System of a Down-ը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առաջամարտիկն է. The Oakland Press
Աշխարհահռչակ System of a Down ռոք խմբի առաքելությունը ոչ միայն մարդկանց զվարճացնելն է, այլև Հայոց ցեղասպանության մասին նրանց իրազեկելը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին իր հոդվածում գրում է The Oakland Pressի լրագրող Գերի Գրաֆը:
Նշելով, որ արդեն մեկ տասնամյակ է, ինչ ռոքխումբը նոր ալբոմ չի թողարկել` լրագրողը նշում է, որ ներկայում խմբի անդամները կենտրոնացած են «Արթնացրեք հոգիները» անվանումը ստացած շրջագայության վրա, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100 րդ տարելիցին: «Այս շրջագայությունն ավելի կարևոր է, քան System of a Downի հաջորդ ալբոմը: Սա ավելի հեռահար մի բան է և իրականում խնդիրն ավելի մեծ է, քան հենց Հայոց ցեղասպանությունը: Սա համաշխարհային հարց է», նշել է խմբի թմբկահար Ջոն Դոլմայանը: Լրագրողը հիշեցնում է, որ 1994 թվականին խմբի հիմնադրումից հետո System of a Downը եղել է խնդիրն առաջ քաշող առաջամարտիկներից մեկը, և նրանց պայքարը ավելի մեծ կշիռ է հավաքել նաև հինգ պլատինե ալբոմների շնորհիվ: Գերի Գրաֆը նշում է, որ «Արթնացրեք հոգիները» շրջագայությունը մեկնարկեց 2015 թվականի ապրիլին Լոս Անջելեսում և եզրափակվեց ապրիլի 23ին` Ցեղասպանության տարելիցին նախորդող օրը Երևանում: Խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը նշել է, որ իրենց համերգային նոր շրջագայությունը ոչ միայն նոր հնարավորություն է բարձրաձայնելու ցեղասպանության և դրա համաշխարգային ճանաչման անհրաժեշտության մասին, այլև մի յուրօրինակ հնարավորություն է ցույց տալու դրա կապն աշխարհում ներկայիս դեպքերի հետ:
«Ամենավտանգավորն այն է, որ ցեղասպանություններն այսօր շարունակվում են: Չկա որևէ միջազգային համաձայնագիր` անկախ Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայից: Մեզ համար կարևոր է ոչ միայն բարձրացնել իրազեկվածությունը, այլև օգնել խնդրում հասնել արդարությանը», նշել է Թանկյանը:

System of a Down – в авангарде признания Геноцида армян: The Oakland Press
Миссия всемирно известной рокгруппы System of a Down не только веселить людей, она заключается в оповещении о Геноциде армян. Как передает «Арменпресс», об этом пишет корреспондент The Oakland Press Гарри Граф. Отметив, что уже 10 лет, как группа не выпускает новых альбомов, журналист пишет, что они сейчас заняты проведением турне «Разбудите души», посвященном 100 летию Геноцида армян.
«Это турне важнее, чем выпуск альбома. Этот проект с более дальним прицелом, чем Геноцид по себе. Это всемирный вопрос», сказал ударник группы Джон Долмаян. Журналист напоминает, что после основания группы в 1994 году System of a Down была в авангарде признания Геноцида армян, и их борьба набрала вес с выпуском 5 платиновых альбомов. Гарри Граф пишет, что турне «Разбудите души» началось в апреле в ЛосАнджелесе и завершилось 23-го апреля в Ереване. Серж Танкян отметил, что их турне – не только возможность поднять вопрос о международном признании Геноцида армян, но и возможность показать его связь с сегодняшними событиями в мире.
«Самое опасное – геноциды продолжаются и сегодня. Нет международного соглашения, кроме Конвенции о геноциде. Наша задача – не только повысить информированность, но и помочь в достижении справедливости», сказал Танкян.