Առաջին անգամ «Արտ էքսպո» ցուցահանդես՝ Հայաստանում
Մայիսի 19-ին «Հայ Արտ» մշակութային կենտրոնի, «Վարդգես Խախամյան Բուզանդ» ԱՁ-ի նախաձեռնեությամբ և ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ «Հայարտ» մշակութային կենտրոնում մեկնարկեց «Արտ էքսպո» ցուցահանդեսը, որը Հայաստանում կազմակերպվում է առաջին անգամ:
Ցուցահանդեսին բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ողջունելով ներկաներին՝ նախարարը մասնավորապես նշեց. «Այսօր բոլորս ականատեսն ու մասնակիցն ենք նախադեպը չունեցող մշակութային միջոցառման: Ներկայացված հայ և օտար շուրջ 50 նկարիչների աշխատանքներ, արվեստասեր հասարակությանը բազմալեզու մշակութային երկխոսության հնարավորություն են ընձեռում: Այսօր Հայրենիք-Սփյուռք` իր տեսակի մեջ եզակի մշակութային գործակցության ծրագրի հիմքն ենք դնում, որը, կարծում եմ, շարունակական կլինի և, Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին Հայրենի­քում իրենց կտավները ցուցադրելու, հայրենյաց և օտար նկարիչների, արվեսագետների և արվեսասերների հետ հաղորդակցվելու, Հայրենիքից ոգի առնելու և ստեղծագործական նոր հաջողություններ ունենալու հնարավորություն է ընձեռում»:
Նախարարն արժևորեց հատկապես «Արտ Էքսպոյի» իրականացման հեղինակներ, կազմակերպիչներ Ռիտա Շառոյանի և Վարդգես Խախամյանի ավանդը, ովքեր իրենց գործունեությամբ նպաստում են հայ մշակույթի տարածմանն ու զարգացմանը:
Ցուցահանդեսին ներկայացվեցին Ռաֆֆի Յուրեջյանի, Ալեքս Թավերդիի (Անգլիա), Արփա Հակոբյանի, Շաքե Ամիրյան (Իրան), Ադրինե Գրեգորյանի (ԱՄՆ), Վարդգես Խախամյանի (Լիբանան), Նաիրա Չիլինգար­յանի (Գերմանիա), ինչպես նաև այլ նկարիչների ավելի քան 130 աշխատանքներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև «Հայարտ» մշակութային կենտրոնի տնօրեն Ռիտա Շառոյանը՝ մասնավորապես նշելով. «Ուրախ եմ, որ մեր հարկի տակ այսպիսի բացառիկ ցուցահանդես է բացվում, որտեղ միավորվել են Սփյուռքում և Հայաստանում ապրող բազմաթիվ նկարիչներ: Այս ցուցահանդեսը փորձի փոխանակման և միմյանց հետ ծանոթանալու լավագույն միջոց է»:

Выставка «Арт Экспо» впервые в Армении
По инициативе культурного центра «Ай Арт», ПО «Вардгес Хахамян Бузанд» и при содействии Министерства Диаспоры РА  19 мая в культурном центре «Айарт» открылась выставка «Арт Экспо», впервые организованная в Армении.
Со вступительной речью на выставке выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Приветствовав гостей, министр, в частности, отметила: «Сегодня все мы очевидцы и участники беспрецедентного культурного мероприятия. Представленные работы около пятидесяти армянских и иностранных художников дают культурной общественности возможность многоязычного культурного диалога. Сегодня мы закладываем основу исключительного в своем роде культурного сотрудничества Родина-Диаспора, который, полагаю, будет продолжительным и предоставит нашим соотечественникам в Диаспоре возможность выставлять на Родине свои полотна, общаться с искусствоведами и любителями искусства, художниками, воодушевляться Родиной и достигать новых творческих успехов».
Министр особо отметила вклад инициаторов осуществления «Арт Экспо», организаторов Риты Шароян и Вардгеса  Хахамяна, который свой деятельностью способствуют распространению и развитию армянской культуры.
На выставке демонстрируются свыше 130 работ Раффи Юреджяна, Алекса Таверди (Англия), Арпа Акопян, Шаке Амирян (�?ран), Адрине Григорян (США), Вардгеса Хахамяна (Ливан), Наиры Чилингарян (Германия) и других художников.
С приветственной речью выступил также директор культурного центра «Айарт» Рита Шароян, в частности, отметившая: «Рада, что под нашей крышей открывается столь эксклюзивная выставка, на которой объединились многочисленные художники, живущие в Армении и Диаспоре. Эта выставка – прекрасное средство обмена опытом и взаимного знакомства».