ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ եվրոպական 10 քաղաքում կազմակերպվեց «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմի ցուցադրությունը
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում  ՀՀ սփյուռքի նախարարության ֆինանսավորմամբ և ջանքերով ապրիլի 5-16-ը Գերմանիայի Բեռլին, Մյունխեն, Աշաֆենբուրգ, Նիդերլանդների Ալմելո,  Բելգիայի Բրյուսել և Լիեժ, Ֆրանսիայի Մարսել, Դեսին և Սենտ Էտիեն քաղաքներում ցուցադրվեց  «Վանա ծովուն արշալույսը»  գեղարվեստական ֆիլմը, որոնց ներկա գտնվեց ֆիլմի համառեժիսոր Վահան Ստեփանյանը:
Ֆիլմը Հայոց ցեղասպանության հետևանքով Ամերիկա գաղթած Կարապետ Փամբուկչյանի ընտանիքի մասին է: Ֆիլմի առանցքը ԱՄՆ-ի բազմազգ հասարակությունում հայերի չորրորդ սերնդի ձուլման վտանգն է. մի կողմից որդին, ով ըմբոստանում է հոր ձեռնարկած արմատները պահպանելու փորձերի դեմ, մյուս կողմից թոռը, ով սիրահարվել է թրքուհուն: Ութսունամյա Կարապետը, ում մայրը հրաշքով փրկվել է եղեռնից, ձգտում է
ամեն կերպ իր օտարված որդու ու թոռան մեջ արթնացնել, ամրացնել կորուսյալ
hայրենիքի հետ կապը, փրկել ընտանիքը օտարացումից ու բաժանումից:
Նկարահանումները կատարվել են Հայաստանում, ԱՄՆ-ում, Ֆրանիսիայում և
Արևմտյան Հայաստանում:
Հանդիսատեսին հուզել է ֆիլմի սյուժեն, ինչպես նաև գլխավոր դերերում նկարահանված տարբեր երկրներից հրավիրված դերասանների` Ժան–Պիեռ Նշանյանի (ԱՄՆ), Արեն Վաթյանի (ՌԴ), Արևիկ Մարտիրոսյանի (Ֆրանսիա) և հատկապես Կարեն Ջանգիրյանի բարձրարվեստ խաղը: Առաջին անգամ հայկական ֆիլմում նկարահանվել է նաև թուրք դերասան Գյունըշը Զանը  մարմնավորել է Կարապետի թոռան ընկերուհուն, ով ֆիլմում ևս թրքուհի է:
Ֆիլմը հայ հանդիսատեսի կողմից ընդունվել է ջերմորեն, ոգևորությամբ, ցուցադրությունից հետո կազմակերպվել են քննարկումներ և վերլուծվել սյուժեի հիմքում ընկած Հայոց ցեղասպանությանը և դրա հետևանքներին վերաբերող հարցեր:
Ֆիլմի՝ բարձր կազմակերպվածությամբ ցուցադրությունը իրականություն դարձավ հայ համայնքների ներկայացուցիչներ Միքայել Մինասյանի (Բեռլին), Ժիլբեր Մոմջյանի (Մյունխեն), Խաչիկ Մխիթարյանի (Աշաֆենբուրգ), Մինու Նիկպայինի (Քյոլն), Հարութ Պողոսյանի (Ալմելո), Հերմինե Ազարյանի և Լուսինե Ներսիսյանի (Լիեժ), Պետեր Պետրոսյանի (Բրյուսել), Հակոբ Էթոյանի (Լիոն), Ֆրանկ Օհանեսյանի (Մարսել) և շատ ուրիշ անհատների ջանքերի շնորհիվ:

RA Ministry of Diaspora organized screenings of film “Sunrise over Lake Van” in 10 cities across Europe
On 5-16 April, the film “Sunrise over Lake Van” was shown in Berlin, Munich, Aschaffenburg, Almelo, Brussels, Liège , Marseilles, Desin and Saint-Étienne through the efforts of and funding by the RA Ministry of Diaspora. The film screenings were part of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and were attended by one of the film’s directors, Vahan Stepanyan.
The film is about the family of Karapet Pambukchyan, who moves to the United States of America in the wake of the Armenian Genocide. The danger of assimilation of the fourth generation of Armenians in a multi-ethnic society lies at the core of the film. On one side is Karapet’s son, who rebels against his father’s attempts to help him preserve his roots, and on the other side is Karapet’s grandson, who has fallen in love with a Turk. Karapet, 80, whose mother was saved by a miracle during the Armenian Genocide, aspires to awaken and instill in his alienated son and grandson the connection to the lost homeland and save the family from alienation and separation.
The shootings were in Armenia, the United States, France and Western Armenia.
The audiences were touched by the plot and the actors from different countries, including Jean-Pierre Nshanian (USA), Aren Vatyan (Russian Federation), Arevik Martirosyan (France) and especially Karen Jangiryan’s great acting. For the first time, a Turkish actor by the name of Gunis Zan starred in an Armenian film and played the role of one of the girlfriends of Karapet’s grandson. Zan also plays the role of a Turkish girl in the film.
The Armenian audiences received the film warmly and with excitement. The screenings were followed by discussions and analyses on the Armenian Genocide and its consequences, which lied at the core of the plot.
The high-level organization of the film screenings was due to the efforts of representatives of the Armenian communities, including Mikayel Minasyan (Berlin), Gilbert Momdjian (Munich), Khachik Mkhitaryan (Aschaffenburg), Minu Nikpayin (Cologne), Harut Poghosyan (Almelo), Hermine Azaryan and Lusine Nersisyan (Liège), Peter Petrosian (Brussels), Hagop Etoian (Lyon), Frank Ohanessian (Marseilles) and many other individuals.