Հիլարի Քլինթոնի անակնկալ բացահայտումը. «ԴԱՀԵՇ-ը ստեղծեց ԱՄՆ-ի վարչակազմը` Միջին Արևելքը պառակտելու համար
«Էլ Թալիա Նյուզ» կայք-էջի 2015 թվականի փետրվարի 8-ի համարի մեջ գրված է, որ ԱՄՆ-ի նախկին քարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հրապարակած «Դժվար ընտրություններ» գիրքը մեծ անակնկալ էր: Գրքում նա խոստովանում է, որ ԱՄՆ վարչակազմն է ստեղծել «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորումը` (ԻԼԻՊ կամ ԴԱՀԵՇ)` պառակտելու Միջին Արևելքը:
«Էլ Ֆուրաթ» տեղեկատվական կայքն ընդգծել է, որ նախկին պետքարտուղարն իր հուշերում գրել է. «Երբ մենք պատերազմ սկսեցինք Իրաքում, Լիբիայում և Սիրիայում, ամեն ինչ շատ լավ էր թնթանում: Բայց հանկարծ հեղափոխություն սկսվեց Եգիպտոսում և 72 ժամերի ընթացքում ամեն ինչ փոխվեց: 2013 թվականի մայիսի 7-ին համաձայնեցված էր Իսլամական պետության հռչակումը: Մենք սպասում էինք հայտարարության, որպեսզի ԱՄՆ-ն ու Եվրոպան ճանաչեին այն: Ես այցելել էի 112 երկիր և համաձայնություն էի ձեռք բերել ճանաչելու Իսլամական պետությունը հռչակումից անմիջապե հետո: Մեր աչքի առջև ամեն ինչ կործանվեց: Մտածեցինք ուժ գործադրել, բայց Եգիպտոսը Սիրիայի կամ Լիբիայի պես չէ, մեծ բանակ ունի և ժողովուրդը բանակի կողքին է»:
Հիլարի Քլինթոնը շարունակելով ասում է. «Ամերիկյան նավատորմը շարժվեց Ալեքսանդրիայի ուղղությամբ, երբ հանկարծ ժամանակակից սուզանավեր հայտնվեցին: Երբ փորձեցինք մոտենալ Կարմիր ծովին, ռուսական ՄԻԳ օդանավերը շրջապատեցին մեզ: Մեկ անգամ ևս Եգիպտոսի ժողովուրդը իր բանակի հետ միասնական դիրք բռնեց: Անգամ Ռուսաստանը և Չինաստանը մերժեցին այս դրությունը: Վերջապես մեր նավատորմը հետ վերադարձավ: Մենք մինչև օրս չգիտենք, թե ինչպես պետք է վերաբերվենք Եգիպտոսին և նրա բանակին»:
ԱՄն նախկին պետաքրտուղարն ավելացնում է, որ եթե ուժ կիառեն Եգիպտոսի վրա` կվնասեն, իսկ ազատ թողնելը մեծ կորուստ են համարում. «Եգիպտոսը արաբական և իսլամական աշխարհի սիրտն է: Եթե մենք «Իսլամական պետության» միջոցով կարողանայինք գրավել Եգիպտոսը և պառակտել երկիրը, դրանից հետո պետք է շարժվեինք դեպի Արաբական ծոցի երկրներ: Առաջին երկիրը Քուվեյթն էր, որը մենք պետք է գրավեինք մեր դաշնակից «Իսլամ եղբայրներ» խմբավորման միջոցով: Հաջորդը Սաուդիան Արաբիան էր, ԱՄԷ-ն, Բահրեյնը և Օմանը: Այդ ամենից հետո հնարավոր կլիներ արաբական աշխարհն ամբողջությամբ բաժանել` այդ գործընթացում ներառելով նաև արևմտյան արաբական երկրները և Մարոկկոն:
Այդպիսով ամբողջ տարածաշրջանը մեր տիրապետության տակ կլիներ, հատկապես նավթահորերը և նավահանգիստները», նշում է Հիլարի Քլինթոնը:

Неожиданное признание Хиллари Клинтон: «�?Г�?Л создала администрация США – для раскола Среднего Востока»
В номере от 8 февраля 2015 года сайта «Эл Талиа Нтюз» написано, что книга бывшего госсекретаря США Хиллари Клинтов «Трудные выборы» явилась большой неожиданностью. В книге она признается, что именно администрация США создала группировку «�?сламское государство �?рака и Леванта» (�?Г�?Л) для раскола Среднего Востока.
�?нформационный сайт «Эл Фурат» подчеркнул, что экс-госсекретарь в своих мемуарах написала: «Когда мы начали войну в �?раке, Ливии и Сирии, все шло очень хорошо. Но вдруг началась революцию в Египте, и в течение 72 часов все изменилось. Было согласовано провозглашение �?сламского государства 7 мая 2013 года. Мы ждали заявления, чтобы США и Европа признали его. Я посетила 112 стран и достигла соглашения о признании �?сламского государства сразу после его провозглашения. На наших глазах все рухнуло. Подумали применить силу, но Египет не похож на Сирию или Ливию, обладает большой армией и народ поддерживает ее».
Хиллари Клинтов продолжает, говоря: «Американский флот двинулся в сторону Александрии, когда неожиданно появились современные подводные лодки. Когда попытались приблизиться к Красному морю – нас окружили русские самолеты «М�?Г». Египетский народ вместе со своей армией вновь заняли единую позицию. Даже Россия и Китай отвергли эту ситуацию. Наконец, наш флот возвратился обратно. До сего дня мы не знаем, как относиться к Египту и его армии».
Экс-госсекретарь США добавляет, что если бы в отношении Египта была применена сила – был бы нанесен вред, оставить свободным – большая потеря: «Египет – сердце арабского и исламского мира. Если бы мы посредством �?сламского государства сумели захватить Египет и разобщить страну, после этого должны были двинуться к странам Арабского залива. Первой страной был Кувейт, который должны были захватить посредством наших союзников «�?сламских братьев». Следующей была Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн и Омман. После всего этого стало бы возможным полностью расколоть арабский мир, вовлекая в этот процесс также западные арабские страны и Марокко.
Таким образом весь регион оказался бы в нашей власти, особенно нефтепромыслы и порты», – отмечает Хиллари Клинтов.