ԵՄ անդամ դառնալու համար Թուրքիան պետք է ընդունի Ցեղասպանությունը. Ջեֆրի Ռոբերտսոն
Լոնդոնի իրավաբանական պալատի փաստաբան, ՄԻԵԴ-ում թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքի գործով Հայաստանը ներկայացնող թիմի անդամ Ջեֆրի Ռոբերտսոնը Նյու Յորքում եղել է Charlie Rose Show-ի հյուրը` խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդման առաջին հատվածում հաղորդավարի խնդրանքով Ռոբերտսոնը նախ անդրադարձ է նրան, թե ինչու 1915 թվականին դեպքերը պետք է կոչել «ցեղասպանություն»:
Իրավաբանը ներկայացրել է, թե ինչպես հարյուր տարի առաջ ապրիլի 24-ին Կոստանդնուպոլսում հայ մտավորականներին հավաքեցին և սպանեցին: «Սա միայն սկիզբն էր Ցեղասպանության, որը սպանեց հայ ազգի կեսին: Թուրքիան այժմ ասում է, թե իրենք սպանել են միայն 800 հազար հայերի, բայց իրականում ավելի քան մեկ միլիոն հայ սպանվեց:
Տղամարդիկ մեծամասամբ սպանվեցին, իսկ կանայք, երեխաներն ու տարեցները տարվեցին անապատ` քայելելու շուրջ 500 մղոն տարածություն, որտեղ նրանք մահացան տարբեր հարձակումներից, բռնաբարություններից: Իսկ հայերին պատկանող գույքը բռնագրավվեց:Սա Ցեղասպանություն էր այն ձևակերպմամբ, որը մենք այժմ գիտենք»,- նշել է Ռոբերտսոնը:
Նա պատմել է, որ «ցեղասպանություն» եզրույթի հեղինակը ծագումով հրեա լեհ իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինն է, ով այդ ժամանակ մեծապես ազդված էր հայերի հետ կատարվածից: Իրավաբանը ներկայացրել է նաև «Նեմեսիս»-ի կողմից թուրք ոճրագործ Թալեաթի սպանությանը, ում նա անվանում է թուրքերի Հիտլեր, ինչպես նաև դրան հաջորդած դատավարությանը, որի արդյունքում Սողոմոն Թեհլերյանն ազատ արձակվեց:
Պատասխանելով հաղորդավարի այն հարցին, թե ինչու է Թուրքիան այդքան վախեցած Ցեղասպանությունից, Ռոբերտսոնը նշել է. «Պատճառն այն է, որ այժմ կա միջազգային օրենք, կա փոխհատուցման հարց: Թուրքիան պնդում է, որ հայերին արտաքսելը ռազմական անհրաժեշտություն է եղել: Բայց երեխաների, կանանց և տարեցների արտաքսումն անապատներ, որտեղ նրանք մահացան, որևէ կերպ ռազմական անհրաժեշտություն չի կարող համարվել»: Նա հիշեցրել է, որ բացի սպանություններից, պետական իշխանությունները վարել են թուրքականացման քարոզչություն, ինչի հետևանքով շատ հայեր ստիպված են եղել փոխել իրենց քրիստոնեական անունները` դարձնելով դրանք մուսուլմանական:
Անդրադառանալով փոխհատուցման խնդրին` Ռոբերտսոնը հիշեցրել է տարիներ առաջ ՄԻԵԴ կայացրած որոշումը, որով Թուրքիան պատրավորվել էր փոխհատուցում վճարել հույն կիպրացիներին, ովքեր ստիպված հեռացել էին թուրքերի կողմից օկուպացրած Հյուսիսային Կիպրոսից:
«Ես ավստրալացի եմ, և մենք մասնակցել են Անզակի ճակատամարտին Գալիպոլիում, որտեղ իմ մեծ հորեղբայրը սպանվել է թուրք դիպուկահարի կողմից: Այդուհանդերձ, ես շատ չեմ հիշում նրան, քանի որ նա կամավոր կերպով էր գնացել կռվելու, իսկ թուրք դիպուկահարը պաշտպանում էր իր դիրքերը: Սակայն դա խիստ տարբեր է միջազգային հանցագործություն լինելուց: Այն, ինչ այդ տարիներին կատարվեց հայերի հետ, նախկին ձևակերպմամբ մարդկության դեմ գործված հանցագործություն էր, իսկ ներկայիս ձևակերպմամբ` Ցեղասպանություն»,- նշել է Ռոբերտսոնը: Նա փաստել է, որ ներկայում Թուրքիայում կա երկու հազար եկեղեցի, որոնք սեփականացվել են թուրքերի կողմից, և որոնք ունեն վերականգնման կարիք:
Հիշեցնելով Օբամայի խոստումը` ճանաչելու Ցեղասպանությունը նախագահ ընտրվելու պարագայում, Ռոբերտսոնը հավելել է, որ Երկրորդ համաշխարհայինի ժամանակ հրեաների հետ տեղի ունեցավ այն ամենը, ինչ օսմանցիները կատարեցին հայերի հետ:
Անդրադառնալով ՄԻԵԴ-ի դատավարությանը` նա նշել է, որ իրենք գործ ունեն «խենթ ազգայնական թուրքի հետ, ով միշտ սիրում էր մարտահրավերներ նետել ցեղասպանության ժխտումը քրեականցնող օրինագծերի դեմ` պնդելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը սուտ է»: «Դատարանում մենք որպես հիմք բերեցինք այն, որ պետք է դատապարտել ցեղասպանության ժխտումը, երբ այն նպատակ ունի իսկական ցավ պատճառելու, փոքրամասնության համայնքին վիրավորելու»,- ասել է Ռոբերտսոնը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ Թուրքիայի անդամակցությունը ԵՄ-ին պետք է կախված լինի մի շարք գործոններից: «Էրդողանը պետք է առնվազն ճանաչի, որ դա հանցագործություն էր մարդկության դեմ, հետ վերադարձնի եկեղեցիները և թույլ տա օգտագործել դրանք, և միգուցե որևէ խորհրդանշական քայլ կատարի: Օրինակ, ես առաջարկում եմ Արարատ լեռը, որը ամենամիստիկ սարն է, որի վրա կանգ է առել Նոյի տապանը: Դա հրաշալի հաշտության քայլ կլինի»,- ընդգծել է իրավաբանը:
