Financial Times. Երաժիշտները հիշատակում են Հայաստանի ամենամռայլ պահը
Հանրահայտ Financial Times ամսագիրը հրապարակել է բրիտանացի մշակութային լրագրող Մայա Ջեգիի հոդվածը: Հեղինակը Երևան էր ժամանել Հայոց ցեղասպանության հիշատակման արարողությունների ժամանակ և իր հոդվածում ներկայացնում է 24/04 Համաշխարհային նվագախմբի համերգը, որը ոչ միայն սգում էր մահացածներին, այլև ցնծում կենդանի մնացած մշակույթի համար: Հոդվածը, խմբագրական աննշան փոփոխություններով, ներկայացնում է armeniangenocide100.org-ը.
«Ապրիլի 24-ին Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանի՝ խորհրդային տարիներին կառուցված Օպերայի շենքի մուտքի մոտ հազարավոր մարդկանցից բաղկացած հերթ էր: Այդ օրը Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի նախագահները, ինչպես նաև մի շարք այլ քաղաքական գործիչներ ծաղիկներ էին դրել ձյունածածկ Արարատ լեռանը հայացքը սևեռող Հայոց ցեղասպանության հուշակոթողի անմար կրակի մոտ:
1915-ի Ցեղասպանության մեկնարկը հիշատակում էր պետական հեռուստատեսությամբ հեռարձակվող համերգը: Երաժշտությունը ոչ միայն սգում էր մահացածներին, այլև ցնծում կենդանի մնացած պատմության համար:
Հայ ջութակահար և դիրիժոր 27-ամյա Սերգեյ Սմբատյանի համար դա հաստատում էր, որ հայերը դեռ կան և հաջողութունների են հասնում.- «Մենք կորցրել են մեր հողն ու 1.5 մլն մարդկանց»: Օսմանյան կառավարության օրոք 1915-1918 թվականներին 1.5 մլն հայ էր մահացել կամ բռնի երթերով ուղարկվել համակենտրոնացման ճամբարներ: Համերգի հաջորդ օրը Սմբատյանն ասել է. «Մենք ներկայացրել ենք վերջին 100 տարիների հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները՝ ցույց տալու այն ժողովրդի գանձերն ու հարստությունը, որն այդպես ջանասիրաբար փորձում էին ոչնչացնել»: «Երաժշտությունը միշտ մեր ազգի ուժն էր: Նման փոքր երկրի համեմատ մենք շատ երաժիշտներ ունենք և զարմանալիորեն գեղեցիկ ժողովրդական երաժշտություն»,- ասել է 30-ամյա ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը:
Ժողովրդական երաժշտության անսովոր ռիթմերն ու հին գործիքները, ինպիսին ծիրանենու փայտից պատրաստված դուդուկն է, հարմարեցվել էին սիմֆոնիկ նվագախմբերի համար 19-րդ դարում ռուսների կովկասյան նվաճումներից հետո:
Որտեղ էլ լինի, Խաչատրյանը վերստին ծափահարություններով է նվագում այդ երաժշտությունը և այս տարի կթողարկի իր և դաշնակահարուհի քրոջ՝ Լուսինեի համատեղ ձայնասկավառակը: Նրանց հայրական մեծ պապը Արևմտյան Հայաստանի Կարս քաղաքից էր:
«Նույնիսկ այդ ամենին անմիջապես կապ չունեցողներիս ներսում վերքեր կան: Մենք՝ հայերս, պետք է միշտ հիշենք: Դա ոչ միայն մեր մռայլ պահերն են, այլև աշխարհի պատմության ողբերգությունն է: Պատասխանատվություն պետք է ստանձնի ոչ միայն Թուրքիան: Այլ երկրներ նույնպես պետք է պատասխանատու լինեն»:
Ֆրանկֆուրտում բնակվող Խաչատրյանը Երևան էր վերադարձել Տորոնտոյում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված արարողություններից հետո:
Երևանյան համերգը մեկն էր այս տարի աշխարհով մեկ կազմակերպված մի շարք համերգներից, որոնց նպատակն էր Ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումն ու իրազեկվածության բարձրացումը: Ինչպես Խաչատրյանն է ասում. «Մշակույթը մեզ համախմբված պահող միակ ուժն էր և շարունակում է այդպիսին մնալ»:
«Մենք ցանկանում ենք ներկայացնել մի մշակույթ, որը գոյություն ուներ Ցեղասանությունից առաջ և մշակութային վերածնունդ, որը եկավ Ցեղասպանությունից հետո: Դժվար է հիշել որևէ հայտնի հայի, որին դա չառնչվեր: Դա ինչ-որ բնական ընթացք է՝ սրտի խորքից»,- ասել է Հայաստանի Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, որի պապը ականատեսն էր Սասունում տեղի ունեցած կոտորածի:
