Վիգեն Սարգսյան.«Հուսով եմ` «Ավրորան» ամենահեղինակավոր մրցանակներից կդառնա»
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը «Մեդիամաքս»-ի հետ հարցազրույցում անդրադարձել է «100 կյանք» նախագծին և «Ավրորա» մրցանակին:
– Մարտի 10-ին Նյու Յորքում Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը և Վարդան Գրեգորյանը հայտարարեցին «100 կյանք» նախագծի մեկնարկի մասին: Ինչպիսի՞ն է Ձեր վերաբերմունքը նախագծին:
– Նախ և առաջ, ցանկանում եմ անկեղծորեն շնորհավորել նախաձեռնողներին՝ նախագծի հաջող մեկնարկի կապակցությամբ:
Ռուբեն Վարդանյանը «100 կյանք» նախագծի մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և պետական հանձնաժողովի շատ անդամներին տեղեկացրել էր դեռևս 2014 թ-ին: Պետության ղեկավարն ու հանձնաժողովի անդամները ողջունել էին այս նախաձեռնությունը:
Իմ կարծիքով, այս լայնածավալ նախագիծը, որ յուրահատուկ ձևով կապում է անցյալը, ներկան ու ապագան, այս տարի աշխարհասփյուռ հայության կողմից ձեռնարկվող ջանքերի կարևոր տարր է: Մենք ցանկանում ենք, որ նախագիծը կյանքի կոչի իր բոլոր նպատակները, իսկ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստ են անհրաժեշտ աջակցությունը ցուցաբերել:
– Նախագծի շրջանակում սահմանվել է միջազգային մարդասիրական «Ավրորա» մրցանակը, որի համանախագահներն են Էլի Վիզելն ու Ջորջ Քլունին: Ինչպե՞ս եք գնահատում նման մակարդակի անձանց մասնակցությունը մի նախագծին, որի արմատները հանգում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակին:
– Աշխարհահռչակ անձանց և մարդու իրավունքների ոլորտում ճանաչված մասնագետների մասնակցությունը ժյուրիի կազմում հերթական ապացույցն է այն բանի, որ Հայոց ցեղասպանության՝ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության ճանաչումը միջազգային խնդիր է, և ավելի շատ մարդիկ են սկսում մտածել այն մասին, թե ինչպիսին կլիներ մեր աշխարհը, եթե ժամանակին հայերի ոչնչացումն արժանի կերպով դատապարտվեր: Վաղուց ակնհայտ է, որ Թուրքիայի բոլոր փորձերը՝ «տեղայնացնելու» Ցեղասպանության թեման, դատապարտված են, և այս թեման ոչ միայն չի կորցնում իր արդիականությունը, այլև գրավում է ավելի ու ավելի մեծ թվով մարդկանց ուշադրությունը:
«Ավրորա» մրցանակի ժյուրիի համանախագահներն ու անդամները մրցանակը շնորհելու են այն մարդկանց կամ կազմակերպություններին, որոնք ջանքեր են գործադրում մարդկանց փրկության համար, և շատ խորհրդանշական է, որ պարգևատրման արարողությունը տեղի է ունենալու ամեն տարի Երեւանում` ապրիլի 24-ին: Հուսով եմ, ժամանակի ընթացքում «Ավրորա»-ն կդառնա աշխարհի ամենահեղինակավոր մարդասիրական մրցանակներից մեկը:

Виген Саргсян: «Надеюсь, «Аврора» станет одной из самых престижных премий в мире»
�?нтервью Медиамакс с секретарем Государственной комиссии по реализации мероприятий в рамках 100-летия Геноцида армян, руководителем аппарата президента Армении Вигеном Саргсяном.
– 10 марта в Нью-Йорке Рубен Варданян, Нубар Афеян и Вардан Грегорян объявили о запуске проекта «100 жизней». Каково Ваше отношение к проекту?
– Прежде всего, я хотел бы искренне поздравить инициаторов проекта с его успешным запуском.
Рубен Варданян информировал президента Армении Сержа Саргсяна и многих членов Государственной комиссии о проекте «100 жизней» еще в 2014 году. Глава государства и члены комиссии приветствовали это начинание.
На мой взгляд, этот масштабный проект, интересным образом связывающий прошлое, настоящее и будущее, является важным компонентом усилий мирового армянства, предпринимаемых в этом году. Мы желаем, чтобы проект добился реализации всех поставленных целей и власти Армении готовы оказать этому необходимое содействие.
-В рамках проекта учрежден международный гуманитарный приз «Аврора», сопредседателями жюри которого выступили лауреат Нобелевской премии мира Эли Визель и актер Джордж Клуни. Как Вы оцениваете участие фигур такого масштаба в проекте, корни которого уходят в память о 100-летии геноцида армян?
– Участие в составе жюри мировых знаменитостей и признанных специалистов в сфере прав человека и предотвращения преступлений против человечества, является очередным доказательством того, что проблема признания Геноцида армян – первого геноцида в 20-м веке – является международной, и все больше людей задумывается о том, каким бы был наш мир, если бы истребление армян в свое время получило должное осуждение. Давно очевидно, что все попытки Турции «локализовать» тему Геноцида армян обречены на провал, и эта тема с годами не только не теряет своей актуальности, но привлекает интерес всех большего количества людей.
Сопредседатели и члены жюри премии «Аврора» будут награждать людей и организации, прилагающие усилия для спасения людей, и глубоко символично, что церемония будет ежегодно проходить в Ереване 24 апреля. Надеюсь, с годами «Аврора» станет одной из самых престижных гуманитарных премий в мире.