ՅՈՒՆՍԵԿՕ-ի գլխավոր տնօրենն իր ելույթում մեջբերել է Հովհաննես Թումանյանին
Այսօր աշխարհը լի է ատելության ձայներով եւ բաժանարար գծերով. ենք ունենք այն աղջիկների եւ տղաների ձայների կարիքը, որոնք կկանգնեն հանուն խաղաղության՝ առաջ մղելու այն արժեքները, որոնք միավորում են մեզ՝ որպես մեկ միասնական ընտանիք: Այս մասին, ըստ News.am-ի՝ հունիսի 3-ին, Փարիզում, ՀՀ պաշտոնական պատվիրակության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան այցի ժամանակ իր ելույթում նշել է ՅՈՒՆՍԵԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովան:
Նա մասնավորապես հայտարարել է.
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, ինչպես դուք կտեսնեք այս երեկո, բոլոր ազգերի տունն է: Այսօր մենք խաղաղության տունն ենք: Ես կասեի՝ մենք այսօր Հայաստանի տունն ենք: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հիմնադրվել է 70 տարի առաջ այն գաղափարի շուրջ, որ տեւական խաղաղության հիմքերը պետք է դրվեն մարդկային գիտակցությունում: Խաղաղությունը պետք է խարսխված լինի փոխհամաձայնության, միմյանց ճակատագիրն ու պատմությունն ավելի լավ ճանաչելու, մարդու իրավունքների, միջմշակութային երկխոսության վրա: Սրանք են այն անհրաժեշտ հմտությունները, որ մենք պետք է սերմանենք երիտասարդ աղջիկների եւ տղաների մեջ: Սա է այսօրվա միջոցառման ուղերձը:
Աշխարհն օրեցօր երիտասարդանում է: Աշխարհի բնակչության կեսն այսօր 25-ից ցածր տարիքային խմբում է: Յուրաքանչյուր երիտասարդ կին եւ տղամարդ խաղաղության հնարավորություն են, եթե նրանք կարողանան մեծանալ որակյալ կրթությամբ, արժանապատվությամբ, իրենք իրենց նկատմամբ հարգանքով, գիտելիքով, իրենց եւ մյուսների պատմության իմացությամբ: Այսօր աշխարհը լի է ատելության ձայներով եւ բաժանարար գծերով: Մենք ունենք այն աղջիկների եւ տղաների ձայների կարիքը, ովքեր կկանգնեն հանուն խաղաղության՝ առաջ մղելու այն արժեքները, որոնք միավորում են մեզ՝ որպես մեկ միասնական ընտանիք: Սա ինձ հիշեցնում է հանճարեղ Հովհաննես Թումանյանի «Հայոց լեռներում» բանաստեղծության տողերը. «Տանում ենք հնուց մեր գանձերն անգին, մեր գանձերը ծով, ինչ- որ դարերով երկնել է, ծնել մեր խորունկ հոգին»:
Երիտասարդները, տիկնայք եւ պարոնայք, առաջ են տանում մարդկության գանձերը, եւ մենք պետք է սատարենք նրանց ամեն կերպ:
Այս ոլորտում ես շնորհավորում եմ Հայաստանի կառավարությանը եւ Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությանն իր համերգների այս շարքի համար, որ կոչվում է «Երիտասարդները հանուն խաղաղության»: Այն միավորում է մեր օրերի ամենահիշարժան հայ երաժիշտներից մի քանիսին, այդ թվում՝ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբին:
Երկար ժամանակ է, ինչ Հայաստանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի արժեքների, առաջնահերթույունների եւ նպատակների առաջատարն է մեր մանդատի շրջանակներում ներառված բոլոր ոլորտներում: Մեր գործընկերությունը դեռ ամրապնդվելու է: 1992 թվականից անդամակցելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ Հայաստանը միացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հինգ մշակութային կոնվենցիաների՝ իր ներդրումը բերելով աշխարհի ժառանգության, մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության, մարդկության հիշողության գրանցամատյանում:
Ցանկանում եմ առանձնահատուկ ընդգծել Հայաստանի ներդրումը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հանուն բոլորին հասանելի որակյալ կրթության գործողություններում՝ որպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի վեց տնօրենների հյուրընկալ, որպես արվեստի կրթության ազդեցիկ իրավապաշտպան, որպես մշակութային համերաշխության եւ փոխադարձ ճանաչման պատուհան»:

Генеральный директор ЮНЕСКО в своей речи процитировала Ованеса Туманяна
Сегодня мир полон голосов ненависти и разделительных линий: мы нуждаемся в голосах тех юношей и девушек, которые встанут ради мира, чтобы продвигать ценности, объединяющие нас как одну сплоченную семью. Об этом, как сообщает News.am, 3 июня  в ходе визита делегации Армении в штаб-квартиру ЮНЕСКО в Париже заявила в своей речи генеральный директор Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры �?рина Бокова.
Она, в частности, заявила:
«ЮНЕСКО, как вы увидите в этот вечер, дом всех наций. Сегодня мы дом мира. Я бы сказала – сегодня мы дом Армении. ЮНЕСКО была основана 70 лет назад вокруг идеи, что основы длительного мира должны быть заложены в человеческом сознании. Мир должен зиждиться на взаимопонимании, лучшей осведомленности о судьбе и истории друг друга, правах человека, межкультурном диалоге. Это те необходимые навыки, которые мы должны сеять в молодых девушках и юношах. Это и есть посыл сегодняшнего мероприятия. Мир молодеет день ото дня. Половина населения мира сегодня в возрастной группе ниже 25 лет. Каждая молодая женщина и мужчина являются возможностью мира, если сумеют вырасти с качественным образованием, достоинством, уважением к себе, знаниями, знанием истории своей и других. Сегодня мир полон голосов ненависти и разделительных линий. Мы нуждаемся в голосах тех юношей и девушек, которые встанут ради мира, чтобы продвигать ценности, объединяющие нас как одну сплоченную семью. Это напоминает мне строки из стихотворения гениального Ованеса Туманяна «В армянских горах»: «Сокровище дум издревле несем, – что море, оно душой рождено, народной душой в пути вековом»
Молодежь, дамы и господа, продвигают вперед сокровища человечества, и мы должны всемерно поддерживать их.
В этой связи я поздравляю правительство Армении и постоянное представительство Армении с этим циклом концертов, который называется «Молодежь во имя мира». Об объединяет нескольких самых памятных армянских музыкантов наших дней, в том числе Государственный молодежный оркестр Армении.
Армения долгое время является правофланговым ценностей, приоритетов и целей ЮНЕСКО во всех сферах, охватываемых нашим мандатом. Наше партнерство еще будет укрепляться. Вступив в ЮНЕСКО в 1992 году, Армения присоединилась к 5 культурным конвенциям ЮНЕСКО, внеся свой вклад в журнал мирового наследия, нематериального культурного наследия человечества, памяти человечества.
Хочу особо подчеркнуть вклад Армении в действия ЮНЕСКО во имя доступного всем качественного образования как принимающей стороны шести директоров ЮНЕСКО, как влиятельного правозащитника искусства, образования, как окно культурной солидарности и взаимного узнавания».