Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներն ու նրանց չափազանց կարևոր գյուտերը
Armenian Youth Federation-ը, ուշադրություն հրավիրելով Հայոց ցեղասպանության վրա, ներկայացրել է 1915-ից առաջ կամ հետո Ամերիկա գաղթած հայերի պատմությունն ու ողջ մնացածների՝ մարդկության կյանքը փոխած գյուտերը. Tert.am-ի փոխանցմամբ, գրում է թուրքական Demokrat Haber կայքը:
Ռայմոնդ Դամադյան Ծնվել է Նյու Յորքում: 1915-ին փրկված և ԱՄՆ գաղթած Վահան Դամադյանի որդին է: 1969-ին ստեղծել է բժշկության մեջ անփոխարինելի՝ մագնիսական ռեզոնանսային պատկերի ախտորոշման սարքը:
Լյութեր Ջորջ Սիմջյան Ծնվել է 1905-ին Այնթափում, 1915-ին կորցրել է ողջ ընտանիքը: ԱՄՆ գաղթելուց հետո մի շարք գյուտերի հեղինակ է դարձել, այդ թվում՝ բանկոմատի:
Արթուր Բուլբուլյան Ծնվել է 1900 թվականին, ԱՄՆ է գաղթել 1920-ին: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին ամերիկյան բանակի կողմից օգտագործված A14 հակագազային դիմակի հեղինակն է:
Ասատուր Սարաֆյան Ծնվել է 1895-ին՝ Կեսարիայում: Համիդիեի ջարդերից փրկվել փորձող ծնողների որդին ծնվել է փախուստի պահին: 1914-ին գաղթել է իր երազանքների երկիրը՝ Ամերիկա: Բազմաթիվ գյուտերի հեղինակ է, բայց նրա ամենակարևոր գյուտը, անկասկած, ավտոմեքենաների ավտոմատ փոխանցման տուփն է:
Ալեք Մանուկյան Ծնվել է 1901-ին Իզմիրում: ԱՄՆ-ում հաստատվել է 1920-ին: Ստեղծել է մի իր, առանց որի այսօր լոգարանը պատկերացնել հնարավոր չէ. նա առանց կափույրի ծորակի՝ գյուտի հեղինակն է:

Важнейшие изобретения Армян, переживших геноцид 1915 года и погомы султана гамида
«Armenian Youth Federation» обращается к историям армян, эмигрировавших в Америку до или после Геноцида 1915 года, а также их избретения, кардинально изменившие жизнь людей.
Tert.am со ссылкой на «Demokrat Haber» перечисляет некоторые из этих изобретений.
Раймонд Дамадян
Родился в Нью-Йорке. Сын спасшегося в 1915 году от Геноцида Ваана Дамадяна, эмигрировавшего в Америку. В 1969 году он создал прибор диагностики картины магнитной резонансности (МРТ), имеющий огромное значение для медицины.
Лютер Джордж Симджян
Родился в 1905 году в Айнтапе, в 1915-м году потерял всю семью. После эмиграции в США стал автором нескольких изобретений, в том числе – банкомата.
Артур Булбулян
Родился в 1890 г., эмигрировал в США в 1920 году. Является автором противогаза А14, который использовался американской армией в годы Второй мировой войны
Асатур Сарафян
Родился в 1895 годув Кесарии. Сын родителей, спасшихся от погромов, осуществленных по приказу султана Абдул-Гамида II. Асатур Сарафян родился во время эмиграции. В 1914 году бежал в страну своей мечты – Америку. Является автором множества изобретений, однако, самым главным из них, бесспорно, является автоматическая коробка передач для автомобиля.
Алек Манукян
Родился в 1901 году в �?змире. В США жил с 1920 года. Создал то, без чего сегодня трудно представить себе ванную комнату — систему пользования горячей и холодной водой посредством поворота единственной ручки — крана.