Ստամբուլի «Բիլգի» համալսարանում տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կոնֆերանս
Աշխարհի տարբեր երկրների գիտնականները հանդիպելու են Ստամբուլի «Բիլգի» համալսարանում «Հայոց ցեղասպանությունը. հայեցակարգեր եւ համեմատական հեռանկարները» (The Armenian Genocide: Concepts and Comparative Perspectives) խորագրով կոնֆերանսին:
«Armenian Project 2015» նախագծի կայքի փոխանցմամբ՝ կոնֆերանսը տեղի կունենա ապրիլի 26-ին. այն կկազմակերպեն Բիլգի համալսարանը և լոսանջելեսյան Կալիֆորնիայի համալսարանը:
Կոնֆերանսը մեկ շաբաթ տեւողությամբ, Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված միջոցառումների մի մասն է, որոնք կազմակերպում են Ստամբուլի «Բիլգի» համալսարանը, Թուրքիայի պատմության հիմնադրամը, Լոս Անջելեսում գտնվող Կալիֆորնիայի համալսարանի Ժամանակակից հայ պատմության ամբիոնը:
«Սա շատ լավ հնարավորություն է ողջ աշխարհի գիտնականների համար` բարձրաձայնելու Հայոց ցեղսապանությանը վերաբերող փաստերն ու պատմությունը», – ասել է «Բիլգի» համալսարանի պատմության ամբիոնի ղեկավար Բյուլենթ Բիլմեզը:
Կոնֆերանսի մասնակիցների թվում են լինելու Նորման Նայմարքը, Ջեյ Ուինթերը, Դիրք Մոզեսը, Մյուջ Գոչեկը, Քեթի Կարմայքլը, Կեյթ Ուաթենփոն և այլոք:

В стамбульском университете «Билги» состоится конференция на тему Геноцида армян
Ученые разных стран встретятся в стамбульском университете «Билги» на конференции «Геноцид армян: концепции и сопоставимые перспективы».
Как передает сайт проекта  «Armenian Project 2015», конференция состоится 26 апреля, ее организует университет «Билги» и Калифорнийский университет Лос Анджелеса.
Конференция продолжительностью в одну неделю – часть посвященных Геноциду армян мероприятий, которые организует стамбульский университет «Билги», �?сторический фонд Турции, кафедра  современной армянской истории Калифолрнийского университета, находящегося в Лос Анджелесе.
«Это очень хорошая возможность для ученых всего мира, чтобы озвучить факты и историю относительно Геноцида армян», – сказал руководитель кафедры истории университета «Билги» Бюлент Билмез.
В числе участников конференции будут Норман Наймарк, Джейц Уинтер, Дирк Мозес, Мюч Гочек, Кети Кармайкл, Кейт Уатенпо и другие.