Չեխական Լիդիցեում կբացվի «Գողացված մանկություն. Հայոց ցեղասպանության զոհ երեխաներ» ցուցահանդեսը
Հունիսի 1-ին ժամը 17.30-ին Չեխիայի Լիդիցե հուշահամալիրի թանգարանային հատվածում կբացվի «Գողացված մանկություն. Հայոց ցեղասպանության զոհ երեխաները» լուսանկարչական ցուցահանդեսը՝ նվիրված հայերի ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։ Այս մասին հայտնում է Չեխիայի «Օրեր» ամսագիրը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա կգտնվեն Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը եւ Չեխիայի մշակյութի նախարար Դանիել Հերմանը։ Սա նմանատիպ առաջին ցուցահանդեսի բացումն է Լիդիցեի հուշահամալիրում։ Ինչպես տեղեկացնում է Չեխիայի մշակույթի նախարարությունը, ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են Լիդիցեի հուշահամալիրը, Երեւանի ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանը եւ Չեխիայում Հայաստանի դեսպանությունը։
Ցուցահանդեսում առաջին անգամ ներկայացվում են ցեղասպանությանը զոհ գնացած երեխաների ճակատագրերը՝ լուսանկարներով ու հարակից պատմական վավերագրերով, որոնք վկայում են բռնագաղթի ճանապարհն անցած հազարավոր երեխաների ոչնչացումը թուրքական պետության կողմից կամ մանկատներում անցկացրած որբ հայ մանուկների կյանքը։
Օսմանյան կայսրությունը հիմնադրվել է եւ ծաղկում է ապրել միլիոնավոր երեխաների մահվան գնով։ Զանգվածային սպանությունների եւ բռնի իսլամացման քաղաքականությունը դարձել էր թուրքական ազգային պետության եւ ողջ կայսրության կյանքի հիմնական անկյունաքարը։ Այդ դաժան համակարգի զոհ են գնացել հազարավոր հայ, հույն, բուլղար, ինչպես նաեւ Սերբիայի, Վրաստանի, Սիրիայի, Ռումինիայի եւ այլ երկրների երեխաներ, որոնք բռնի հեռացվել են իրենց ընտանիքներից կամ էթնիկ համայնքներից եւ իսլամացվել։ Այս երեխաները կայսրության շրջանակներում նաեւ ապրել են ստրակացման պայմաններում։
Ավելի քան կես միլիոն հայ, հույն եւ սիրիացի երեխա է զոհվել կամ ընդունել իսլամ։ Թուրքիայում քրիստոնյաների նկատմամբ կիրառված այս Ցեղասպանությունը 20-րդ դարի մեծագույն ողբերգություններից է , ինչը ոչ միայն սարսափելի է եւ դեռեւս մնացել է իբրեւ անպատիժ հանցագործություն մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ։Այս մասին ասվում է Չեխիայի մշակույթի նախարարության հաղորդագրության մեջ։

В чешском Лидице откроется выставка «Украденное детство: Дети – жертвы Геноцида армян»
В музейном секторе мемориального комплекса Лидице Чехии 1 июня в 17:30 откроется фотовыставка  «Украденное детство: Дети – жертвы Геноцида армян», посвященная 100-летию Геноцида армян. Об этом сообщает чешский журнал «Орер».
На открытии выставки булдут присутствовать премьер-министр Армении Овик Абрамян и министр культуры Чехии Даниел Герман. Это первая подобная выставка в мемориальном комплексе Лидице. Как сообщает Министерство культуры Чехии, организаторы выставки – мемориальный комплккс Лидице, Ереванский Музей   -институт Геноцида армян и посольства Армении в Чехии.
На выставке впервые будут представлены судьбы детей, ставших джертвами Геноцида – фотографиями и сопутствующими историческими документами, которые свидетельствуют об уничтожении турецким государством тысяч детей на путях депортации или жизни армянских сирот в приютах.
Османское государство было основано и переживало расцвет ценой гибели миллионов детей. Политика массовых убийств и насильственной исламизации стало основным краеугольным камнем турецкой национальной политики и жизни всей империи. Жертвами этой жестокой системы стали тысячи армян, греков, болгар, а также детей Сербии, Грузии, Сирии, Румынии и других стран, насильственно отторженные от своих семей или этнических общин и исламизированные. В рамках империи эти дети жили также в рабских условиях.
Более полумиллиона армянских, греческих и сирийских детей погибли или приняли ислам. Осуществленный в Турции геноцид в отношении христиан – одна из величайших трагедий XX века, которая не только ужасна и пока остается безнаказанной, но и является преступлением против человечества и  цивилизации, говорится в сообщении Министерства культуры Чехии.