21 պետություն ճնշում են Էրդողանին «Հայոց ցեղասպանության իրողությամբ». Արաբական մամուլ
2015 թվականին Էրդողանի համար խոշորագույն մարտահրավերը Թուրքիայի կողմից կատարվածը Ցեղասպանություն անվանելն է, որի 100-րդ տարելիցը նշվում է այս տարվա ապրիլին: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ` հաղորդում է KAFA 24 արաբական կայքը:
«100-րդ տարելիցի նախաշեմին մի քանի հանձնաժողովներ են կազմվել, որոնք Եվրոպայում ու մի շարք արաբական երկրներում (Եգիպտոս, Լիբանան, Սիրիա) նշելու են այս տարելիցը: 100-ամյակի ձեռնարկների կազմակերպումով Թուրքիայում սաստկացել է ժխտողականության ալիքը: Այս առիթով Անկարայում թուրք դեսպանների ժողովի ժամանակ Էրդողանը նշել է, որ իրենց շահագրիռ հաստատությունները սաստիկ կերպով պետք է ժխտեն ցեղասպանության հարցը: Էրդողանը դեսպանների ժողովի ժամանակ նույնիսկ առանձին մի նիստ է անցկացրել, որպեսզի ձևակերպեն Հայաստանի և հայկական սփյուռքի կողմից 100-րդ տարելիցին կազմակերպվող ձեռնարկների դեմ պայքարելու ռազմավարությունը:
Հակառակ այս բոլորին` 21 պետություն պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ, որոնց մեջ` նաև ՄԱԿ-ում պատերազմական հանցագործության կոմիտեն, Եվրախորհուրդը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը»,-գրում է արաբական լրատվամիջոցը:

Двадцать одно государство давят на Эрдогана «Реальностью Геноцида армян»: арабская пресса
Самым большим вызовом для Эрдогана в 2015 году является назвать Геноцидом события в Турции, 100-летие которых отмечается в апреле этого года. Об этом сообщает «Армяне сегодня» со ссылкой на арабский сайт KAFA 24.
«В канун 100-летия сформировано несколько комиссий, которые в Европе и ряде арабских стран (Египет, Ливан, Сирия) будут отмечать эту годовщину. С организацией мероприятий 100-летия в Турции обострилась волна отрицания. В связи с этим на собрании турецких дипломатов в Анкаре Эрдоган отметил, что их заинтересованные учреждения должны резко отрицать вопрос геноцида. Он даже провел отдельное заседание дипломатов, дабы сформировать стратегию борьбы против мероприятий, организуемых Арменией и армянской Диаспорой в связи со 100-летием.
Вопреки всему этому 21 государство официально признали Геноцид армян, равно как и  многочисленные международные организации, в том числе Комитет ООН по военным преступлениям, Евросовет, Всемирный совет церквей», – пишет арабское СМ�?.