Հեռակոնֆերանս Գելենջիկի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Ապրլի 1-ին տեղի ունեցավ հեռակոնֆերանս Գելենջիկի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որին մասնակցում էին Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներ և աշխատակիցներ:
Գելենջիկի հայ համայնքից հեռակոնֆերանսին մասնակցում էին Ռուսաստանի հայերի միության Գելենջիկի բաժանմունքի նախագահ Սուրեն Վարդանյանը, տեղի բաժանմունքի Հայկական մշակույթի կենտրոնի ղեկավար Գայանե Առաքելյանը, ներկայացուցիչներ Տուապսեից և Նովոռոսիյսկից:
Ողջունելով տեսակոնֆերանսի մասնակիցներին՝ Ֆիրդուս Զաքարյանը շնորհավորեց Մշակութային կենտրոնի հիմնադրման միամյակի կապակցությամբ՝ ընգծելով մշակույթի կարևորությունը ինքնության պահպանման հարցում: Ֆ.Զաքարյանը հորդորեց նաև առավել ակտիվ մասնակցություն ունենալ Սփյուռքի նախարարության ծրագրերին:
Հայկական մշակույթի կենտրոնի ղեկավար Գայանե Առաքելյանը նշեց, որ կենտրոնը անում է հնարավոր ամեն ինչ հայապահպանությունը և ազգային ինքնագիտակցությունը բարձր պահելու համար: Նա նաև ցանկություն հայտնեց, որ նման հեռակոնֆերանսները առավել հաճախ լինեն:

Видеоконференция с участием представителей армянской общины Геленджика
Первого апреля состоялась видеоконференция с участием представителей армянской общины Геленджика, в которой участвовали руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА Фирдус Закарян, руководители и сотрудники соответствующих подразделений Министерства.
От армянской общины Геленджика в видеоконференции участвовали председатель Геленджикского отделения Союза армян России Сурен Варданян, руководитель армянского культурного центра местного отделения Гаяне Аракелян, представители из Туапсе и Новороссийска.
Приветствовав участников видеоконференции, Фирдус Закарян поздравил в связи с первой годовщиной основания культурного центра, подчеркнув важность культуры в вопросе сохранения идентичности. Он призвал также активно участвовать в программах Министерства Диаспоры.
Руководитель армянского культурного центра Гаяне Аракелян отметила, что центр делает все возможное, для сохранения армянства и обеспечения высокого уровня национального самосознания. Она также изъявила пожелание, чтобы подобные видеоконференции организовывались чаще.