Հունիսի 17-23-ը Մարսելում կայացավ Ֆրանս-հայկական գերազանցության շաբաթը
Հունիսի 19-ին Ժնևում «Միգրացիայի շուրջ միջազգային երկխոսության (ՄՄԵ)» շրջանակներում Սփյուռքի հարցերով նախարարական համաժողովին մասնակցելուց հետո ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը  մեկնեց Մարսել` մասնակցելու հունիսի  17–ից մեկնարկած «Ֆրանսհայկական գերազանցության շաբաթին»:  «Ֆրանս-հայկական գերազանցության շաբաթը» կազմակերպել են  ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը, «Terre d` Armenie» կազմակերպությունը: Այն անցկացվում էր  Եվրոպայի   մշակութային մայրաքաղաք հռչակված Մարսել քաղաքում: Միջոցառումներն իրականացվում էին Մարսելում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Վարդան Սրմաքեշի մասնակցությամբ  և Մարսելի քաղաքապետարանի հովանավորությամբ: «Ֆրանս-հայկական գերազանցության շաբաթի» անցկացմանն աջակցել են  Ֆրանսիայի տասնյակից ավելի հայկական կազմակերպություններ, ֆրանսիական և հայկական լրատվամիջոցներ:
Հրանուշ Հակոբյանը ներկա գտնվեց նաև Ֆրանսիական երիտասարդների միության /ԺԱՖ-ի/  երգի և պարի խմբերի համերգին: Համերգի  ավարտին տիկին Հակոբյանը հանդես եկավ ելույթով և ընդգծեց հայապահպանության հարցում սփյուռքի մշակութային կենտրոնների գործունեության կարևորությունը: Նախարարը մայրենի լեզվի պահպանման ու տարածման, սփյուռքահայ երիտասարդների հայեցի կրթության ու դաստիարակության գործում ունեցած ավանդի համար  ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մայրենիի դեսպան» մեդալներ շնորհեց Ֆրանսահայ երիտասարդների միության  ուսուցիչներ Էմմա Մարտիրոսյանին, Միքայել Վեմյանին և  Մարիոն Շամասյանին:

“French-Armenian Excellence Week” held in Marseilles on 17-23 June
After participating in the Conference of Ministers of Diaspora held on the sidelines of the International Dialogue over Migration (IDM) in Geneva, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan on 19 June left for Marseilles to participate in the “French-Armenian Excellence Week” that had been launched on 17 June. The “French-Armenian Excellence Week” was organized by the RA Ministry of Diaspora, the RA Embassy in France and Terre d’Armenie organization and was held in Marseilles, which has been declared the culture capital of Europe.
The events were held with the participation of the Consul General of the Republic of Armenia in Marseilles Vardan Srmakesh and under the patronage of the municipality of Marseilles. The “French-Armenian Excellence Week” was supported by more than a dozen French-Armenian organizations, as well as French and Armenian media outlets.
Hranush Hakobyan also attended a concert featuring performances by the Union of French Youth (ZHAF). After the concert, Mrs. Hakobyan gave a speech and underlined the importance of the cultural centers of the Armenian Diaspora for preservation of the Armenian identity. The minister also granted the “Ambassador of the Native Language” Medals to teachers of the French-Armenian Youth Union Emma Martirosyan, Mikayel Vemyan and Marion Shamasyan for their contributions to the preservation and dissemination of the Armenian language and for educating and disciplining Diaspora Armenian youth.