Թուրքերն ԱՄՆ-ում թուրքական դեսպանատան դիմաց «հայկական» հերթապահություն են սկսել
Վերջին տարիներին Վաշինգտոնի թուրքական դեսպանատան դիմաց ԱՄՆ-ում բնակվող թուրքերի կողմից ապրիլի 23 իրականացվող հերթապահությունն այս տարի 10 օր շուտ է սկսվել: Պատճառը, ըստ Թուրքիայի պետական «Anadolu» լրատվական գործակալության, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ սպասվելիք միջոցառումների բազմաքանակությունն է, գրում է ermenihaber.am-ը: Նշյալ հերթապահությունը նպատակ ունի հայերին թույլ չտալ դեսպանատան հարակից տարածքում միջոցառումներ անցկացնել:
Թուրքական դեսպանատան դիմաց հավաքված թուրքերն այնտեղ են եկել բավական պատրաստված` իրենց հետ բերելով քնապարկեր, տաք սավաններ, անձրևանոցներ և սնունդ: Նրանք նույնիսկ վրան են տեղադրել դեսպանատան դիմաց:
Աղբյուրը նաև հաղորդում է, որ ԱՄՆ-ի թուրքական կազմակերպությունները, ի պատասխան ամերիկահայության ձեռնարկած գործողությունների, մի շարք ակցիաներ են իրականացնում Վաշինգտոնում, Նյու Յորքում, Տեխասում և Մասաչուսեթսում: Նրանք հանրային վայրերում և մետրոների կայարաններում թուրքամետ բովանդակությամբ վահանակներ են տեղադրում, իսկ ավտոբուսների վրա փակցնում են հայ-թուրքական համագործակցության կոչերով պաստառներ:
Ապրիլի 24-ին ԱՄՆ-ի թուրքերը նախատեսում են «Խաղաղություն և համերաշխություն» կարգախոսով քայլերթ անցկացնել, որը կսկսվի Սպիտակ տան մոտից և կավարտվի թուրքական դեսպանատան դիմաց:

Turks have started an “Armenian on-duty service” in front of the Turkish Embassy in Washington
For the past couple of years, Turkish-Americans have started keeping vigil in front of the Turkish Embassy in Washington on April 23. This year, they have started keeping vigil 10 days earlier. According to Turkey’s Anadolu News Agency, the reason is the large number of events that will be held on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide, writes ermenihaber.am. The “on-duty service” is aimed at stopping Armenians from holding events near the Turkish Embassy.
The Turks gathered in front of the Turkish Embassy have come with food, umbrellas, bedspreads and sleeping bags. They have even set up a tent in front of the embassy.
The source also reports that Turkish-American organizations are holding several events in Washington, New York, Texas and Massachusetts in response to the Armenian Americans’ actions. They are posting pro-Turkish signs at public places and metro stations, as well as signs calling for Armenian-Turkish cooperation inside buses.
On April 24th, Turkish-Americans plan to hold a march with the title “Peace and Solidarity”, which will start from the area near the White House and will end in front of the Turkish Embassy.