Ա. Փոլադյան. «Սիրիայի ժողովրդի հանդեպ Թուրքիայի քաղաքական գործիչների գործելաոճը հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացված քաղաքականության շարունակությունն է»
Սիրիական ՍԱՆԱ մշակութային թերթի աշխատակից Մուհամմեդ Ալխիդը հարցազրույց է ունեցել Սիրիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արշակ Փոլադյանի հետ, որտեղ վերջինս հանգամանալից անդրադարձել է հայ և սիրիացի ժողովուրդների ճակատագրերի նմանությանը:
Դեսպանը նշել է, որ հայ և արաբ ժողովուրդներն ունեն նույն պատմական անցյալը: Արաբական խալիֆայությունից ի վեր Հայաստանը Սիրիայի հարևան երկիրն էր, մինչև թուրքերի հայտնվելն այս տարածաշրջանում: Վերջիններս աստիճանաբար իրենց արշավանքների միջոցով տիրեցին այս տարածքներին` կցելով դրանք Օսմանյան կայսրության տարածքների հետ:
Անդրադառնալով հայերի բնաջնջմանը` դեսպան Փոլադյանն ասել է.
«Երբ հայ ժողովուրդը սկսեց պահանջել իր իրավունքներն ու անկախությունը, Օսմանյան կայսրությունը սկսեց ոճրագործական քայլերի դիմել` սկսած Սուլթան Համիդի օրերից մինչև Իթթիհատականների կառավարության ժամանակները:
Նույնիսկ Սուլթանի դեմ պայքարող Իթթիհատականները, որոնք հայ ժողովրդին ազատության խոստումներ էին տալիս, դիմեցին ամենավայրագ քայլին` իրականացնելով Ցեղասպանությունը, նրանց դեմ օգտագործելով կրոնական ազդակը:
Այդպիսով, ցանեցին Իսլամական ծայրահեղական սերմերը, որոնց արդյունքներն այսօր տեսնում ենք իսլամիստական ծայրահեղական շարժումների կողմից: Օսմանցի թուրքերն ատելությամբ էին լցված հայերի հանդեպ, սակայն սիրիացի արաբ մուսուլմանը` գրկաբաց ընդունեց տեղահանված հայերին»:
Շարունակելով իր խոսքը պարոն Փոլադյանն նշում է, որ պատմությունը կրկնվում է. այսօր նույնն է կատարվում նաև Սիրիայի ժողովրդի հանդեպ:
Արշակ Փոլադյանն իր խոսքը եզրափակել է հետևյալ խոսքերով.
«Այսօր մենք` հայերս, մեզ պարտավորված ենք զգում մեր սիրիացի արաբ ժողովրդի հանդեպ, որոնք մեզ տեր կանգնեցին մեր արհավիրքի օրերին: Սիրիայի համար այս դժվար օրերին Դամասկոսի մեջ ՀՀ դեսպանատունը շնորհակալագիր է Սիրիայի քաջարի ժողովրդին` հայ ժողովրդի հանդեպ իր վեհանձն կեցվածքի համար»:

А.ПОЛАДЯН: «Стиль деятельности политических деятелей Турции в отношении сирийского народа является продолжением политики в отношении армянского народа»
Сотрудник Сирийской культурной газеты «САНА» Мухаммед Алхид побеседовал с Чрезвычайным и Полномочным послом РА в Сирии Аршаком Поладяном, в которой последний подробно коснулся сходства судеб армянского и сирийского народов.
Посол отметил, что армянский и арабский народ имеют одно и то же историческое прошлое. Начиная с Арабского халифата Армения была соседней с Сирией страной до появления турок в этом регионе. Последние, посредством своих нашествий, постепенно завладели этой территорией, присоединив к территории Османской империи.
Коснувшись истребления армян, посол Поладян сказал:
«Когда армянский народ стал требовать свои права и независимость, Османская империя начала прибегать к преступным шагам – начиная с султана Гамида до периода правления иттихата.
Даже боровшиеся против Султана иттихатовцы, которые давали армянскому народу обещания свободы, прибегли к самым диким мерам, осуществив Геноцид, используя против них религиозный фактор.
Таким образом были посеяны семена исламского радикализма, плоды чего мы сегодня видим в исламистских радикальных движениях. Турки-османы были преисполнены ненависти к армянам, однако сирийские арабы-мусульмане с распростертыми объятиями приняли депортированных армян».
Продолжая свой рассказ, господин Поладян отметил, что история повторяется: сегодня то же происходит в отношении сирийского народа.
Свою речь Аршак Поладян завершил следующими словами: «Сегодня мы, армяне, считаем себя обязанными нашим сирийским братьям-арабам, которые поддержали нас в дни нашей трагедии. В эти трудниы для Сирии дни посольства РА в Дамаске обратилось с благодарностью к отважному народу Сирии за его гуманное отношение к армянскому народу».