Խոսելով փոխհատուցման հարցի մասին` Ռոբերտսոնը համոզմունք է հայտնել, որ պետք է լինի  փոխահտուցում այն մարդկանց համար, ովքեր կարող են դա ապացուցել, ինչպիսի նախադեպեր արդեն սկսել են ի հայտ գալ:
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ պետք է փոխվի թուրքական դասագրքերի բովանդակությունը, մասնավորապես պետք է դադարեցվեն այն նախաձեռնությունները, որոնց ժամանակ երեխաներին պարգևատրում են այնպիսի աշխատանքներ գրելու համար, որտեղ վերջիններս բացատրում են, որ կատարվածը Ցեղասպանություն չի եղել:

Чтобы стать членом ЕС Турции придется признать Геноцид: Джеффри Робертсон
Адвокат лондонской палаты, член команды, представляющей Армению во время суда в ЕСПЧ по делу Перинчека Джеффри Робертсон был гостем Charlie Rose Show в НьюЙорке, где говорил о Геноциде армян. Как передает «Арменпресс», в первой половине передачи он, по проьбе ведущего, представил суть вопроса – почему события 1915 года следует называть геноцидом.
Он начал с того, как 100 лет назад, 24-го апреля собрали всех представителей армянской интеллигенции и убили их. «Это было началом Геноцида, который унес жизни половины армянского народа. Турция говорит, что убила всего 800 тысяч армян, на самом деле, их было много больше миллиона. Мужчины, в основном, были уничтожены, женщин, стариков и детей погнали в пустыню, чтобы они прошли пешком более 500 миль, где они умирали от нападений, изнасилований. �?мущество армян было конфисковано.
Это и есть Геноцид – как мы его определяем сегодня», сказал Джеффри Робертсон. Он рассказал о термине геноцид, автором которого является еврей Рафаэль Лемкин, который был потрясен трагедией армян. Джеффри Робертсон рассказал об операции Немесис, в которой были казнены авторы Геноцида и Талеатпаша, которого он назвал турецким Гитлером, а также о судебном процессе, в котором оправдали Согомона Тейлеряна. На вопрос о том, почему Турция так боится признания Геноцида, Джеффри Робертсон указал на международные законы о возмещении.
Он напомнил также, что, кроме уничтожения армян, власти вели политику отуречивания, вследствие чего армяне были вынуждены изменить свои христианские имена на мусульманские. По вопросу о компенсациях Джеффри Робертсон напомнил о решении ЕСПЧ возместить убытки греческим киприотам, которые вынужденно покинули свои дома после турецкой оккупации части острова. «Я австралиец, мы участвовали в битве при Галлиполи, моего дядю подстрелил турецкий снайпер. Я его не особенно вспоминаю, так как он пошел воевать добровольцем, а турецкий снайпер защищал свои позиции. Это в значительной степени отличается от того, чтобы стать международным преступником. То, что произошло с армянами, раньше называлось преступлением против человечества, сейчас – Геноцидом», сказал Робертсон.
Он подтвердил, что в Турции есть около 2000 церквей, присвоенных турками, которые нуждаются в реставрации. Напомнив обещание Обамы признать Геноцид после избрания, Робертсон уточнил, что с армянами произошло все то, что случилось позже с евреями. По вопросу суда в ЕСПЧ Робертсон сказал, что они имели дело с «безумным турецким националистом, который кидает вызов законам об осуждении непризнания Геноцида, урверждая, что Геноцид – выдумка». «Наш довод в суде был, что непризнание Геноцида ущемляет нацменьшинства, причиняя им боль и оскорбляя их», сказал Робертсон. Он выразил мнение, что вступление Турции в ЕС связано с рядом факторов. «Эрдоган, как минимум, должен сознаться, что эт было преступление против человечества, вернуть церкви и разрешить использовать их по культовому назначению; может, он должен сделать какойнибудь символический жест. Например, я предлагаю гору Арарат – самую мистическую гору, на которой останавливался Ноев ковчег. Это будет великолепный шаг к примирению», сказал он. Говоря о компенсациях, он сказал, что их надо делать в отношении тех, кто сможет доказать свои права. Он выразил мнение, что должны измениться турецкие учебники: сейчас особо награждаются ученики, которые доказывают, что Геноцида не было.