Թուրքիայի ԱԳՆ-­ն հերքել է Գալիպոլիի միջոցառումները չեղարկելու մասին լուրերը
Գալիպոլիի մարտերի 100­-րդ տարվան նվիրված տոնակատարությունները Թուրքիայում չեղարկելու մասին լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­ը, այս մասին Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականին հայտնել են Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունից:
Ավելի վաղ թուրքական ընդդիմադիր «Զաման» պարբերականը, հենվելով կառավարությունում իր աղբյուրների վրա, տեղեկություն էր հրապարակել այն մասին, որ Գալիպոլիի միջոցառումները չեղյալ են հայտարարվել: Ըստ անանուն աղբյուրի՝ պատճառն այն էր, որ պետությունների ղեկավարները չեն ցանկանում այցելել Անկարա և այդպիսով ստվերել Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-­րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները:
«Գալիպոլիի տոնակատարությունները չեղյալ են հայտարարվել: Բոլոր նախապատրաստությունները դադարեցվել են՝ հաշվի առնելով հրավերների նկատմամբ ոչ դրական վերաբերմունքը: Միայն հինգ պետություններ են ընդունել հրավերը, սակայն նրանք էլ ներկայացված չեն լինելու բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով»,­ ասել էր աղբյուրը: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հունվարին հայտարարեց, որ ապրիլի 24-­ին իրենք նշելու են Գալիպոլիի մարտերի հարյուրերորդ տարին: Ի թիվս 102 պետությունների ներկայացուցիչների՝ պաշտոնական Անկարան այդ միջոցառումներին հրավիրեվ նաև ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Վերջինս, սակայն, անմիջապես արձագանքեց թուրքական կողմի սադրիչ քայլին և մերժեց այն՝ ասելով. «Մեզ մոտ ընդունված չէ հյուրընկալվել հրավիրվողին՝ առանց սեփական հրավերի պատասխանը ստանալու»:

The news about Turkey cancelling the celebrations dedicated to the 100th anniversary of the Battle of Gallipoli is not true.
This is what the Ministry of Foreign Affairs of Turkey reported to Istanbul’s Armenian Agos Weekly, as “Armenpress” reports.
Earlier, the Turkish oppositional Zaman newspaper, based on its government sources, reported that the celebrations dedicated to Gallipoli had been cancelled. According to the anonymous source, the reason for cancelation was that heads of states didn’t want to visit Ankara and cast a shade on the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in Yerevan.
“The celebrations dedicated to Gallipoli have been cancelled. All preparations have stopped, taking into consideration the negative attitude to the invitations. Only five countries accepted the invitation, but they won’t be represented by high-ranking officials,” the source reported. In January, President of Turkey Recep Tayyib Erdogan announced that Turkey would be celebrating the 100th anniversary of the Battle of Gallipoli on April 24th. Among the representatives of 102 countries, Ankara also invited RA President Serzh Sargsyan to the events. However, Sargsyan immediately responded to Turkey’s provocation and declined the invitation, saying: “It is not a common practice for us to be hosted at the invitee’s, without receiving a response to our invitation.”