Թուրք լրագրող. «Եթե անգամ հայերը ներեն, Աստված չի ներելու»
«Ապրիլի 2-ը պաշտոնական պատմության մեջ ամրագրված է որպես Վանի ազատագրման տարեթիվ: Այնինչ, իրեն մարդ համարողի խղճի տեսակետից այն կարդացվում է որպես հայերի նկատմամբ բռնությունների, կոտորածների, գաղթի տարեթիվ»,- ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ գրում է թուրքական «Radikal» պարբերականի թղթակից Ռըդվան Շահինը կայքի բլոգում:
«Եթե նույնիսկ հայերը ներեն, աստված չի ներելու» վերնագրով իր հոդվածում, հեղինակն անդրադառնում է Թուրքիայում «Վանի ազատագրման 97 ամյակը» տոնելու նախաձեռնությանը:
«Սրանից 97 տարի առաջ հենց այն տարիներն էին, երբ 7 հայ սպանողին դրախտ էին խոստացում: 1918թ. Վանի հայերն աքսորվեցին, իսկ մնացածներին շարքով գազանաբար գնդակահարեցին՝ քննարկելով, թե մի գնդակով միանգամից մի քանի հոգու կարելի է սպանել: Նրանց անհավանական կտտանքների ենթարկեցին»:
Ռըդվան Շահինը մեջբերում է տողեր թուրքական մի բանաստեղծությունից, որտեղ ասվում է. «Վանեցի եմ, անվանի եմ, սուրս արյունոտ է»:
«Վանեցի եմ, շատ հայերի եմ սպանել, սուրս արյունոտ է, այդ պատճառով էլ անվանի եմ»,- մեկնաբանում է հեղինակը:
«Radikal»-ի սյունակագիրն անդրադառնում է նաև Թուրքիայում Վանի մասին հնարված առասպելներին, որոնց նպատակը Վանի հայկական ծագման փաստի մոռացումն ու նոր պատմության ստեղծումն է: Այդ առասպելներից մեկն էլ Վանի Աղթամար կղզու անվան ծագման մասին է: Ըստ թուրքական վարկածի՝ կղզին անվանակոչվել է վրաց Թամար թագուհու պատվին, իսկ այնտեղ գտնվող եկեղեցին նրա պատվին է կառուցվել:
«Հայերից մնացած հետքերը վերացնելու, ձուլումն ավելի խորացնելու նպատակով պատմություններ են հորինվել: Մենք էլ խաբվել ենք այդ պատմություններին, տարիներ շարունակ տարածել դրանք», – գրում է Շահինը:
Չբացառելով Թուրքիայի կողմից ամեն առիթով մեջբերվող այն պաշտոնական վարկածը, թե հայերը դավաճանել էին ու միավորվել թշնամու հետ, այդ պատճառով էլ տեղահանվել են` լրագրողը այն համոզմունքն է հայտնում, որ նման դեպքում պետությունը պետք է պատժեր կոնկրետ դավաճաններին, ոչ թե սրի մատներ անմեղ երեխաներին, կանանց, ծերերին:
Հոդվածագիրն իր խոսքն ավարտում է հետևյալ տողերով. «Այսօր մեր պարտքն է ուսումնասիրել իրականությունը, ականջ դնելով մեր խղճի ձայնին՝ բարձրաձայնել ճշմարտությունը, փաստերը: Ներեցեք մեզ… Մեր պապերը չկարողացան պաշտպանել ձեր պապերին: Ներողություն ենք խնդրում»:

Турецкий журналист: «Даже если простят армяне – Бог не простит»
Между тем, с точки зрения совести считающего себя человеком это читается как годовщина насилия, истребления, депортации армян», – пишет, как сообщает ermenihaber.am в блоге сайта журналист турецкого журнала «Radikal» Рэдван Шаин.
В своей статье, озаглавленной «Даже если простят армяне – Бог не простит», автор затрагивает инициативу празднования в Турции «97-летия освобождения Вана».
«97 лет лет назад были именно те годы, когда убийце семи армян обещали рай. В 1918 году армяне Вана были сосланы, остальных же строем зверски расстреляли, обсуждая, можно ли одной пулей убить сразу несколько человек. �?х подвергли невероятным истязаниям».
Рэдван Шаин приводит строки из турецкого стихотворения, где говорится: «Я из Вана, я известен, меч мой окровавлен».
«Я из Вана, убил много армян, меч мой окровавлен, этим я и знаменит», – комментирует автор.
Журналист «Radikal»-а затрагивает также легенды, сочиненные в Турции о Ване, цель которых – предание забвению армянского происхождения Вана и создания новой истории. Одна из этих легенд – о происхождении названия Ванского острова Ахтамар. По турецкой версии, остров был назван в честь грузинской царицы Тамары, и находящаяся там церковь построена в ее честь.
«С целью устранить следы, оставшиеся от армян, еще большего углубления ассимиляции сочинялись истории. �? мы обманулись этими историями и долгие годы распространяли их», – пишет Шаин.
Не исключая официальную версию, при каждом удобном случае цитируемую Турцией, о том, что армяне предали и объединились с врагом, именно поэтому и были депортированы, журналист выражает уверенность, что в этом случае государство должно было наказать конкретных предателей, а не предать мечу детей, женщин, стариков.
Свою речь автор завершает следующими строками: «Сегодня наш долг изучить реальность, прислушаться к голосу нашей совести, озвучить истину, факты. Простите нас… Наши деды не смогли защитить ваших дедов. Просим прощения».