Լիբանանցի պատգամավորը վարչապետից պահանջում է ապրիլի 24-ը հռչակել Սգո օր
Լիբանանի խորհրդարանի անդամ Նեբիլ Նիքոլան պաշտոնական նամակ է հղել Լիբանանի վարչապետ Թամամ Սալամին՝ պահանջելով ապրիլի 24-ը հռչակել Սգո օր: «Հայերն այսօրի» փախնցմամբ այս մասին հայտնում է Aztagarabic կայք-էջը:
Նամակի մեջ մասնավորապես ասվում է. «Պատմությունը կրկնվում է նաև այսօր, երբ արևելքում սպանդի են ենթարկվում փոքրամասնությունները և աքսորվում իրենց հայրենիքից և տնից: Դա կատարվում է այլակերպության մերժումի սկզբունքի հիման վրա, որը նույնությամբ կատարվեց սրանից 100 տարի առաջ, երբ օսմանյան մտայնությունը իր բոլոր հակառակորդներին համարեց թշնամիներ, որոնք պետք է բնաջնջվեին:
100-րդ տարելիցի առիթով հայերը, ասորիները, քալդացիներն ու արամեացիները Լիբանանի մեջ վերհիշում են իրենց տառապանքները: Լիբանանի հանդեպ պատկանելության զգացումներից զատ, նրանք ապրում են հավատարիմ իրենց ակունքներին: Նրանց դեմքերին դրոշմված է Ցեղասպանության վայրագության հանդեպ զայրույթը և նրանք ավելի վճռական են այդ ջարդերի ճանաչման հարցով:
Լիբանանահայերը ապրում են Լիբանանում մյուս փոքրամասնությունների կողքին, նրանք լիբանանցի են՝ հայկական արմատներով, նրանք մեծ դեր են ունեցել Լիբանանի տնտեսական, սոցիալական կյանքում և իրենց չեզոք կեցվածքով ոչ մեկին չեն վշտացրել: Այդ պատճառով իրենց այս շնորհալի կեցվածքի համար հարգվեցին և սիրվեցին բոլորի կողմից: Հայերը բնորոշվեցին ճարտախոսությամբ և անկեղծ վարմունքով: Նրանք հռչակավոր մարդիկ տվեցին Լիբանանին՝ նախարարներ, խորհրդարանի անդամներ, տնտեսագետներ, մշակութային գործիչներ, գործարարներ, բժիշկներ, ճարտարապետներ, արվեստագետներ, երաժիշտներ և լրագրողներ: Նրանք ունեն հայերեն լեզվով իրենց ռադիոկայանները և թերթերը, ինչպես նաև իրենց դպրոցներն ու ճեմարանները»:
Շարունակելով իր խոսքը՝ պատգամավորն ասում է. «Պահանջում ենք մեծ երկրներից, որոնք ժողովրդավարական և մարդու իրավունքների պաշտպան են համարվում, դատապարտել մարդկության հանդեպ կատարված բոլոր կոտորածները, հատկապես անզեն հայ ժողովրդի հանդեպ կատարվածը: Այսօր, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին պահանջում ենք աշխարհի ազատատենչ մարդկանցից, որ ճնշում բանեցնեն Թուրքիայի վրա: Որքան շատանան դատապարտող արարքներն, այնքան կշատանան եվրոպական երկրների ճնշումը այյն երկրի վրա, որը հավակնում է անդամակցել Եվրամիությանը»:
Պարոն Նեբիլն իր նամակում նաև հիշեցնում է, որ. «1997 թվականին Լիբանանի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող որոշում ընդունեց, այդպիսով, Լիբանանը հանդիսացավ առաջին արաբական երկիրը, որը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Լիբանանի խորհրդարանն այս ձևով իր աջակցությունը հայտնեց իր հայ քաղաքացիների պահանջներին, հավատալով, որ այս հարցի միջազգային ճանաչումը կանխարգելիչ դեր կունենա ապագայում նման արաքները բացառելու համար»:
Իսկ նամակի ավարտին լիբանանցի պատգամավորն ասում է. «Ձերդ վսեմություն, պահանջում ենք, որ 2015 թվականի ապրիլի 24-ը, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելից առիթով, հռչակել Սգո օր՝ իրագործելով 1997 թվականի խորհրդարանի որոշումը և հարգելու անմեղ նահատակների հիշատակը»:

Ливанский депутат требует от премьер-министра провозгласить 24 апреля Днем скорби
Член Ливанского парламента Небил Никола обратился с официальным письмом к премьер-министру страны Тамаму Саламу с требованием провозгласить 24 апреля Днем скорби. Как передает «Армяне сегодня», об этом сообщает сайт Aztagarabic.
В письме, в частности, говорится: «�?стория повторяется и сегодня, когда на Востоке истребляются и изгоняются со своей родины и домов меньшинства. Это происходит на основе принципа отрицания инакомыслия, что в точности  происходило и 100 лет назад, когда османское  мышление всех своих противников воспринимало как врагов, подлежащих истреблению.
По случаю 100-летней годовщины армяне, ассирийцы, халдеи и арамейцы в Ливане вспоминают свои муки. Помимо чувства принадлежности к Ливану, они хранят верность и своим истокам. На их лицах запечатлен гнев по отношению к Геноциду и они более решительны в вопросе признания этих истреблений.
Ливанские армяне живут рядом с другими меньшинствами Ливана, они ливанцы с армянскими корнями, сыгравшие большую роль в социально-экономической жизни Ливана и своей нейтральной позицией никого не обижали. �?менно этим они снискали всеобщее уважение и любовь.  Они дали Ливану известных людей – министров, членов парламента, экономистов, деятелей культуры, предпринимателей, врачей, архитекторов, деятелей искусства, музыкантов, журналистов. У них есть свои радиостанции и газеты на армянском языке, а также школы и гимназии».
Далее депутат продолжает: «Требуем от великих держав, которые считаются защитниками демократии и прав человека, осудить все геноциды против человечества, особенно совершенный в отношении безоружного армянского народа. Сегодня, в годовщину 100-летия Геноцида армян, требуем от всего свободолюбивого человечества мира оказать давление на Турцию. Чем больше людей осудят деяние, тем больше станет давление  европейских государств на страну, претендующую на членство в Евросоюзе».
Господин Небил в своем письме напоминает также, что «парламент Ливана в 1997 году принял решение, осуждающее Геноцид армян, тем самым Ливан стал первой арабской страной, признавшей Геноцид армян. Таким образом парламент Ливана выразил свою поддержку требований своих граждан-армян, веря, что международное признание этого вопроса сыграет профилактическую роль  для исключения подобных деяний в будущем».
В заключение же письма ливанский депутат пишет: «Ваше Высочество, требуем, что бы 24 апреля 2015 года, в связи со 100-летием Геноцида армян, было провозглашено  Днем скорби, тем самым было осуществлено решение парламента  1997 года и почтена память невинных жертв».