Թեհրանում հայ համալսարանականները նախաձեռնել էին Ցեղասպանության 100-­րդ տարելիցի երեկո
Հայոց ցեղասպանության 100­-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Թեհրանում Հայ համալսարանականների ընդհանուր միության նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել բանախոսական­ գեղարվեստական երեկո, հայտնում է «Ալիք» օրաթերթը:
Միջոցառումը սկսվել է «Տերունական աղոթքով», որից հետո հանդես է եկել «Տավիղ» երգչախումբը: Միության կողմից բացման խոսքով հանդես է եկել Նաիրի Գալստյանը: Միջոցառման ընթացքում ասմունքներ են հնչել: Ապա օրվա բանախոս, Հայ դատի հանձնախմբի անդամ Իսիկ Հունանեսյանը խոսել է Թուրքիայի կառավարության դիրքորոշումների մասին և անդրադարձել է մինչև այսօր պաշտոնական Թուրքիայի որդեգրած մերժողական և պատմությունը խեղաթյուրող քաղաքականությանը: Նա նաև խոսել է որոշ թուրք մտավորականների կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման ու դատապարտման և Ցեղասպանությանը խնդիրն արծարծելու հարցի մասին:
Բանախոսն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100­-րդ տարելիցի շեմին ճանաչման միջազգային հանրության դրական արձագանքներին: Բանախոսության երկրորդ բաժնում Իսիկ Հունանեսյանը խոսել է Հայկական հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնի՝ «ՀՈՒՍԿ»­ի ծավալած աշխատանքների մասին և կարևորել երիտասարդների ներգրավվածութունը հիշյալ աշխատանքներում:

Армянские университетцы в Тегеране инициировали вевер 100-летия Геноцида армян
В рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян по инициативе Общего союза армянских университетцев в Тегеране состоялся художественный вечер-диспут, сообщает газета «Алик».
Мероприятие началось молитвой «Терунакан», после чего состоялось выступление хора «Тавиг». От имени союза со вступительной речью выступил Наири Галстян. В ходе мероприятия звучала декламация. Докладчик, член комиссии Ай-Дат �?сик Унанесян говорил о позиции правительства Турции и продолжающейся по сей день политике Турции отрицания и фальсификации истории. Он также говорил о признании и осуждении некоторыми представителями турецкой интеллигенции Геноцида армян, озвучивании ими вопроса Геноцида.
Докладчик коснулся также положительного отклика мирового сообщества на признание Геноцида армян в канун столетия скорбной даты. Во второй части �?сик Унанесян говорил о работе, проделанной центром исследования Армянского вопроса «Уск» и отметил важность вовлеченности молодежи в эту работу.