Վիգեն Սարգսյան.«Հուսով եմ` «Ավրորան» ամենահեղինակավոր մրցանակներից կդառնա»
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը «Մեդիամաքս»-ի հետ հարցազրույցում անդրադարձել է «100 կյանք» նախագծին և «Ավրորա» մրցանակին:
– Մարտի 10-ին Նյու Յորքում Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը և Վարդան Գրեգորյանը հայտարարեցին «100 կյանք» նախագծի մեկնարկի մասին: Ինչպիսի՞ն է Ձեր վերաբերմունքը նախագծին:
– Նախ և առաջ, ցանկանում եմ անկեղծորեն շնորհավորել նախաձեռնողներին՝ նախագծի հաջող մեկնարկի կապակցությամբ:
Ռուբեն Վարդանյանը «100 կյանք» նախագծի մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և պետական հանձնաժողովի շատ անդամներին տեղեկացրել էր դեռևս 2014 թ-ին: Պետության ղեկավարն ու հանձնաժողովի անդամները ողջունել էին այս նախաձեռնությունը:
Իմ կարծիքով, այս լայնածավալ նախագիծը, որ յուրահատուկ ձևով կապում է անցյալը, ներկան ու ապագան, այս տարի աշխարհասփյուռ հայության կողմից ձեռնարկվող ջանքերի կարևոր տարր է: Մենք ցանկանում ենք, որ նախագիծը կյանքի կոչի իր բոլոր նպատակները, իսկ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստ են անհրաժեշտ աջակցությունը ցուցաբերել:
– Նախագծի շրջանակում սահմանվել է միջազգային մարդասիրական «Ավրորա» մրցանակը, որի համանախագահներն են Էլի Վիզելն ու Ջորջ Քլունին: Ինչպե՞ս եք գնահատում նման մակարդակի անձանց մասնակցությունը մի նախագծին, որի արմատները հանգում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակին:
– Աշխարհահռչակ անձանց և մարդու իրավունքների ոլորտում ճանաչված մասնագետների մասնակցությունը ժյուրիի կազմում հերթական ապացույցն է այն բանի, որ Հայոց ցեղասպանության՝ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության ճանաչումը միջազգային խնդիր է, և ավելի շատ մարդիկ են սկսում մտածել այն մասին, թե ինչպիսին կլիներ մեր աշխարհը, եթե ժամանակին հայերի ոչնչացումն արժանի կերպով դատապարտվեր: Վաղուց ակնհայտ է, որ Թուրքիայի բոլոր փորձերը՝ «տեղայնացնելու» Ցեղասպանության թեման, դատապարտված են, և այս թեման ոչ միայն չի կորցնում իր արդիականությունը, այլև գրավում է ավելի ու ավելի մեծ թվով մարդկանց ուշադրությունը:
«Ավրորա» մրցանակի ժյուրիի համանախագահներն ու անդամները մրցանակը շնորհելու են այն մարդկանց կամ կազմակերպություններին, որոնք ջանքեր են գործադրում մարդկանց փրկության համար, և շատ խորհրդանշական է, որ պարգևատրման արարողությունը տեղի է ունենալու ամեն տարի Երեւանում` ապրիլի 24-ին: Հուսով եմ, ժամանակի ընթացքում «Ավրորա»-ն կդառնա աշխարհի ամենահեղինակավոր մարդասիրական մրցանակներից մեկը:

Vigen Sargsyan: “I hope “Aurora” will become one of most prestigious global awards”
Mediamax’s interview with Secretary of the State Commission on the coordination of events dedicated to the Armenian Genocide Centennial, Chief of Staff of the Armenian President Vigen Sargsyan.
– Ruben Vardanyan, Noubar Afeyan and Vartan Gregorian announced the launch of 100 LIVES initiative in New York on March 10. What is your attitude to it?
– First of all, I would like to sincerely congratulate the initiators of the program on its successful launch.
Ruben Vardanyan informed President of Armenia Serzh Sargsyan and a number of members of the State Commission about the 100 LIVES initiative back in 2014. The head of state and the members of the commission welcomed it.
In my opinion, it’s a large-scale program, which links the past, present and future in an interesting way and which is an important component of the efforts taken by global Armenians this year. We wish the program to attain the set goals, and the Armenian authorities stand ready to render all relevant support for it.
-“Aurora” Prize for Awakening Humanity has been established within the program, and it will be co-chaired by Nobel Laureate Elie Wiesel and actor George Clooney. How do you assess the involvement of such figures in the program, which is rooted in the remembrance of the Armenian Genocide Centennial?
– The involvement of celebrities and recognized experts in the sphere of human rights and prevention of crimes against humanity is another proof that the recognition of the Armenian Genocide – the first genocide in the 20th century – is an international issue and more and more people start pondering over how our world would be had the extermination of Armenians been duly condemned. It has been long obvious that all attempts of Turkey to “localize” the Armenian Genocide topic are doomed to failure, and over the years this topic does not lose it relevance, but on the contrary, draws the attention of as many people as possible.
The co-chairs and members of the jury of “Aurora” prize will award those people and organizations who commit efforts to save human lives, and the fact the ceremony will be annually held in Yerevan on April 24 is highly symbolic. I hope that over the years “Aurora” will become one of the most prestigious humanitarian prizes in the world.