգացնելն իմ երազանքներից մեկն է, որը, հուսով եմ, կիրականանա»:

Министр Диаспоры РА приняла делегацию во главе с мэром города Салоники Янисом Бутарисом
16 июля министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла делегацию во главе с мэром города Салоники Янисом Бутарисом. Мэр прибыл в Армению для налаживания более тесного общения и активных отношений с побратимом Салоников – городом Гюмри. В перспективе они пригласят 250-300 молодых армян в Салоники для участия в различных мероприятиях и налаживания взаимных связей с их сверстниками.
Грануш Акопян приветствовала присутствующих и отметила в своей речи: «Рада, что в своих программах Вы ставите акцент на молодежи: они большая сила и наше будущее. Дружба наших народов имеет многовековую историю, и мы должны встающие перед нами вызовы преодолевать совместными усилиями. У нас есть мощный потенциал развития экономики, образования, культуры, туризма и других сфер».
Мэр Салоников, в частности, сказал: «Армянская община Салоников занимает важное место в общественной жизни города. Ваши соотечественники очень умные и трудолюбивые люди. Постановка этих отношений на столь высокий уровень – одно из моих чаяний, которое, надеюсь, осуществится».