Մեկ օրում՝ երկու քաղաք. Ո՞վ է հաջորդը
Մարտի 26-ին իսպանական երկու քաղաք՝ Պինտոն (Pinto, Madrid) և Չիրիվեյան (Xirivella, Valencia) ճանաչեցին Հայոց ցեղասպանությունը: Նույն ժամին, երբ Պինտոյում (Մադրիդ) քաղաքային խորհուրդը միաձայն ճանաչում և դատապարտում էր Ցեղասպանությունը՝ հորդորելով ժողովրդավար երկրների կառավարություններին հետևելու իր քայլին, Իսպանիայի մեկ այլ քաղաքում՝ Չիրիվեյայում (Վալենսիա), քաղաքային խորհուրդը կազմող բոլոր չորս կուսակցությունները՝ Ժողովրդական կուսակցությունը (PP), Սոցիալիստական կուսակցությունը (PSOE), Կոմպրոմիսը (Comrpomis) և Ձախ Միությունը (Izquierda Unida) նույնպես միաձայն հետևեցին Պինտոյի և նրանից առաջ արդեն Ցեղասպանությունը դատապարտած մյուս քաղաքների (Միսլատա, Սանտա Կոլոմա, Բուրխասոտ և Բետերա) օրինակին: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Իսպանիայի (Վալենսիա) Արարատ Հայկական Միությունը:
Չիրիվեյայի քաղաքային նիստին ներկա էին նաև Արարատ Հայկական Միության ներկայացուցիչները՝ նախագահ Արարատ Ղուկասյանը, փոխնախագահ Ջիվան Միրզոյանը, ատենադպիր Նարինե Նավասարդյանը և լուսանկարիչ Անդրանիկ Մանուկյանը: Բանաձևը ներկայացրեց Ձախ Միության խոսնակ Ժոան Անտոնի Պերեսը (Joan Antoni Perez)՝ իր խոսքում նշելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը միջազգայնորեն պետք է ստանա իր պատշաճ պատասխանը և որ «բոլոր ժողովրդավարական երկրները պետք է ճանաչեն այն և ստիպեն Թուրքիային ներողություն խնդրել ու հատուցել այդ սարսափելի հանցանքի վնասները»:
Խոսք առավ նաև Կոմպրոմիսի խոսնակ Ռիկարդ Բարբերան (Ricard Barbera), ով նշեց, որ աշխարհով մեկ սփռված հայությունը միջազգային հանրությանը տվել է այնպիսի հանրաճանաչ անհատականություններ, ինչպիսիք են Շառլ Ազնավուրը, Անդրե Աղասին և իսպանաբնակ ջութակահար Արա Մալիկյանը: «Մենք մշտապես հայ ժողովրդի կողքին ենք»,- եզրափակեց իր խոսքը Բարբերան:
Ցեղասպանությունը դատապարտող ելույթներով հանդես եկան նաև ժողովրդականների և սոցիալիստների խոսնակները, ինչպես նաև քաղաքապետ Էնռիկե Օրտին:
Բանաձևը միաձայն ընդունելուց հետո, Արարատ Ղուկասյանն իսպանահայության և աշխարհասփյուռ հայության անունից շնորհակալություն հայտնեց ինչպես Չիրիվեյայի, այնպես էլ Պինտոյի քաղաքապետարաններին՝ «Արդարության կողքին կանգնելու և հայության գլխավոր պահանջը պաշտպանելու համար»: Ղուկասյանը նաև հրավիրեց ներկաներին ապրիլի 16-ին Միսլատայում կայանալիք Վարուժան Ոսկանյանի հեղինակած «Շշուկների մատյան» աշխատության շնորհանդեսին, ինչպես նաև խորհուրդ տվեց այցելելու Հայաստան և ապրիլի 24-ին ներկա լինելու Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին:

On March 26, two cities of Spain (Pinto, Madrid) and (Xirivella, Valencia) recognized the Armenian Genocide at once. At the same hour, while the city council of Pinto (Madrid) was unanimously recognizing and condemning the Armenian Genocide and calling on the governments of democratic countries to follow its example, all four political parties forming the city council of Xirivella (Valencia), including the People’s Party (PP), the Socialist Party (PSOE), the Compromis and Lefts Union (Izquierda Unida) also followed the example of Pinto and the other cities that have already recognized the Armenian Genocide, including Mislata, Santa Coloma, Burjassot and Bétera, as Ararat Armenian Association of Valencia reports to Hayern Aysor.
Among others attending the session of Xirivella City Council were members of Ararat Armenian Association, including President Ararat Ghukasyan, Vice-President Jivan Mirzoyan, secretary Narine Navasardyan and photographer Andranik Manukyan. The resolution was submitted by speaker of the Lefts Union Joan Antoni Perez, who mentioned that the international community must give a proper response to the Armenian Genocide and that “all democratic countries must recognize it and force Turkey to apologize and repair the damages caused by that horrible crime”.
Speaker of Compromis Party Ricard Barbera also gave a speech in which he mentioned that the Armenians dispersed across the globe are known to the world by famous individuals such as Charles Aznavour, Andre Aghassi and Spain-based violinist Ara Malikyan. “We always stand by the Armenians’ side,” Barbera concluded.
The speakers of the People’s Party and the Socialist Party, as well as Mayor Enrique Orti also gave speeches condemning the Armenian Genocide.
After the resolution was unanimously passed, Ararat Ghukasyan, on behalf of the Armenians of Spain and all Armenians around the world, expressed gratitude to the city councils of Xirivella and Pinto “for standing for justice and defending the Armenians’ major claim”. Ghukasyan also invited the gathered to the presentation of Varujan Vosganian’s novel “Book of Whispers” to be held in Mislata (16 April) and advised them to visit Armenia and attend the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.