ՀՀ սփյուռքի նախարարը մասնակցեց Ալեքո և Անի Պեզիքյան կենտրոնի բացմանը
Հունիսի 13-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց Անարատ Հղության Հայ Քույրերի միաբանության նախաձեռնությամբ և իտալահայ բարերար Ալեքո և Անի Պեզիքյան ընտանիքի միջոցներով կառուցված և կահավորված Կենտրոնի բացմանը: Երևանի Թբիլիսյան խճուղու վրա կառուցված Կենտրոնը շարունակությունն է Գյումրիում գործող «Տիրամայր Հայաստանի» կրթօջախի և նախատեսված է ծառայելու որպես կացարան ու կենտրոն այն երիտասարդ աղջիկների համար, ովքեր լինելով անապահով ընտանիքից` կուսանեն Երևանի ուսումնական հաստատություններում: Ինչպես նշեց բարերար Ալեքո Բեզիքյանը` Կենտրոնն իր բոլոր հարմարությունները և հնարավորությունները կծառայեցնի օրինակելի քրիստոնյա և ազգային դաստիարակությամբ հայ օրիորդներ և ապագա մայրեր դաստիարակելու համար:
Գնահատանքի խոսք ուղղելով Պեզիքյան ընտանիքին` նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այս նախաձեռնությունը գնահատեց որպես իրական հայրենասիրության, բարեգործության և հոգևոր միասնականության հրաշալի օրինակ:
Կենտրոնի բացմանը ներկա էին Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոս Առաջինի, Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու Կաթողիկոս-պատրիարք Ներսես-Պետրոս ԺԹ-ի պատվիրակները, Հայաստանի Կաթողիկե եկեղեցու առաջնորդ Հ. Ռաֆայել արքեպիսկոպոս Մինասյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա դեսպաններ, կրոնական, հասարակական, մշակութային գործիչներ, սփյուռքահայ բազմաթիվ հյուրեր:

Министр Диаспоры РА приняла участие в открытии центра Алеко и Ани Пезикянов
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 13 июня приняла участие в открытии центра, построенного и обустроенного по инициативе Аббатства армянских сестер Непорочного зачатия на средства семьи Алеко и Ани Пезикянов. Центр, построенный в Ереване, на Тбилисском шоссе, является продолжением функционирующего в Гюмри очага образования «Богоматерь Армении» и предусмотрен служить в качестве жилья и центра для молодых девушек из необеспеченных семей, обучающихся в учебных заведениях Еревана. Как отметил благотворитель Алеко Безикян, центр все свои удобства и возможности поставит на службу воспитания образцовых христианок и будущих матерей.
Высказав слова оценки в адрес семьи Пезикянов, министр Грануш Акопян оценила эту инициативу как замечательный пример подлинного патриотизма, благотворительности и духовного единства.
На открытии центра присутствовали легаты Папы Римского Франциска I, Католикоса-патриарха Армянской Католической церкви Нерсеса Петроса XIX, предстоятель Армянской Католической церкви архиепископа Рафаель Минасян, иностранных послы в Республике Армения, религиозные, общественные, культурные деятели, многочисленные гости из армянской Диаспоры.