ՀՀ սփյուռքի նախարարը մասնակցեց Արմավիրի մարզի Հացիկ համայնքի հիմնանորոգված դպրոցի բացմանը
Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը փետրվարի 11-ին մասնակցեց ՀՀ  Արմավիրի մարզի Հացիկ (Նաիրի)  համայնքի դպրոցի հիմնանորոգված շենքի բացման արարողությանը: Դպրոցի հիմնանորոգումն իրականացվել է Հայաստանի մանուկների հիմնադրամի «ՀՀ գյուղական համայնքների համալիր զարգացման երեխայակենտրոն ծրագրի» շրջանակում:
«Հայաստանի մանուկների հիմնադրամը», որն ստեղծվել է 2000 թվականին  ամերիկաբնակ մտավորական Կարո Արմենի նախաձեռնությամբ՝ մեծ նվիրումով շարունակում է նպաստել Հայաստանում մանուկների կրթադաստիարակչական պայմանների բարելավմանը՝ այն գիտակցությամբ, որ կրթված, զարգացած սերունդը երկրի ամենամեծ հարստությունն է:
Նախարար Հ. Հակոբյանը դպրոցի բացման  արարողությունից հետո ծանոթացավ նորոգված դասասենյակներին և տեխնիկական հնարավորություններին:

RA Minister of Diaspora participated in reopening of renovated school in Hatsik village of Armavir Province
On February 11, Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan participated in the opening ceremony of the fully renovated building of the school in Hatsik (Nairi) village of Armenia’s Armavir Province. The school was fully renovated as part of the Child-Centered Project for Integrated Development of Rural Communities in the Republic of Armenia” carried out by the Children of Armenia Fund.
Established in 2000 at the initiative of U.S.-based intellectual Garo Armen, the Children of Armenia Fund continues with great devotion to contribute to the improvement of conditions for the education and discipline of children in Armenia, with the awareness that an educated and developed generation is the greatest wealth of a country.
After the opening ceremony, Minister Hranush Hakobyan was introduced to the renovated classrooms and the technologies.