Տորոնտոյում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում է տեղի ունեցել
Հունվարի 25-ին Կանադայի Տորոնտո քաղաքում «Մեկ ազատ աշխարհ» հասարակական կազմակերպության օժանդակությամբ և Կանադայում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Միջոցառմանը, որպես գլխավոր բանախոսներ, մասնակցում էին Կանադայի աշխատանքի, սոցիալական զարգացման և բազմամշակութայնության նախարար Ջեյսոն Քեննին և Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը:
Դեսպան Եգանյանն իր ելույթում խոսեց Հայոց ցեղասպանության հետևանքների մասին` ընդգծելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման անհրաժեշտությունը ինչպես աշխարհասփյուռ հայության, այնպես էլ միջազգային հանրության համար: Հայաստանի դեսպանն անդրադարձավ նաև Հայաստանում, Կանադայում և այլուր 2015թ. ակնկալվող ոգեկոչման միջոցառումներին:
Միջոցառմանը ներկա էին շուրջ 1000 մասնակիցներ, որոնց թվում էին Տորոնտոյի կաթոլիկ, բողոքական եկեղեցիների առաջնորդներ, Տորոնտոյի րաբբին, ներկայացուցիչներ քրդական, եզդիական, իսմայիլիների համայնքներից, ինչպես նաև կանադահայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Միջոցառմանը մասնակցեց նաև Ստամբուլից ժամանած թուրք հոգևորական, պատվելի Հաքան Թաշթանը, ով թուրք ժողովրդի անունից ներողություն խնդրեց Հայոց ցեղասպանության համար:

Мероприятие в Торонто, посвященное 100-летию Геноцида армян
25-го января в канадском городе Торонто, при содействии неправительственной организации “Один свободный мир” и посольства Республики Армения в Канаде, состоялось мероприятие, посвященное 100-летию Геноцида армян.
На мероприятии в качестве главных докладчиков, принимали участие министр труда, социального развития и многокультурности Канады Джейсон Кенни и посол Республики Армения в Канаде Армен Еганян.
Посол Еганян в своем выступлении рассказал о последствиях Геноцида армян, подчеркнув необходимость международного признания Геноцида армян как для армянской диаспоры во всем мире, так и для международного сообщества. Посол Армении коснулся также намеченных на 2015г. мероприятий в Армении, Канаде и других странах, посвященных памяти жертв геноцида.
На мероприятии присутствовали около 1000 участников, в числе которых были главы католической, протестантской церквей Торонто, раввин Торонто, представители курдской, езидской, исмаилитской общин, а также представители армянской общины Канады. На мероприятии участвовал также прибывший из Стамбула турецкий духовный деятель, преподобный Хакан Тастан, попросивший прощения от имени турецкого народа за Геноцид армян.