«Հայկական գաթա».հերթական փառատոնը Ջավախք աշխարհում
Մարտի 11-ին` Մեծ պահքի Միջինքի օրը, Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության նախաձեռնությամբ Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցում արդեն 4-րդ անգամ անցկացվեց «Հայկական Գաթա» փառատոնը, որն իր շուրջն էր համախմբել Ջավախք աշխարհի տիկնանց, ովքեր ամենայն սիրով ու ջերմությամբ էին թխել միջինքի գաթաները: Փառատոնի մեկնարկը տրվեց Հանգստյան ժամերգության և գոհաբանական աղոթքի ավարտից հետո:
Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ Եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանը խոսքով դիմեց հավատավոր ջավախքցիներին. «Արդեն ավանդական դարձած Միջինքի Գաթայի փառատոնը մեզ ևս մեկ անգամ համախմբել է Տիրոջ տան մեջ՝ նախևառաջ աղոթքով և փառաբանությամբ լցնելու մեր հոգիները և այնուհետ՝ հոգեպարար ջերմությամբ քրիստոնեավայել սիրով միմյանց հետ կիսելու հայկական գաթայի համն ու բույրը: Մեծագույն օրհնությունը ոչ թե գաթայի միջից մետաղադրամ գտնելն է, այլ միմյանց սիրով հյուրասիրելու հայկական ու քրիստոնեական վեհ գաղափարները գտնելու հնարավորությունն է: Այս փառատոնը մեզ հնարավորություն է տալիս վերագտնել ազգային արժեքներն ու սովորույթները՝ այդ ամենն ի կատար ածելով միմիայն աստվածային օրհնության հայցմամբ»,- իր խոսքում նշեց Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանը:
Այնուհետև, Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանի և Տեր Տիգրան քահանա Մխիթարյանի կողմից օրհնվեցին բոլոր գաթաները, որից հետո հայկական տարազներով աղջիկները Եկեղեցու բակում այն մատուցեցին ներկաներին: Ջավախքի կանայք առանձնահատուկ կերպով էին պատրաստվել ամենամյա դարձած փառատոնին: Փառատոնին իրենց մասնակցությունն էին բերել Ախալքալաքի տարածաշրջանի շուրջ 11 գյուղեր, 10-ից ավելի կազմակերպություններ և 55 կանայք: Տարեցտարի Փառատոնն ընդարձակում է իր սահմանները՝ տարածվելով նաև գյուղերում: Այն կանայք, որվքեր փառատոնին ներկայացել էին սեփական ձեռքերով թխած գաթաներով՝ նպաստելով հայկական մշակույթի տարածմանն ու զարգացմանը, Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Տեր Բաբգէն վրդ. Սալբիյանից օրհնությամբ ստացան պատվոգրեր: Արդեն չորս տարի շարունակ փառատոնին իր անգնահատելի ներդրում է բերում «Վաչիան» պարային համույթի ղեկավար Նասլեթ Քեյանը: Այս տարի ևս նրա սաներն իրենց ներկայությամբ, երգով ու պարով ամբողջական ու ներկայանալի դարձրին Փառատոնը: Փառատոնին իրենց ներկայությունն էին բերել Ախալքալաքի շրջանի տեղական ինքնակառավարման մարմինների անդամները, կրթության և մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներ և այլք:
Ավանդության համաձայն՝ հնում Միջինքի օրը նշանված աղջիկ կամ տղա ունեցող ընտանիքներում ձեթով բաղարջ էր թխվում, մեջը հուլունք կամ դրամ էր դրվում և ուղարկվում փոխադարձաբար փեսացուին կամ հարսնացուին, իսկ կտրելիս հավասար բաժին հանում տան բոլոր անդամներին: Ում բաժնի միջից այն դուրս գար, այդ տարվա ընթացքում նրա հաջողությունն ապահովված էր: Փառատոնն ավարտվեց, «սկիզբ» դնելով «մոռացված» այս գեղեցիկ ավանդությանը:

«Армянская гата»: очередной фестиваль в Джавахке
В день Мичинка Великого поста, 11 марта, по инициативе викариата Джавахка в церкви Сурб Хач Ахалкалаки уже в четвертый раз был проведен фестиваль «Армянская гата», собравший вокруг себя женщин Джавахка, которые с величайшим удовольствием и теплотой испекли гату. Фестиваль начался сразу после молитвы.
Духовный пастырь церкви Сурб Хач Ахалкалаки иерей Татев Марукян обратился к верующим джавахкцам: «Ставший уже традиционным фестиваль гаты Мичинка еще раз сплотил нас в церкви, чтобы молитвой и прославлением наполнились наши души и с теплотой, достойной христиан любовью друг к другу насладиться вкусом и ароматом армянской гаты. Величайшее благословение – не найти в гате монетку, а величественная возможность с любовью угощать друг друга, обрести величественные армянские и христианские идеи. Этот фестиваль дает нам возможность вновь обрести национальные ценности и обычаи».
Затем иереи Татев Марукян и Тигран Мхитарян благословили гату, после чего девушки в традиционных армянских нарядах угощали ею присутствующих. Женщины Джавахка по-особому готовились к этому ежегодному фестивалю, в котором участвовали около 11 сел Ахалкалакского региона, более 10 организаций и 55 женщин. Год от года фестиваль расширяет свои границы, распространяясь и на села. Женщины, явившиеся на фестиваль с гатой, испеченной своими руками, способствуя распространению и развитию армянской культуры, с благословения общего викария Джавахка архимандрита Бабгена Салбияна получили Почетные грамоты.
Уже четыре года подряд свой неоценимый вклад в фестиваль вносит руководитель танцевального ансамбля «Вачиан» Наслед Кеян. В этом году его воспитанники также своими песнями и танцами сделали фестиваль цельным и представительным. В фестивале участвовали члены органов местного самоуправления Ахалкалакского района, представители сферы образования и культуры и другие.
Согласно легенде, в семьях, где в день Мичинка обручились парень или девушка, пекутся блины на растительном масле, в них закладывались бусинка или монетка, и отправлялись соответственно жениху и невесте, которые, разрезая гату, раздавали членам семьи. �? тому, в чьем куске найдется монетка или бусинка, в течение всего года была обеспечена удача. Фестиваль  завершился, заложив начало возрождения этой «забытой» прекрасной традиции.