Թուրքիան հետ է կանչել Լյուքսեմբուրգում իր դեսպանին
Թուրքիայի ԱԳՆ-ը հայտարարություն է տարածել Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող որոշման հետ կապված, գրում է NEWS.am-ը:
Թուրքական Timeturk-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, թե խստորեն դատապարտում է Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի կողմից 1915-ը ցեղասպանություն անվանող որոշումը։
ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ նշվել է, թե խնդրի հետ կապված իրենց տեսակետները հայտնել են են Թուրքիայի ԱԳՆ կանչված Անկարայում Լյուքսեմբուրգի դեսպանին, ինչպես նաեւ հետ է կանչվել Լյուքսեմբուգում Թուրքիայի դեսպան Լեւենթ Շահինքայան։
Նշենք, որ մայիսի 6-ին Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանը 1915-ին հայերի դեմ իրականացված կոտորածը Ցեղասպանություն էր որակել եւ կոչ արել Թուրքիային ճանաչել ցեղասպանությունը։

Turkey’s Foreign Ministry recalled ambassador from Luxembourg after the country’s parliament adopted a resolution to recognize the Armenian Genocide, News.am reports.
Foreign Ministry issued a statement on Thursday condemning the decision by Luxembourg parliament. The Ministry said they had expressed their position during a meeting with  Luxembourg Ambassador in Ankara and recalled ambassador Lehent Sahinkaya from Luxembourg
As reported earlier, Armenia welcomed the unanimous adoption of the resolution. “By adopting this resolution, Luxembourg added to the list of the countries, which have recognized the Armenian Genocide, making its important input in the eminent work of preventing new crimes against humanity,” Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said.