Հենդերսոնում ամերիկահայերը հիմնեցին Միացյալ Նահանգներում ՀՀ առաջին պատվո հյուպատոսությունը
Շաբաթ օրը մոտ 100 ամերիկահայեր, քաղաքական գործիչներ և այլոք Լաս Վեգասի հովտից հավաքվել էին Հենդերսոնում նշելու և կտրելու ժապավենը Միացյալ Նահանգներում ՀՀ առաջին պատվո հյուպատոսության բացման արարողությանը, interpress.am-ի փոխանցմամբ՝ գրում է REVIEW-JOURNAL:
Պատվավոր հյուպատոսության հասցեն է՝ 1013 Whitney Ranch Drive, Near Patrick Lane: Այն համալրեց Լոս Անջելեսում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսությունը, քանի որ երկիրը ներկայացնող ընդամենը երկու նման գրասենյակներ կային ԱՄՆ-ում:
Ըստ պատվավոր հյուպատոս Էնդի Արմենյանի, ով աշխատում է որպես անշարժ գույքի բրոքեր և պատվավոր հյուպատոս է անվճար հիմունքներով, գրասենյակը կծառայի որպես մշակութային կենտրոն հովտում մոտ 20,000 ամերիկահայերի համար և, ի վերջո, կտրամադրի անձնագրային ու վիզային ծառայություններ, ինչպես այցելող հայերի, այնպես էլ ամերիկյան ճանապարհորդների համար:
«Սա մի մեծ ձեռքբերում է մեզ համար, ու այն պետք է նպաստի Հարավային Նեվադայի զարգացմանն ու աճին»,- ասաց Արմենյանը:
Բացումը տեղի ունեցավ հայերի զանգվածային ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից մեկ շաբաթ առաջ: Սկսած 1915 թվականի ապրիլի 24-ից մոտ 1,5 միլիոն հայեր համակարգված ոչնչացվեցին Օսմանյան կայսրությունում, մի  ցեղասպանություն, որի արդյունքնում Հայաստանը զրկվեց իր բնակչության 70 տոկոսից, ասել է նա:
Մնացած 30 տոկոսը արտագաղթել են հարևան երկրներ, ու հազարավոր մարդիկ գնացել են այնքան հեռու, որքան օրինակ արևմտյան Միացյալ Նահանգներն են, որտեղ նրանց ընտանիքները մնացել են առայսօր:
«Բազմաթիվ մարդիկ եկել են այստեղ նոր կյանք սկսելու համար»,–ասաց Արմենյանը: Ցեղասպանությունը, որը խոշորագույնն է 20-րդ դարում, ըստ ՄԱԿ-ի, Օսմանյան կայսրությունում իշխող Թուրքիայի կառավարության և հայ քաղաքացիների միջև քաղաքական ու կրոնական պայքարի արդյունք էր: Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իսլամական «Երիտասարդ թուրքերի» կառավարությունը բախվել էր քրիստոնյա հայ բնակչության հետ»,-ասաց Արմենյանը:
Վախենալով այն բանից, որ հայ բնակչությունը կաջակցի Ռուսաստանին, երիտթուրքերը, ովքեր դաշնակից էին Գերմանիային ու Ավստրո-Հունգարիային, սկսեցին ոչնչացնել ռազմական տարիքի հայ տղամարդկանց: Ցեղասպանությունը շարունակվեց մինչև 1923 թվականը, և ի վերջո ընդգրկեց նաև հայ կանանց ու երեխաներին:
Առայսօր թուրքական կառավարությունը չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Բայց հայերը աշխատում են, ինչպես պետական, այնպես էլ տեղական պաշտոնյաների հետ ՝ դրա ճանաչման համար:
Ավելի վաղ այս ամիս նահանգապետ Բրայան Սանդովալը ապրիլի 19-26-ը հռչակեց Հայոց Ցեղասպանության հիշատակի օրեր:
Ուրբաթ օրը Լաս Վեգասի հայ ամերիկյան մշակութային միությունը Sunset այգում կկազմակերպի Լաս Վեգասի հուշարձանի բացումը: «Մեր համայնքի, ինչպես նաև հանրության համար շատ կարևոր է իմանալ այս պատմությունը», – ասաց Արմենյանը: «Մենք շատ շնորհակալ ենք Նեվադայի նահանգից՝ մեզ հույս և հնարավորություն տալու համար»:
Միջոցառմանը ներկա քաղաքական գործիչների թվում էին կոնգրեսական Դինա Տիտուսը, կոնգրեսական Ջո Հեկը ևւ Հենդերսոնի քաղաքապետ Էնդի Հաֆենը:

About 100 Armenian-Americans, politicians and others from the Las Vegas Valley gathered Saturday in Henderson to celebrate a ribbon-cutting ceremony for the United States’ first Honorary Consulate of Armenia.
The honorary consulate, at 1013 Whitney Ranch Drive near Patrick Lane, joins Armenia’s Consulate General in Los Angeles as the only two such offices in the U.S. representing the country.
The office will serve as a cultural center for the nearly 20,000 Armenian-Americans in the valley and eventually offer passport and visa services for both visiting Armenians and American travelers, according to Honorary Consul Andy Armenian. Armenian, who works as a real estate broker, will run the honorary consulate as an unpaid volunteer.
“This is a great accomplishment for us, and it’ll contribute to the development and growth of Southern Nevada,” Armenian said.
The opening came less than a week before the 100th anniversary of a mass genocide of Armenians. Starting April 24, 1915, nearly 1.5 million Armenians were systematically exterminated in the Ottoman Empire — a genocide that cost Armenia 70 percent of its population, he said.
The remaining 30 percent emigrated to neighboring countries, and thousands went as far as the western United States, where their families remain today, he said.
“It brought many people here to start a new beginning,” Armenian said.
The genocide, which ranks among the largest of the 20th century, according to the United Nations, was the result of a political and religious struggle in the Ottoman Empire between the ruling Turkish government and Armenian citizens.
During the height of World War I, the Islamic “Young Turks” government clashed with a majority Christian Armenian population, Armenian said.
Fearing its Armenian population was supporting Russia, also a Christian nation, the Young Turks, who allied with Germany and Austria-Hungary, began exterminating Armenian men of military age. The genocide lasted through 1923 and eventually included Armenian women and children.
To this date, the Turkish government does not acknowledge the genocide. But Armenian has worked with both state and local officials to recognize what happened.
Earlier this month, Gov. Brian Sandoval issued a proclamation declaring April 19-26 “Days of Remembrance of the Armenian Genocide.”
And Friday, the Armenian American Cultural Society of Las Vegas will host a groundbreaking ceremony at Sunset Park for a permanent Las Vegas memorial.
“It’s important for our community as well as the general public to know this story,” Armenian said. “We’re very grateful for the state of Nevada for giving us hope and opportunity.”
Among the politicians attending the ribbon-cutting were Rep. Dina Titus, D-Nev., Rep. Joe Heck, R-Nev., and Henderson Mayor Andy Hafen.