«ՀԲԸՄ-88». Սփյուռքահայ մասնակիցները հանդիպել են Արցախի ԱԺ նախագահին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մարտի 29-ին ընդունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության «ՀԲԸՄ-88» համաժողովի շրջանակներում Արցախ այցելած մի խումբ մասնակիցների, ովքեր ներկայացնում էին ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Արգենտինայի, Մեքսիկայի, Ուրուգվայի, Բուլղարիայի, Ուկրաինայի, Իրաքի, Սիրիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Ավստրալիայի հայ համայնքները։
ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամլո ծառայությունից հայտնում են, որ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության հայրենանվեր գործունեությունը Սփյուռքում, ՀՀ-ում, ԼՂՀ-ում և կարևորել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ «ՀԲԸՄ-զրուցներ» խորագիրը կրող համահայկական համաժողովն Երևանում անցկացնելու ու ծրագրում Արցախն ընդգրկելու հերթական նախաձեռնությունը:
Ազգային ժողովի նախագահը ներկայացրել է Արցախի հանրային-քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական զարգացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերի, առաջնագծում տիրող իրավիճակի և ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացի հետ կապված հարցերի լայն շրջանակ:
Անկաշկանդ զրույցի ընթացքում սփյուռքի հայրենակիցները հետաքրքրվել են Արցախի կրթական համակարգին, մասնագետների ապահովվածության երկրի կենսագործունեության այլ ոլորտներին առնչվող խնդիրներով:

«ВАБС-88»: Участники из армянской Диаспоры встретились с председателем НА Арцаха
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян 29 марта принял группу участников форума «ВАБС-88» Всеобщего армянского благотворительного союза, посетивших Арцах, которые представляют армянские общины США, Канады, Аргентины, Мексики, Уругвая, Болгарии, Украины, �?рака, Сирии, Великобритании и Австралии.
�?з пресс-службы Национального Собрания НКР сообщают, что глава парламента высоко оценил патриотическую деятельность ВАБС в Диаспоре, РА и НКР и отметил важность очередной инициативы проведения в канун 100-летия Геноцида армян в Ереване общеармянского форума под девизом «ВАБС-беседы» и включения в программу Арцаха.
Председатель НС представил широкий круг вопросов, касающихся программ, осуществляемых по общественно-политическому и социально-экономическому развитию Арцаха, ситуации на передовой, а также процесса международного признания НКР.
В ходе непринужденной беседы наши соотечественники из Диаспоры интересовались вопросами, касающимися образовательной системы Арцаха, обеспеченности специалистами и другими сферами жизнедеятельности страны.