21 պետություն ճնշում են Էրդողանին «Հայոց ցեղասպանության իրողությամբ». Արաբական մամուլ
2015 թվականին Էրդողանի համար խոշորագույն մարտահրավերը Թուրքիայի կողմից կատարվածը Ցեղասպանություն անվանելն է, որի 100-րդ տարելիցը նշվում է այս տարվա ապրիլին: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ` հաղորդում է KAFA 24 արաբական կայքը:
«100-րդ տարելիցի նախաշեմին մի քանի հանձնաժողովներ են կազմվել, որոնք Եվրոպայում ու մի շարք արաբական երկրներում (Եգիպտոս, Լիբանան, Սիրիա) նշելու են այս տարելիցը: 100-ամյակի ձեռնարկների կազմակերպումով Թուրքիայում սաստկացել է ժխտողականության ալիքը: Այս առիթով Անկարայում թուրք դեսպանների ժողովի ժամանակ Էրդողանը նշել է, որ իրենց շահագրիռ հաստատությունները սաստիկ կերպով պետք է ժխտեն ցեղասպանության հարցը: Էրդողանը դեսպանների ժողովի ժամանակ նույնիսկ առանձին մի նիստ է անցկացրել, որպեսզի ձևակերպեն Հայաստանի և հայկական սփյուռքի կողմից 100-րդ տարելիցին կազմակերպվող ձեռնարկների դեմ պայքարելու ռազմավարությունը:
Հակառակ այս բոլորին` 21 պետություն պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ, որոնց մեջ` նաև ՄԱԿ-ում պատերազմական հանցագործության կոմիտեն, Եվրախորհուրդը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը»,-գրում է արաբական լրատվամիջոցը:

Arab press: 21 countries pressure Erdogan with “the fact of the Armenian Genocide”
The biggest challenge for Erdogan in 2015 will be to call what Turkey did “Genocide”, the 100th anniversary of which will be marked in April 2015, as reported on KAFA 24 Arab website, according to “Hayern Aysor”.
“As we approach the 100th anniversary, several committees have already been established to mark the anniversary in Europe and several Arab countries, including Egypt, Lebanon and Syria. The organizing of 100th anniversary commemoration events has made the wave of denial rise higher in Turkey. On this occasion, during a meeting with Turkish Ambassadors in Ankara, Erdogan mentioned that their interested institutions must actively deny the Armenian Genocide. During the meeting, Erdogan even held a special session to formulate the strategy on the fight against the events that Armenia and the Armenian Diaspora are organizing to mark the 100th anniversary.
In spite of all this, 21 countries, as well as several international organizations like the United Nations War Crimes Commission, the Council of Europe and the World Council of Churches have officially recognized the Armenian Genocide,” the Arab press reports.