1915 թվականի ապրիլի 24-ին Կոնստանդնուպոլսում ձերբակալում են օսմանյան կառավարության սև ցուցակում հայտնված 235 հայ մտավորականների: Նրանց թվում էր նաև քահանա-երաժշտագետ Կոմիտասը, որը ոգեշնչել էր հայ հեղինակավոր կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանին, և որի նոր թանգարանը բացվել էր Երևանում այս տարվա հունվարին: «Մենք իսկապես կոմպոզիտորների ուժեղ դպրոց ունենք»,- ասել է Սմբատյանը: Նվագախմբի ցանկում ներառված էին Ավետ Տերտերյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի և Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները:
2 և կես ժամ անդադար տևող համերգն անցավ խանդավառ մթնոլորտում, այն ղեկավարում էին 4 դիրիժորներ, այդ թվում՝ Միխայիլ Յուրովսկին, որին բախտ էր վիճակվել անձամբ ճանաչելու Արամ Խաչատրյանին: Համաշխարհային նվագախմբի երաժիշտները կրում էին մանուշակագույն շարֆեր և փողկապեր: Նվագախումբը ներառում էր աշխարհի 43 երկրներից և 47 նվագախմբերից, 20-ից 62 տարիքային խմբում գտնվող 123 երաժիշտների: Տեղացի 22 երաժիշտները հիմնականում Սմբատյանի Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբից էին, որը հիմնադրվել էր 10 տարի առաջ:
«Սա իմ ողջ կյանքի նախագիծն է», – ասել է Սմբատյանը, որի հայրական կողմի պապը կարողացել էր փախչել Վանից իր մոր և երկու եղբայրների հետ. «Ես նույնիսկ գիտեմ նրանց տան հասցեն: Նա կրկնում էր այն մինչև իր կյանքի վերջին օրը»:
Նվագախմբի անդամների մեծ մասի համար նոր էին այնպիսի ստեղծագործություններ, ինչպիսիք են, օրինակ, Վրաստանում ծնված կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի «Շուշանիկը»: «Մասնագետները կարող են կարդալ երաժշտությունը և հասկանալ այն առանց կենսագրությանը ծանոթանալու: Որպես դիրիժոր՝ ես ավելի շատ հավատում եմ տեխնիկային, քան բառերին», – ասել է Սմբատյանը:
Խաչատրյանը նվագել էր Արամ Խաչատրյանի 1940 թվականի ջութակի կոնցերտից երկու կատարում: Արամ Խաչատրյանը կոմպոզիտոր էր, րն իր ժամանակն անցկացնում էր Մոսկվայում և խորհրդային Երևանում, նա «վերաիմաստավորել էր հայ ժողովրդական երաժշտությունը»: «Երկրորդ կատարումը նա գրել էր բոլշևիկների և մենշևիկների ողբերգական բախման մասին: Սակայն ողբերգությունը գալիս է հենց իր հայկական ոգուց»:
Նման զգացումներ ունի նաև 26-ամյա թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը, որը ծնվել է Մոսկվայում և Չայկովսկու անվան մրցույթում հաղթած առաջին հայն է:
«Այդ խորությունը զգացվում է մեր բոլոր կոմպոզիտորների աշխատանքում»: Հայ երաժիշտն այս տարվա իր բոլոր ներկայացումները նվիրել է 1915-ին, որովհետև Ցեղասպանության հիշատակումը նրա և հայերի մեծ մասի համար չափազանց անձնական է. «Մեծ պապիկիս ողջ ընտանիքը կենդանի այրվել է. նրա ծնողները, քույրերը, եղբայրները: Այդ ժամանակ պապիկս 7 կամ 8 տարեկան էր, միակն էր, որը կարողացել էր փրկվել, որովհետև տանը չէր: Երբ տուն էր վերադարձել, տեսել էր, որ ընտանիքի բոլոր անդամները թոնրում էին, որտեղ հայերը հաց էին թխում»:
Նման անձնական պատմություններն ավելի ցավոտ են դառնում, հատկապես, երբ հերքվում են անգամ մանրակրկիտ վկայությունների առկայության դեպքում: Ո՛չ ԱՄՆ-ն, ո՛չ էլ Մեծ Բրիտանիան պաշտոնապես չեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Հանուն խաղաղության նման համերգները շատ փխրուն են թվում իրական քաղաքականության դիմաց: Հանդիսատեսին «հիշել և պահանջել» կոչ անող այս համերգը ներառում էր նաև հետևի ֆոնի վրա ցուցադրվող ֆոտոպատմություն և տեսանյութեր ֆիլմերից: Տեսողական և երաժշտական համադրությունը խորապես ազդեցիկ էր: Տեսարանները ներառում էին մինչև 1915 թվականը Արևմտյան Հայաստանում ապրող ընտանեկան լուսանկարներ, հետո ոչնչացման, խոշտանգումների և սովի, ապա բարեգործական մանկատների և հայկական վերածննդի խճապատկերներ:
