The Daily Citizen. Ի դեմս Օսմանյան Թուրքիայի «Իսլամական պետությունն» օրինակելի հերոս ունի
Երբեմն պատմությունը դաժանորեն կրկնում է իր ամենավատ դրվագները: Ներկայումս Իսլամական պետությունն ամենասարսափելի կերպով ոչնչացնում է քրիստոնյաներին, եզդիերին, շիա մահմեդականներին և ալավիտներին: Սա մեկ դար առաջ տեղի ունեցածի կրկնությունն է:
Օսմանյան խալիֆայության (1299-1922) գոյության վերջին տարիներին մահմեդականներն անասելի դաժանությամբ սկսել են հայերի, սիրիացի ուղղափառ քրիստոնյաների և ասորիների համակարգված կոտորածները: ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն իր հուշերում գրել էր, որ թուրք պաշտոնյաները պարծենում էին իրենց գիշերային հանդիպումներով, որոնց ընթացքում նրանք խանդավառությամբ պատմում էին հայերի դեմ կիրառած իրենց խոշտանգումների վերջին մեթոդների մասին:
Մինչև 1923 թվականը ոչնչացրել են Թուրքական խալիֆաթում երբեմնի ապրած 2 մլն հայերին: Սարսափելի կոտորածն ու բռնի տարահանումը հասցրել են հայերին անապատ, բայց նրանցից ոմանք փրկվել են՝ պատմելու մեզ այդ պատմությունը:
Աբդուլ Համիդ 2-րդ խալիֆի օրոք ամեն օր իրականացվում էին էթնիկական զտումներ: Քրիստոնյա նախարարների և աշխարհականների հանդիպման ժամանակ անսպասելի եկած թուրք զինվորները կարգադրել էին մահմեդականություն ընդունել, հակառակ դեպքում՝ մահանալ: Կարճատև քննարկումից հետո ներկաներից բոլոր 70-ը հրաժարվել են մահմեդականությունից: Հայերին՝ սպանել, իսկ մարմինները նետել են ձորը: Նրանցից մեկը հրաշքով փրկվել է՝ նկարագրելու մեզ այդ կոտորածը:
Մահմեդականների իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը համարվում էր սրբազան պատերազմ՝ ջիհադ: Իհարկե, ոչ բոլոր մահմեդական թուրքերը կամ արաբներն են մասնակցել դրան, բայց այն իրականացրած ջիհադիստներն իրենցով են արել զոհերի ունեցվածքն ու գերևարել կանանց և երեխաներին՝ որպես ստրուկների: Սա, գուցե, հին պատմություն է թվում, բայց այն սերտ կապեր ունի ներկայի հետ: Վերջերս Իսլամական պետության զինյալները ոչնչացրել են Դեր Զորում՝ Սիրիայում, գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշահատակի եկեղեցին: Այդ եկեղեցում էին ապաստանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի մնացորդները:
Իսլամագետ Էնդրյու Բոստոմը գրել էր. «Ժամանակակից ցեղասպանությունների պատմաբանները հաճախ են պնդում, որ հայերի զանգվածային կոտորածները կանխատեսելի անպատժելիությամբ «ոգեշնչող» են եղել նացիստների առաջնորդ Հիտլերի համար»: Դրա պատճառն այն էր, որ հայերին ոչ ոք օգնության ձեռք չէր մեկնել:
Ներկայիս Իսլամական պետությունն ունի «ընդօրինակմանն արժանի հերոսներ». դրանք են մեկ դար առաջ ապրած ստոր և չար օսմանյան թուրք մահմեդականները:

IS has Ottoman Turks as role models and heroes: The Daily Citizen
History sometimes has a cruel way of repeating its worst episodes. One of the most horrendous that is happening now is the obliteration of Christians, Yezidis, Shia Muslims and Alawites by the Islamic State. This is a repeat of what happened a century ago.
Toward the end of the Ottoman caliphate (1299-1922), Muslims began a systematic slaughter of Armenians, Syriac Orthodox Christians and Assyrians with unspeakably cruel brutality, the worst carried out against children. U.S. Ambassador Henry Morgenthau wrote in his memoirs that Turkish officials bragged to him about their nightly meetings where they would enthusiastically share their latest torture techniques used on the Armenians.
By 1923 more than two million Armenians that once lived in the Turkish caliphate were gone. Gruesome slaughter and forced evacuation marches into the desert claimed many, but some survived to tell the story.
During the reign of Caliph Abdul Hamid II, ethnic cleansing was the order of the day. At a meeting of Christian ministers, laymen and a few of their wives, Turkish soldiers arrived and told them to convert to Islam or die. After a brief discussion, all 70 refused so they were murdered and their bodies dumped in a ravine. One miraculously survived to describe the massacre.
The jihad genocide of the Armenians was carried out by Muslims. Not all Muslim Turks and Arabs approved or participated, but the jihadists who did were awarded all the property of their victims and took any remaining women and children as slaves.
This may seem like ancient history, but there is a present-day connection. A brief mention in a news article in The Daily Citizen brings the story full circle. Recently, Islamic State fighters destroyed the Armenian Genocide Memorial Church in Der Zor, Syria. This church had sheltered the remains of Armenian genocide victims.
Andrew Bostom, a noted Islam scholar, wrote, “Modern genocide historians … often cite a comment by Hitler that the mass killings of the Armenians served the Nazi leader as an ��?inspirational’ precedent for predictable impunity.” No one had gone to the aid of the Armenians either.
The present Islamic State has role models and heroes — some monstrously evil Ottoman Turkish Muslims of a century ago.