ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը նվիրաբերած ձեռագրերը և հնատիպ գրքերը հանձնվեցին Մատենադարանին
Հունվարի 23-ին Երևանի Մ.Մաշտոցի անվան Մատենադարանի փոքր սրահում տեղի ունեցավ հալեպահայ Սոսե Պարոնյանի՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը նվիրաբերած ձեռագրերի և հնատիպ գրքերի՝ Հայաստանի գլխավոր ձեռագրապահոցին փոխանցելու հանդիսավոր արարողությունը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և Մ.Մաշտոցի անվան Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ սփյուռքի նախարարը մասնավորապես նշեց. «Խորհրդանշական է, որ այսօր պատվաբեր առաքելությմբ գտնվում ենք  Մատենադարանում՝ հայկական ձեռագրերի հարուստ մշակույթի այս ինքնատիպ պահոցում:
Ազգի նվիրյալ զավակ հալեպահայ Սոսե Պարոնյանի մեծ հայրն ու մայրը՝ Մովսես և Զարթիկ Ասլանյան-Պարոնյանները, ովքեր Հայոց ցեղասպանության արյունալի օրերին, մահն աչքերի առաջ ունենալով, թուրքի ահասարսուռ ճիրաններից առաջին հերթին փրկել և Խարբերդից Հալեպ են տեղափոխել մեծ արժեք ներկայացնող այս գրքերը՝ աղոթագրքեր, բառարաններ, ավետարաններ և 18-րդ դարի մեկ ձեռագիր, որոնց ճակատագիրը ոչնչով չի տարբերվում եղեռնազարկ հայ մարդու ճակատագրից: Սոսեի ծնողները՝ Անդրանիկ և Մարգրիտ Ղանդիլյան-Պարոնյանները, ամենայն հոգածությամբ պահել ու պահպանել են դրանք՝ իրենց նվիրական առաքելության իրավահաջորդը դարձնելով Սոսեին: Սոսե Պարոնյանը Սիրիայի համար այս տագնապալի օրերին որոշում է կայացրել՝ Պարոնյանների ընտանեկան ժառանգությունից 1 ձեռագիր և 14 հնատիպ գիրք «Սիրիահայության շտապ օգնության մարմնի» և Հալեպում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության աջակցությամբ նվիրել է Հայրենի պետությանը՝ ի դեմս ՀՀ սփյուռքի նախարարության: Այդ անգնահատելի նվերը պատասխանատվության մեծ զգացումով հանձնում ենք մաշտոցյան Մատենադարանին՝ ի պահ»:
Մ.Մաշտոցի անվան Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը շնորհակալություն հայտնեց անգնահատելի նվիրատվության համար: Նա նշեց, որ վերապրած կարելի է համարել Մատենադարանի ողջ հավաքածուն, որը նվիրատվությունների շնորհիվ վերջին տարվա ընթացքում համալրվել է 500-ից ավելի ձեռագրերով և հավելեց. «Պետք է կրկնապատկենք մեր ջանքերը՝ ձեռագրերը տուն դարձնելու համար: Մեր խորին երախտագիտությունը նվիրատուին՝ Սոսե Պարոնյանին, սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին՝ մեր զարգացման ծրագրերին մշտապես սատարելու համար»:
Ցուցադրվեց գրքերի նվիրատու Սոսե Պարոնյանի  և Բերիո թեմի մամլո խոսնակ, Սիրիայի Հայ Առաքելական, Հայ Կաթողիկե և Հայ Ավետարանական համայնքների ընդհանուր խոսնակ Ժիրայր Րեիսյանի տեսաուղերձները:

Преподнесенные Министерству Диаспоры РА рукописи и древние книги вручены Матенадарану
В малом зале ереванского Матенадарана им. М.Маштоца 23 января состоялась торжественная церемония передачи главному хранилищу рукописей Армении рукописей и древних книг, преподнесенных Министерству Диаспоры РА армянкой из Алеппо Сосе Паронян.
С приветственными речами выступили министр Диаспоры РА Грануш Акопян и директор Матенадарана им. М.Маштоца Грачья Тамразян.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры, в частности, отметила: «Символично, что сегодня с почетной миссией мы находимся в Матенадаране – этом своеобразном хранилище богатой  культуры армянских рукописей.
Дедушка и бабушка преданной дочери народа, армянки из Алеппо Сосе Паронян, Мовсес и Зартик Асланян-Пароняны, в кровавые дни Геноцида армян, под угрозой смерти спасли в первую очередь из ужасных лап турок  и переправили из Харберда в Алеппо   эти книги, представляющие большую ценность – молитвенники, словари, евангелия и одну рукопись XVIII века,  – судьба которых ничем не отличается от судьбы армян, переживших Геноцид. Родители Сосе, Андраник и Маргрит Гандилян-Пароняны бережно сохранили и сберегли их, сделав правопреемником своей священной миссии Сосе, которая в эти тревожные для Сирии дни решила одну рукопись и 14 древних книг из семейного наследия Паронянов при содействии «Органа скорой помощи сирийских армян»  и генерального консульства Республики Армения в Алеппо преподнести родному государству в лице Министерства Диаспоры РА. Этот неоценимый дар с большим чувством ответственности вручаем на хранение Матенадарану им. Маштоца».
Директор Матенадарана им. М.Маштоца Грачья Тамразян выразил благодарность за бесценный дар. Он отметил, что всю коллекцию Матенадарана, благодаря пожертвованиям за последний год пополнившуюся более чем 500 рукописями, можно считать возрожденной, добавив: «Мы должны удвоить наши усилия для возвращения рукописей домой. Наша глубокая благодарность дарителю Сосе Паронян, министру Диаспоры Грануш Акопян за постоянное содействие нашим программам развития».
Были продемонстрированы видеообращения дарителя Сосе Паронян и пресс-секретаря Берийской епархии, общего споксмена Армянской Апостольской, Армянской Католической и Армянской Евангелистской общин Сирии Жирайра Реисяна.