Թեհրանում հայ համալսարանականները նախաձեռնել էին Ցեղասպանության 100-­րդ տարելիցի երեկո
Հայոց ցեղասպանության 100­-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Թեհրանում Հայ համալսարանականների ընդհանուր միության նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել բանախոսական­ գեղարվեստական երեկո, հայտնում է «Ալիք» օրաթերթը:
Միջոցառումը սկսվել է «Տերունական աղոթքով», որից հետո հանդես է եկել «Տավիղ» երգչախումբը: Միության կողմից բացման խոսքով հանդես է եկել Նաիրի Գալստյանը: Միջոցառման ընթացքում ասմունքներ են հնչել: Ապա օրվա բանախոս, Հայ դատի հանձնախմբի անդամ Իսիկ Հունանեսյանը խոսել է Թուրքիայի կառավարության դիրքորոշումների մասին և անդրադարձել է մինչև այսօր պաշտոնական Թուրքիայի որդեգրած մերժողական և պատմությունը խեղաթյուրող քաղաքականությանը: Նա նաև խոսել է որոշ թուրք մտավորականների կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման ու դատապարտման և Ցեղասպանությանը խնդիրն արծարծելու հարցի մասին:
Բանախոսն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100­-րդ տարելիցի շեմին ճանաչման միջազգային հանրության դրական արձագանքներին: Բանախոսության երկրորդ բաժնում Իսիկ Հունանեսյանը խոսել է Հայկական հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնի՝ «ՀՈՒՍԿ»­ի ծավալած աշխատանքների մասին և կարևորել երիտասարդների ներգրավվածութունը հիշյալ աշխատանքներում:

Armenian university students of Tehran organized event dedicated to Armenian Genocide Centennial
Members of the Armenian General Union of University Students of Tehran organized a literary-musical event dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, reports Alik Daily.
The event began with the Lord’s Prayer, followed by a performance by Tavigh Choir and opening remarks by member of the Union Nayiri Galstyan. The members also recited poems during the event. Later, the event’s keynote speaker, member of the Armenian National Committee Isik Hunanesian talked about the Turkish government’s positions and reflected on the policy of denial that Turkey has been leading to this day and the policy that is distorting history. He also talked about certain Turkish intellectuals who discuss, acknowledge and condemn the Armenian Genocide.
The speaker touched upon the positive reactions of the international community to recognition on the threshold of the Centennial of the Armenian Genocide. In the second part of his speech, Isik Hunanesian talked about the activities carried out by the Center for Studies on Armenian Issues (HUSK) and attached importance to youth involvement in those activities.