Որոշ հայեր գուցե չափազանց շատ են կառչում այդ պատմությունից: «Ընտանիքս ավելի պրագմատիկ է. միշտ ապագայի մասին է մտածում, սակայն շարունակում է հիշել», – ասել է թավջութակահար Հախնազարյանը»:

The prominent Financial Times presents an article by Maya Jaggi who travelled to Yerevan on the days of the Armenian Genocide commemorations and wrote a piece about the concert by the 24/04 World Orchestra that not only mourned the dead but exulted in the culture that survived. The article reads:
Thousands queued in Yerevan on April 24 for a concert in the Armenian capital’s Soviet-era opera house, after a last-minute change of venue from a drenched Republic Square. Before the rain, the presidents of France and Russia were among politicians who laid flowers at the Armenian Genocide Memorial at a hilltop complex with an eternal flame and a view of snow-capped Mount Ararat. The concert in the 1,200-seat venue, broadcast live on state television, commemorated the start of the genocide in 1915. The music not only mourned the dead but exulted in the culture that survived.
For the Armenian violinist and conductor Sergey Smbatyan, 27, who conceived the concert two years ago, it was “confirmation that we’re still here and are successful. We lost the land and 1.5m people” — the number historians estimate were killed in 1915-18 under Ottoman rule, or died on forced marches, or in concentration camps. The day after the concert, Smbatyan says: “We played the music of Armenian composers in the past 100 years, to show the treasure and value of the nation whose soul they — the decision makers — tried to destroy.”
“Music was always one of our nation’s strengths,” says concert violinist Sergey Khachatryan, 30. “For a small country [of 3m], we have a lot of musicians and amazingly beautiful folkloric music.”
The folk music’s unusual rhythms and ancient instruments such as the duduk, a double-reeded pipe made from apricot wood, were adapted for symphony orchestras after Russia’s 19th-century conquest of the Caucasus. Wherever he is, Khachatryan plays this music for an encore, and will release a dedicated CD with his pianist sister, Lusine, this year. Their paternal great-grandfather from Kars, in eastern Turkey, was one of only two brothers to survive the genocide out of nine siblings.
“Even for those not directly involved, it’s a kind of wound inside ourselves,” Khachatryan tells me, between rehearsals. “We Armenians should always remember. But it’s not only our darkest moment; it’s a tragedy in world history. Not only Turkey, but other countries need to take responsibility.”
Khachatryan, who lives in Frankfurt, returned to the city of his birth on the heels of another centennial concert in Toronto, initiated by Canadian film-maker Atom Egoyan. The Yerevan concert is one of many planned around the world this year, aiming to use the arts to raise awareness and official recognition of the genocide. The country’s pavilion at the Venice biennale is devoted to artists from the diaspora. As Khachatryan says: “The one thing keeping us together was, and is, culture.”
