Թուրքական NTV. «Պապի ելույթը մեծացրել է ԵԽ-ում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի հաստատման հավանականությունը»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/04/ԵԽ.jpg)
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրի առթիվ Թուրքիայի և Եվրամիության (ԵՄ) հարաբերություններում լարվածությունը գնալով մեծանում է: ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ նման հրապարակմամբ հանդես է եկել թուրքական NTV հեռուստաալիքի կայքը:
Աղբյուրը մասնավորապես գրում է. «Հռոմի Պապի ապրիլի 12-ի ելույթն ավելի է մեծացրել հանվանականությունը, որ ապրիլի 15-ին Եվրախորհրդարանում (ԵԽ) քվեարկության դրվելիք Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ օրենքի նախագիծը կարժանանա հաստատման»:
Նշենք, որ հիշյալ բանաձևով նախատեսվում է «Ապրիլի 24-ը Եվրամիությունում հայտարարել Ցեղասպանության հիշատակի օր»:
«Եվրախորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1987թ, ճիշտ նույն ժամանակ, երբ Թուրքիան դիմում էր ներկայացրել՝ ԵՄ անդամ դառնալու համար»,- հիշեցնում է աղբյուրը:

Turkey’s NTV: “The Pope’s speech has made the European Parliament’s approval of the Armenian Genocide resolution more likely”
The tension between Turkey and the European Union (EU) is growing due to the issue on recognition of the Armenian Genocide. This is posted on the website of Turkey’s NTV, ermenihaber.am reports.
The source particularly reports the following: “The April 12 speech by the Pope of Rome made it more likely for the European Parliament (EP) to approve the draft law on the Armenian Genocide that will be put up for voting on April 15th.”
Let us mention that the mentioned resolution envisaged “declaring April 24th as a day of remembrance of the Armenian Genocide in the European Union”.
“The European Parliament recognized the Armenian Genocide in 1987, right when Turkey had submitted an application to join the EU,” the source recalls.