Թուրքիայի Կրոնական գործերի վարչության հանձնարարությամբ «Ղուրանը» թարգմանվել է հայերեն
Թուրքիայում Կրոնական գործերի վարչության հանձնարարությամբ «Ղուրանը» հայերեն է թարգմանվել: Այս մասին նախօրեին հայտարարել է Կրոնական գործերի  վարչության նախագահ Մեհմեթ Գյորմեզը:
Թուրքական «memeurlar.net» լրատվակայքի փոխանցմամբ, գրում է ermenihaber.am-ը, թարգմանությունը կատարել է Անկարայի համալսարանի Լեզվի, պատմության և աշխարհագրության ֆակուլտետի «Հայոց լեզվի և մշակույթի» մասնագետ, ասպիրանտ Յավուզ Այդընը:
Թարգմանությունը խմբագրել է Թուրքիայում հրատարակվող հայկական «Ակօս» թերթի հայկական բաժնի խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը: «Ղուրանի» այս տարբերակի նախապատրաստումը տևել է երեք տարի: Այն բաղկացած է 10 հատորից (2.500 էջ):
Թարգմանությունը գրաքննվել է «Էրջիյես» համալսարանի Գրականության ֆակուլտետի Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի պրոֆեսոր Ղաֆուր Մեհդիևի ու  Էստուկյանի գլխավորած հանձնաժողովը:
Ընդհանուր առմամբ տպագրվել է «Ղուրանի» թարգմանության 4.000 օրինակ՝ արևելահայերեն և արևմտահայերեն տարբերակներով:
Թարգմանության մասին իր կարծիքը հայտնելիս` Էստուկյանը մասնավորապես նշել է. «Ըստ իս՝ սա շատ էական, կարևոր և յուրահատուկ նախաձեռնություն է: Կարևոր է թե «Աստվածաշնչի» և թե «Ղուրանի» թարգմանությունը տարբեր լեզուներով»:

По поручению Управления по делам религии Турции «Коран» переведен на армянский
По поручению Управления по делам религии Турции «Коран» переведен на армянский. Накануне об этом заявил председатель Управления по делам религии Мехмед Гермез.
Как передает турецкий информационный сайт «memeurlar.net», пишет ermenihaber.am, перевод выполнен специалистом армянского языка и культуры факультета языка, истории и географии университета Анкары, аспирант Явуз Айдын.
Редактировал перевод редактор армянского отдела издающейся в Турции армянской газеты «Акос» Баграт Эстукян. Подготовка этого варианта «Корана» продлилась 3 года, он состоит из 10 томов (2500 страниц).
Перевод рецензирован комиссией во главе с профессором кафедры армянского языка и литературы факультета литературы университета «Эрджиес» Гафуром Мехдиевым и Эстукяном.
В общей сложности отпечатано 4 тысячи экземпляров перевода «Корана» в восточноармянском и западноармянском вариантах.
Высказывая свое мнение о переводе, Эстукян в частности отметил: «По моему мнегнию, это весьма существенная, важная и своеобразная инициатива. Важен перевод на разные языка как «Библии», так и «Корана».