Թուրք լրագրող. «Եթե անգամ հայերը ներեն, Աստված չի ներելու»
«Ապրիլի 2-ը պաշտոնական պատմության մեջ ամրագրված է որպես Վանի ազատագրման տարեթիվ: Այնինչ, իրեն մարդ համարողի խղճի տեսակետից այն կարդացվում է որպես հայերի նկատմամբ բռնությունների, կոտորածների, գաղթի տարեթիվ»,- ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ գրում է թուրքական «Radikal» պարբերականի թղթակից Ռըդվան Շահինը կայքի բլոգում:
«Եթե նույնիսկ հայերը ներեն, աստված չի ներելու» վերնագրով իր հոդվածում, հեղինակն անդրադառնում է Թուրքիայում «Վանի ազատագրման 97 ամյակը» տոնելու նախաձեռնությանը:
«Սրանից 97 տարի առաջ հենց այն տարիներն էին, երբ 7 հայ սպանողին դրախտ էին խոստացում: 1918թ. Վանի հայերն աքսորվեցին, իսկ մնացածներին շարքով գազանաբար գնդակահարեցին՝ քննարկելով, թե մի գնդակով միանգամից մի քանի հոգու կարելի է սպանել: Նրանց անհավանական կտտանքների ենթարկեցին»:
Ռըդվան Շահինը մեջբերում է տողեր թուրքական մի բանաստեղծությունից, որտեղ ասվում է. «Վանեցի եմ, անվանի եմ, սուրս արյունոտ է»:
«Վանեցի եմ, շատ հայերի եմ սպանել, սուրս արյունոտ է, այդ պատճառով էլ անվանի եմ»,- մեկնաբանում է հեղինակը:
«Radikal»-ի սյունակագիրն անդրադառնում է նաև Թուրքիայում Վանի մասին հնարված առասպելներին, որոնց նպատակը Վանի հայկական ծագման փաստի մոռացումն ու նոր պատմության ստեղծումն է: Այդ առասպելներից մեկն էլ Վանի Աղթամար կղզու անվան ծագման մասին է: Ըստ թուրքական վարկածի՝ կղզին անվանակոչվել է վրաց Թամար թագուհու պատվին, իսկ այնտեղ գտնվող եկեղեցին նրա պատվին է կառուցվել:
«Հայերից մնացած հետքերը վերացնելու, ձուլումն ավելի խորացնելու նպատակով պատմություններ են հորինվել: Մենք էլ խաբվել ենք այդ պատմություններին, տարիներ շարունակ տարածել դրանք», – գրում է Շահինը:
Չբացառելով Թուրքիայի կողմից ամեն առիթով մեջբերվող այն պաշտոնական վարկածը, թե հայերը դավաճանել էին ու միավորվել թշնամու հետ, այդ պատճառով էլ տեղահանվել են` լրագրողը այն համոզմունքն է հայտնում, որ նման դեպքում պետությունը պետք է պատժեր կոնկրետ դավաճաններին, ոչ թե սրի մատներ անմեղ երեխաներին, կանանց, ծերերին:
Հոդվածագիրն իր խոսքն ավարտում է հետևյալ տողերով. «Այսօր մեր պարտքն է ուսումնասիրել իրականությունը, ականջ դնելով մեր խղճի ձայնին՝ բարձրաձայնել ճշմարտությունը, փաստերը: Ներեցեք մեզ… Մեր պապերը չկարողացան պաշտպանել ձեր պապերին: Ներողություն ենք խնդրում»:

“The 2nd of April is officially the day of the liberation of Van. However, a person considering himself a human being with remorse views that day as the day of assaults and massacres against the Armenians and their deportations,” writes correspondent for the Turkish Radikal Rdvan Shahin, as ermenihaber.am reports.
In his article “Even If The Armenians Forgive, God Won’t”, the author reflects on Turkey’s initiative to celebrate “the 97th anniversary of the liberation of Van”.
“This period 97 years ago was the period when the person having killed 7 Armenians was promised to be in heaven. In 1918, the Turks expelled the Armenians of Van. They brutally executed the rest and discussed how they could kill a couple of people at once. They were subject to incredible tortures.”
Rdvan Shahin cites the words from a Turkish poet who said: “I am from Van, I am famous, my sword is bloody”.
“I am from Van, I killed many Armenians, my sword is bloody, that’s why I am famous”-this is how the author of the article interprets the words.
The Radikal’s columnist also reflects on the myths about Van in Turkey, the aim of which is to forget the Armenian origin of Van and create new history. One of the myths is about the origin of the Akhtamar island of Van. According to the Turkish version, the island was named in honor of Georgian Queen Tamar, and the church on the island was built in her honor.
“The Turks made up stories to eliminate traces of Armenians and further deepen assimilation. We were tricked into believing those stories and spread the word for years,” writes Shahin.
Not ruling out the official version that Turkey often cites, saying that the Armenians were traitors and teamed up with the enemy and were deported because of that, the journalist expresses certainty that in such case the government had to punish the specific traitors, not kill innocent women, children and the elderly.
The columnist ends his article with the following: “Today, it is our duty to examine the reality and listen to the voice of our remorse to tell the truth and state the facts. Forgive us…Our ancestors weren’t able to protect your ancestors. We ask for your forgiveness”.