Լիբանանի «Notre Dame» համալսարանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում է կայացել
Մարտի 20-ին Լիբանանի «Notre Dame» համալսարանի ղեկավարության և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի համատեղ ջանքերով ու Լիբանանում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ կայացավ համաժողով` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Համաժողովին, որն ուղիղ եթերով հեռարձակվում էր լիբանանյան «OTV» հեռուստաալիքով, ներկա էին նախարարներ, խորհրդարանի պատգամավորներ, կրոնական առաջնորդներ, քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարներ, դիվանագետներ, մտավորականներ, լրագրողներ, ուսանողներ:
Ներկաներին ուղղված իր ողջույնի խոսքում համալսարանի դոկտոր Նատա Սաատ Սապերը նշեց, որ այս տարի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է, ու չնայած պատմական անժխտելի փաստերին ու վկայություններին` Թուրքիան շարունակում է ուրանալ:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի ատենապետ Սեդա Խտըշյանը հակիրճ ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության պատմությունը: Նա ընդգծեց, որ այս հանդիսությունը միայն նահատակների հիշատակի համար չէ, այլ հաղթանակի տոնախմբություն է, մեր ազգի ուժի ու ապրելու կամքի արտահայտություն: Բանախոսը, եզրափակելով իր խոսքը, նշեց, որ հայ ժողովուրդը պետք է շարունակի վերականգնել արդարությունն ու ճշմարտությունը` ստեղծագործելով և փոխանցելով իր հարուստ պատմությունն աշխարհին:
Համալսարանի փոխնախագահ Սուհել Մաթարն անդրադարձավ հայ ժողովրդի պատմությանն ու Հայոց ցեղասպանությանը` խոսելով Օսմանյան կայսրությունում իրականացված ջարդերի մասին և հիշատակելով երիտթուրքերի, ապա Աթաթուրքի վարած քաղաքականությունը: Դոկտոր Մաթարն իր ելույթը եզրափակեց հետևյալ խոսքերով. «100-րդ տարելիցը թող նոր դուռ բացի հայ ազգի համար՝ դեպի խաղաղություն և արդարություն»:
Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանն իր խոսքում անդրադարձավ հայ ժողովրդի հարուստ մշակույթին ու պատմությանը, մի ժողովրդի, որը կրելով բազմաթիվ զրկանքներ և կորուստներ` միշտ պայքարել է հանուն լեզվի, կրոնի և արժեքների պահպանման: Դեսպանը ներկայացրեց մանրամասներ մեծ պատմական արժեք ներկայացնող հայկական խաչքարերի պատմության, ինչպես նաև հայ ժողովրդի պատմամշակութային արժեքների հանդեպ Օսմանյան կայսրությունում և Ադրբեջանի տարածքում իրականացված մշակութային ցեղասպանության փաստերի վերաբերյալ: Նա կարևորեց Համահայկական հռչակագրի ընդունումը, ինչը հայ ժողովրդի միասնության և համախմբվածության արդյունք է: Դեսպանն ընդգծեց, որ հայ ժողովուրդը, անցնելով վերածնվելու և ազատագրվելու հերոսական ու փառահեղ ուղին, նշում է կյանքի հաղթանակը մահվան հանդեպ: Եզրափակելով իր խոսքը` դեսպանը շեշտեց, որ հայ ժողովուրդը շարունակելու է պայքարը պատմական արդարության վերականգման, համաշխարհային ճանաչման, դատապարտման և Ցեղասպանության բոլոր հետևանքների վերացման ուղղությամբ:
Պաշտոնական ելույթներից հետո միջոցառման մասնակիցները համալսարանի բակում ներկա գտնվեցին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված խաչքարի տեղադրման արարողությանը:
Բարերար, խաչքարի տեղադրման նախաձեռնող Սարգիս Բուդաքյանը, շեշտեց, որ հայրենիքի նկատմամբ սերն ու հավատարմությունն է, որ համախմբել է ձեռնարկի բոլոր մասնակիցներին: Նա նշեց, որ խաչքարը երախտագիտության հավաստիք է հայերի կողմից Լիբանանի ժողովուրդի նկատմամբ, որը գրկաբաց ընդունեց և ձեռք մեկնեց գաղթական հայորդիներին:

Мероприятия в Ливане, посвященные 100-летию Геноцида армян
20-го марта совместными усилиями руководства ливанского университета «Notre Dame» и Центрального органа Ливана по 100-летию Геноцида армян, а также при поддержке посольства Республики Армения в Ливане состоялась конференция, посвященная 100-летию Геноцида армян.
На конференции, транслируемой в прямом эфире по ливанскому телеканалу «OTV», присутствовали министры, депутаты парламента, религиозные лидеры, лидеры политических партий, дипломаты, представители интеллигенции, журналисты и студенты.
С приветственной речью к присутствующим обратился доктор университета Ната Саат Сапер, отметив, что в этом году отмечается 100-летие Геноцида армян, и, несмотря на неопровержимые исторические факты и свидетельства, Турция продолжает отрицать Геноцид.
Руководитель Центрального органа Ливана по 100-летию Геноцида армян Седа Хтшян вкратце представила историю Геноцида армян. Она подчеркнула, что это мероприятие посвящено не только памяти жертв, но является торжеством победы, проявлением силы и стремления к жизни нашего народа. Докладчик заключила, что армянский народ должен продолжить восстанавливать справедливость и истину, творя и передавая миру свою богатую историю.
Вице-президент университета Сухейль Матар коснулся истории армянского народа и Геноцида армян, рассказав об осуществленной в Османской империи резне, политике младотурков, Ататюрке. Доктор Матар завершил свою речь со словами: «Пусть 100-летие откроет окно для армянского народа в мир и справедливость».
Посол Республики Армения в Ливане Ашот Кочарян в своей речи коснулся богатой культуры и истории армянского народа – народа, который, пережив многочисленные мучения и потери, всегда боролся за сохранение языка, религии и ценностей. Посол подробно представил историю представляющих большое историческое значение армянских хачкаров, а также факты культурного геноцида, осуществленного в Османской империи и на территории Азербайджана. Он отметил важность принятия Всеармянской декларации – результата единства и сплоченности армянского народа. Посол подчеркнул, что армянский народ, пройдя героический и величественный путь возрождения и освобождения, отмечает победу жизни над смертью. Завершив свою речь, посол подчеркнул, что армянский народ продолжит борьбу за восстановление исторической справедливости, международное признание, осуждение и устранение всех последствий Геноцида.
После официального выступления участники мероприятия во дворе университета присутствовали на церемонии установления хачкара, посвященного 100-летию Геноцида армян.
Благотворитель, инициатор установления хачкара Саркис Будакян подчеркнул, что всех участников инициативы сплотили любовь и преданность Родине. Он отметил, что хачкар является проявлением благодарности армян народу Ливана, с распростертыми объятиями принявшего и протянувшего руку армянским беженцам.