Տեղի ունեցավ ճապոնացի դաշնակահար Տակահիրո Ակիբայի մենահամերգը
Մայիսի 4-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ Կամերային երաժշտության տանը կայացավ ճապոնացի դաշնակահար Տակահիրո Ակիբայի մենահամերգը, որը կրում էր «Կոմիտասի երկրում» խորագիրը: Համերգի ընթացքում կատարումներով հանդես եկավ նաև Արաքս Մանսուրյանը:
Համերգին ներկա էին ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ՀՀ ազգային ժողովի նախագահի տիկին Ժաննա Սահակյանը, ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանի պաշտոնակատար Կենիչիրո Սասամեն, ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, արվեստագետներ, մտավորականներ, հյուրեր:
Օրվա հատուկ հյուրն էր հայ օպերային երգչուհի, սոպրանո Արաքս Մանսուրյանը:
Նախարարի անունից ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը՝ նշելով. «Այս միջոցառումը հերթական անգամ հաստատում է այն ճշմարտությունը, որ հայ մշակույթը համամարդկային է իր բնույթով, ունակ է իր հետևից տանելու հազարավոր մարդկանց և դարձնելու նրանց հայկական երաժշտության հետևորդներ: Դրա լավագույն օրինակն այսօրվա մեր հյուրի՝ Տակահիրո Ակիբայի ներկայությունն է: Ապրելով հեռավոր Ճապոնիայում ՝ նա, փաստորեն, այնքան է տարվել հատկապես կոմիտասյան մեղեդիներով, որ դարձել է դրանց կատարողը` Գերմանիայում Կոմիտասին նվիրված փառատոնին առաջին պատվավոր տեղը նվաճելով, իսկ այսօր ձեռնամուխ է եղել Ճապոնիայում կոմիտասյան արվեստի քարոզչությամբ զբաղվող կազմակերպության ստեղծմանը: Սա արվեստագետի նվիրում է, հայ ժողովրդի հանդեպ ակնածանքի վերաբերմունքի արտահայտում»:
Սերժ Սրապիոնյանը, կարևորելով Արաքս Մանսուրյանի անգնահատելի գործունեությունը, հավելեց. «Ազգը հարուստ է, որ ունի ձեզ նման անհատականություններ, որովհետև Ձեր արվեստով, Ձեր ազգաշահ գործունեությամբ դաս և օրինակ եք շատ-շատերի, հատկապես՝ երիտասարդ սերնդի համար, և ոչ միայն հայ: Դրա վկայությունը նաև այս օրն է»:
Համերգի ընթացքում հնչեցին մեծանուն կոմպոզիտորներ Կոմիտասի, Առնո Բաբաջանյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Էդվարդ Միրզոյանի ստեղծագործությունները: Համերգը հաճախ էր ընդհատվում հանդիսատեսի բուռն ծափահարություններով:

On May 4, Japanese pianist Takahiro Akiba gave a concert called “In the Land of Komitas” at Komitas Chamber Music Hall with the support of the RA Ministry of Diaspora. The concert was part of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and featured performances by Arax Mansourian.
Among those attending the concert were RA First Lady Rita Sargsyan, the wife of the Speaker of the RA National Assembly Janna Sahakyan, acting Ambassador of Japan to the Republic of Armenia Kenichiro Sasame, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan, as well as artists, intellectuals and guests.
The special guest of the event was Armenian opera singer, Soprano Arax Mansourian.
“This event goes to show once again the truth that Armenian culture is universal in nature and can attract thousands of people and make them become the followers of Armenian music. The best example is the presence of our guest, Takahiro Akiba. Living in the distant Japan, he fell in love with the melodies of Komitas and started performing them, winning first place at a festival-competition dedicated to Komitas in Germany. Today, he is creating an organization that will advocate the art of Komitas in Japan. This is the artist’s contribution and an expression of his reverence to the Armenian people,” RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan mentioned as he spoke on behalf of the RA Minister of Diaspora.
Attaching importance to Arax Mansourian’s invaluable career, Serzh Srapionyan added: “The Armenian nation is rich with people like you. With your art and pro-national activities, you set an example for many people, especially the young generation, and not only Armenians. Evidence of that is this concert.”
The concert included performances of the works of great composers, including Komitas, Arno Babajanyan, Alexander Harutyunyan and Eduard Mirzoyan. The performances were often interrupted with warm rounds of applause.