Հայերի կոտորածների մասին արաբերեն առաջին փաստավավերագրական ֆիլմը (տեսանյութ)
Եգիպտահայ բեմադրիչ Շահե Մազլումյանն իր վավերագրական ֆիլմում ներառել է բացառիկ նկարներ և տեսանյութեր, որոնց միջոցով բացահայտում է այն սարսափելի ջարդերը, որոնք թուրքերի կողմից կատարվել են հայերի հանդեպ:
Ֆիլմում հիշվում է, որ Ցեղասպանության պատասխանատուներին Թուրքիայի դատարանը դատապարտման վճիռ կայացրեց, սակայն Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Քեմալ Աթաթուրքը մերժեց ստորագրել այն և ներում շնորհեց նրանց:
Ֆիլմը, որը տևում է 20 րոպե, արաբերեն առաջին փաստավավերագրական ֆիլմն է: Այնտեղ ցույց է տրվում թուրք զինվորների կատարած սարսափելի արարքները հղի կանանց հանդեպ և բռնաբարությունները, հայ կանանց գլխատումը:
Մազլումյանի խոսքով՝ այսօր նույնպես ծայրահեղականների կողմից այդ արարքները գործադրվում են անմեղ զոհերի հանդեպ:

First documentary film devoted to the Armenian massacres in Arabic (video)
In his documentary film, Egyptian-Armenian director Shaheh Mazlumian has included exclusive photos and videos revealing the horrible massacres that the Turks perpetrated against the Armenians.
In the film, the director recalls that even though the Turkish court sentenced the culprits of the Genocide, founder of the Republic of Turkey Kemal Ataturk refused to sign the sentencing and pardoned them.
The 20-minute film is the first documentary film devoted to the Armenian Genocide in Arabic. It shows the horrible acts that Turkish soldiers perpetrated against pregnant women, the rape and the execution of Armenian women.