Պահարանում պահված դին. թուրքական Zaman-ի հոդվածը՝ Ցեղասպանության ճանաչման անխուսափելիության մասին
Թուրքական Zaman պարբերականում հրապարակված հոդվածում Ջուսթ Լեգենդինջքը խոսել է մոտեցող Ապրիլի 24-ի, Թուրքիայի կառավարության անամոթ քայլի, Ցեղասպանության մասին հրապարակումների, այդ թվում՝ «Քարնեգի» հիմնադրամի ավագ փորձագետ Թոմաս դե Վաալի գրքի մասին:
Հոդվածը artsakhpress.am-ը ներկայացնում է մասնակի կրճատումներով. «Ապրիլի 24-ն արդեն երևում է հորիզոնում, և փախուստի տեղ չի մնացել: Այդ օրն աշխարհի չորս կողմերում մարդիկ Հայոց ցեղասպանությունն են հիշատակելու:
Թուրքական կառավարությունն ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից այլ կողմ շեղելու նպատակով Չանաքքալեի պատերազմի 100-ամյակն անամոթաբար նույն օրը նշելու քայլ ձեռնարկեց: Այդ ջանքերը, սակայն, արդյունավետ չեն լինելու, և Թուրքիան զուր վարկաբեկվելու է:
Ապրիլի 24-ը մոտենում է, և 1915-ին Օսմանյան կայսրության ժամանակ հայերի հետ պատահածի մասին շատ բաներ են ասվելու ու գրվելու:
«Քարնեգի» հիմնադրամում աշխատող գրող և լրագրող Թոմաս դե Վաալը 1915-ից հետո տեղի ունեցածների մասին պատմել է «Մեծ աղետ. Հայերն ու թուրքերը՝ Ցեղասպանության ստվերում» գրքում:
Դե Վաալը Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի հարցերով մասնագետ է և 1915-1916 թվականների մասին այլ պատմություն գրել չի ցանկանում:
Գիրքն այդ տարիներին տեղի ունեցած տեղահանության և կոտորածների վերաբերյալ արդար և հավասարակշռված քննարկում է սկսում:
Դրան զուգահեռ Դե Վաալն իր տեսակետն է արտահայտում գրքի սկզբում՝ օգտագործելով «ցեղասպանություն» եզրույթը:
Դե Վաալը նշում է, որ միայն 1965-ից հետո են հայերը Ցեղասպանությունը ճանաչելու պահանջ ներկայացրել, և դա Խորհրդային Հայաստանից դուրս ապրողների համար ինքնության հարց է դարձել:
Նա լավատեսորեն կարծում է, որ թուրք հասարակությունն ի վերջո հասկանալու է, թե Օսմանյան կայսրության գոյության վերջում մոտ 2 մլն հայերն ինչպես են «անհետացել»:

Body kept in the closet: Turkish Zaman’s article on the inevitability of Armenian Genocide recognition
In an article published in Turkey’s Zaman, Just Legendinjk talks about the 24th of April, the Turkish government’s disgraceful act and books devoted to the Armenian Genocide, including the book by senior expert of the Carnegie Corporation Thomas de Waal.
Artsakhpress.am presents the article with some reductions.
“April 24th can already be seen on the horizon, and there is no place left to run. On that day, people around the world will commemorate the Armenian Genocide.
To distract attention from the Centennial of the Armenian Genocide, the Turkish government took a disgraceful step to celebrate the 100th anniversary of the Battle of Gallipoli on that day. However, those efforts were in vain, and Turkey will be discredited.
April 24th is just around the corner, and a lot will be said and written about what happened to the Armenians in the Ottoman Empire.
Thomas de Waal, writer and journalist for Carnegie Corporation, has written about what happened after 1915 in his book “Great Catastrophe: Armenians and Turks in the Shadows of Genocide”.
De Waal is an expert in issues on Armenia, Azerbaijan and Georgia and doesn’t want to write any other book about the years 1915 and 1916.
His book starts a just and balanced discussion on the massacres and deportations that took place during those years.
Alongside that, de Waal expresses his view in the beginning by using the term “genocide”.
De Waal mentions that only after 1965 did the Armenians present the demand for recognition of the Armenian Genocide, and that went on to become an issue of identity for Armenians living outside of Soviet Armenia.
He is optimistic and believes that the Turkish society will eventually understand how nearly 2 million Armenians “disappeared” in the twilight of the Ottoman Empire.
De Waal goes on to cite the words of Chengiz Aktar, who said, ��?It’s very hard to keep a body in the closet’.