As Hasmik Poghosyan, Armenia’s culture minister, tells me at the rehearsals: “We want to present the culture that existed before, and a cultural renaissance that came after.” The minister, who says her grandfather witnessed the killings in Sasun, believes many artists have been spurred by this painful history. “It’s difficult to think of a famous Armenian who hasn’t been touched by it. It comes naturally, from the heart.”
April 24 1915 was when 235 blacklisted Armenian intellectuals were rounded up in Constantinople. They included Komitas, the priest-musicologist who inspired Armenia’s greatest composer, Aram Khachaturian — and is the subject of a new museum that opened in Yerevan in January. “We have a really strong school of composers,” Smbatyan says. The repertoire included work by Avet Terterian, Alexander Arutiunian and Arno Babajanian, whose elongated figure plays a bronze grand piano outside the opera house.
The two-and-a-half-hour concert was played nonstop, with precision and passion, aided by a relay of four conductors — including Michail Jurowski, who knew Khachaturian as a child in Moscow — and the 24/04 World Orchestra. Wearing purple forget-me-not scarves and ties, the orchestra was assembled for the centenary by Smbatyan and Gianluca Marcianò, an Italian pianist who was until February principal conductor of the Tbilisi State Opera in Georgia. It features 123 musicians from 43 countries and 47 orchestras, ranging in age from 20 to 62. The 22 local musicians are mainly drawn from Smbatyan’s State Youth Orchestra of Armenia, founded almost 10 years ago. A further 19 hail from the diaspora, from Russia to Mexico. “There could have been even more,” says Marcianò. “We got many calls from musicians asking to join.”
This is the “project of my life”, Smbatyan says in his office at the Komitas Conservatory of Music. His paternal grandfather escaped with his mother and two brothers from Van in eastern Turkey. “I even know the exact address. He used to repeat it till the last days of his life.”
Most orchestra members were new to such works as the lyric poem Shushanik by Edward Mirzoyan, a composer born in Georgia shortly after the genocide. “I can’t believe the pain in the score,” Smbatyan says. “But professionals can read the music and understand it without biography. As a conductor, I believe in fewer words and more technique.”
Khachatryan played two movements of the 1940 Khachaturian Violin Concerto he will perform with the Philharmonia Orchestra in London on Sunday. The composer, who divided his time between Moscow and Soviet Yerevan, “reinterpreted so much Armenian folk music in the concerto”, he says. “He wrote the second movement for a tragic movie about the Bolsheviks and Mensheviks. But the tragedy comes straight from the Armenian soul.”
Such sentiments are echoed by the Yerevan-born cellist Narek Hakhnazaryan, 26, who grew up in Moscow and was the first Armenian to win the Tchaikovsky Competition. “You can feel the depth of it in all our composers.” He played the Khachaturian Concerto-Rhapsody in Yerevan, and will record it with a BBC orchestra this year. He has dedicated all this year’s performances to 1915, as the commemoration is “very personal for me, and for 90 per cent of Armenians”, he says. “My great-grandfather’s whole family was burnt alive: his parents, sisters, brothers.” His great-grandfather, then aged seven or eight, “was the only one to survive because he was out of the house. He came back and found them in the ovens Armenians use to make bread.”
Such personal histories are made more painful by a denial that persists in the face of meticulous documentation. Neither the US nor Britain officially recognise an Armenian Genocide. The day after the concert, President Recep Tayyip Erdogan of Turkey again dismissed “claims constructed on Armenian lies”. Concerts in the name of peace can seem flimsy in the face of such realpolitik. Yet, urging the audience to “remember and demand”, this concert included a screen backdrop of photomontage and film footage. The effect, combined with the symphony orchestra, was profoundly moving. Scenes ranged from family portraits of pre-1915 western Armenia, through horrific images of execution, torture and starvation, to philanthropic orphanages and a kaleidoscopic Armenian renaissance.
Some Armenians “hold on to this history, maybe too much”, Hakhnazaryan says. “My family was more pragmatic: always think of the future. But we remember.”