Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված «1915» ֆիլմը ներկայացվել է Լոս Անջելեսում
Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված նոր՝ «1915» ֆիլմը ներկայացվել է Լոս Անջելեսի Եգիպտական թատրոնում (Egyptian Theatre):
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  ֆիլմի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջը տեղեկացնում է, որ ապրիլի 13-ին տեղի է ունեցել կինոնկարի ամերիկյան պրեմիերան: Հրապարակված նկարներից երևում է, որ ֆիլմի ռեժիսորներ ու սցենարի հեղինակներ Կարին Հովհաննիսյանը և Ալեք Մուհիբյանը լոսանջելեսյան պրեմիերայի ընթացքում լուսանկարվել են Հայոց ցեղասպանության վերապրած Եվնիգ Սալիբիանի հետ:
ԱՄՆ-ի արտադրած 82 րոպե տևողությամբ հոգեբանական թրիլերի համար երաժշտություն է գրել ամերիկահայ ռոք երգիչ, երգահան, հայտնի «System of a Down» ալտերնատիվ մետալ-ռոք խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը:
«1915» ֆիլմը կհայտնվի նաև հայկական կինոէկրաններին: «Մոսկվա» կինոթատրոնում ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա ապրիլի 25-ին: Ֆիլմի պաշտոնական՝ 1915themovie.com կայքը տեղեկացնում է, որ «1915»-ը հոգեբանական թրիլերը ներկայացնում է ժամանակակից պատմության ամենասոսկալի իրադարձությունները: Ֆիլմը հետևում է մի մարդու վիճելի առաքելությանը, ով ցանկություն ունի կյանքի բերել մոռացված ցեղասպանության ուրվականներին:
«Մեկ դար անց՝ 2015 թվականի ապրիլին, միլիոնավոր հայեր կհիշեն այն, ինչը կոչվում է Հայոց ցեղասպանություն՝ ժամանակակից պատմության առաջին ցեղասպանությունը և հաջորդ ՝ Հոլոքոստի, Ռուանդայի, Կամբոջիայի, Սուդանի ցեղասպանությունների ծրագիրը: Այս ֆիլմը հիշողության մասին է՝ ինչ է պատահում, երբ անցյալը մերժվում է, ինչ է պատահում, երբ դրան ընդդիմանում են: Քանի որ մենք մոտենում ենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, «1915» ֆիլմը կոչ է անում մեզնից յուրաքանչյուրին դադարեցնել ժխտողականությունը և խիզախությամբ հանդիպել անցյալի ուրվականներին»,- նշված է ֆիլմի կայքում:
Ֆիլմի գլխավոր դերերում հանդես են գալիս դերասաններ Սիմոն Աբգարյանը /կերպարը՝ Սիմոն/, Սեմ Փեյջը /Ջեյմս/ և Անժելա Սարաֆյանը /Անժելա/: Հայազգի դերասանուհի Անժելա Սարաֆյանը հայտնի է հատկապես «Մթնշաղ. Սագա. Լուսաբաց», «Պարանոյա», «Ներգաղթյալ» ֆիլմերից: Դերասան Սիմոն Աբգարյանն էլ ճանաչված է «Արարատ»,  «Կազինո Ռոյալ», «Սպին» կինոնկարներից:

Посвященный 100-летию Геноцида армян фильм «1915» был показан в Египетском театре Лос-Анджелеса
Посвященный 100-летию Геноцида армян фильм «1915» был показан в Египетском театре (Egyptian Theatre) Лос Анджелеса.
Как сообщается на странице фильма в Фейсбуке, американская премьера фильма состоялась 13 апреля. В интернете появились фото с американской премьеры фильма, где авторы сценария Карин Ованнисян и Алек Мухибян встречаются с Евнигом Салибяном, переживших Геноцид армян. Армянская премьера фильма состоится 25 апреля в кинотеатре «Москва». Будут также показы в кинотеатре «Синема стар».
Режиссерами и авторами психологического триллера являются Карин Ованнисян и Алек Мухибян. Автором саундтрека является солист рок-группы «System of a Down», композитор и музыкант Серж Танкян.
«Спустя 100 лет, в апреле 2015 года, миллионы армян будут поминать то, что называется Геноцидом армян, первый геноцид 20-го века. Этот фильм – память о том, что происходит, когда отрицается прошлое, когда сопротивляются прошлому. Так как приближается 100-летие Геноцида армян, фильм «1915» призывает каждого прекратить отрицание и с мужеством встретиться с призраками прошлого», -говорится на официальном сайте фильма 1915themovie.com. В главных ролях сыграли Симон Абкарян (известен по фильмам «Арарат», «Казино Рояль», «Шрам»), Анджела Сарафян (известна по фильмам «Сумерки. Сага. Рассвет», «�?ммигрантка» и сериалу «Американская история ужасов»), Сэмюэл Пейдж («Карточный домик», «Обмани меня», «Касл»), Николай Кински, Джим Пиддок и др. Серж Танкян, лауреат премии «Грэмми», сообщил журналу Rolling Stone, что фильм – интересная драма, снятая в старейшем театре Лос-Анджелеса, рассказывающая о психологических последствиях Геноцида.